GüncelGündem

Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in Refah’a saldırılarında “olası savaş suçlarına ilişkin yeni kanıtlar” var

Paylaş:

LONDRA (AA) – Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Refah’taki saldırılara ilişkin topladıkları yeni kanıtların, İsrail güçlerinin Gazze’deki saldırılarında “uluslararası insancıl hukuku nasıl çiğnediğini” ve “tüm aileleri tam bir fütursuzlukla nasıl yok ettiğini” gösterdiğini belirtti.

Londra merkezli örgütten yapılan açıklamada, Gazze’nin sözde “en güvenli” bölgesi olduğu varsayılan Refah’ta gerçekleşen 4 ayrı İsrail saldırısıyla ilgili örgütün ayrıntılı soruşturma yürüttüğü bildirildi.

Açıklamada, saldırıların üçünün Aralık 2023’te insani ara sona erdikten sonra, birinin ise geçen ay gerçekleştiği ifade edildi.

Sözde “güvenli” bölgede düzenlenen 4 saldırıda 42’si çocuk en az 95 sivilin öldüğü kaydedilen açıklamada, kurbanlar arasında emekli cerrah Dr. Abdullah Şehade ve doğumu henüz resmi olarak kayıt altına alınmamış yeni doğmuş bir kız bebeğin bulunduğu aktarıldı.

Saldırılardan birinin ABD şirketi Boeing tarafından üretilen bombayla gerçekleştirildiğinin altı çizilen açıklamada, örgütün, her 4 saldırıda da vurulan konutların meşru askeri hedefler olarak kabul edilebileceğine veya binalarda yaşayanların askeri hedefler olduğuna dair hiçbir belirti bulamadığı vurgulandı.

Bunun da saldırıların sivillere ve sivil nesnelere yönelik doğrudan saldırılar olduğu ve savaş suçu olarak soruşturulması gerektiğine dair ciddi endişelere yol açtığı belirtilen açıklamada, “Örgüt tarafından toplanan ve bugün yayınlanan Refah’taki ölümcül hukuk dışı saldırılara ilişkin yeni kanıtlar, İsrail güçlerinin Gazze’deki askeri operasyonlarında uluslararası insancıl hukuku nasıl çiğnediğini ve tüm aileleri tam bir fütursuzlukla nasıl yok ettiğini göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“Saldırıların ‘savaş suçu’ teşkil ettiği açıktır”

Açıklamada, örgütün, 4 saldırının da gerçekleştiği yerleri ziyaret ederek yıkımın fotoğraflarını çektiği, görüntülerini kaydettiği ve hayatta kalan 14 kişi ve kurtarma çalışmalarına katılan 18 kişiyle görüştüğü bildirildi.

Örgütün, ayrıca, saldırıların ve sonucunda meydana gelen yıkımın yerini belirlemek ve doğrulamak için uydu görüntülerini, fotoğrafları ve videoları analiz ettiği kaydedilen açıklamada, İsrail ordusunun resmi sayfası tarafından yayınlanan ve 4 saldırıdan hiçbirine atıfta bulunmayan savaş günlüğünün incelediği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün, 19 ve 30 Ocak’ta İsrail yetkililerine saldırılarla ilgili sorular gönderdiği ancak, raporun yayımlandığı tarihe kadar herhangi bir yanıt alınamadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İsrail güçleri bu 4 saldırının gerçekleştiği yerlerdeki meşru askeri hedefleri vurmayı amaçlamış olsalar bile saldırıların askeri hedefler ile sivil nesneler arasında ayrım yapmadığı ve bu nedenle ayrım gözetmediği ve dolayısıyla “savaş suçu” teşkil ettiği açıktır. Af Örgütü tarafından toplanan kanıtlar ayrıca, İsrail ordusunun söz konusu bölgelerde yaşayanlara etkili bir uyarıda bulunmadığını ya da herhangi bir uyarıda bulunmadığını göstermektedir.”

“İsrail güçleri uluslararası hukuku küstahça çiğnedi”

Açıklamada, konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü Küresel Araştırma, Savunuculuk ve Politika Direktörü Erika Guevara-Rosas, ailelerin, güvenli olarak tanıtılan bölgelere sığındıktan ve İsrail makamları tarafından önceden uyarılmadıkları halde İsrail saldırılarında yok edildiğini belirtti.

Guevara-Rosas, “Bu saldırılar, İsrail güçlerinin uluslararası hukuku küstahça çiğnediği süregelen bir örüntüyü ortaya koymakta ve İsrailli yetkililerin, güçlerinin sivillere yönelik zararı en aza indirmek için artırılmış önlemler aldığı iddialarıyla çelişmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in bu hukuksuz saldırılarında öldürülenler arasında henüz 3 haftasını doldurmamış bir kız bebeğin, 69 yaşında tanınmış emekli bir doktorun, yerinden edilmiş aileleri evinde ağırlayan bir gazeteci ve 23 yaşındaki kızıyla aynı yatağı paylaşan bir annenin de olduğuna değinen Guevara-Rosas, şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası Adalet Divanının soykırım riskinin gerçek ve yakın olduğu yönündeki önemli ara kararının ardından, bu vakaların korkunç ayrıntıları, tüm devletlerin, mahkeme tarafından emredilen geçici tedbirlerin uygulanmasının en etkili yolu olan acil ve sürekli ateşkes için baskı yapma aciliyetini güçlendirmektedir. Ölüm ve yıkımın korkunç boyutları ışığında, tüm devletlerin soykırımı önlemek üzere harekete geçme yükümlülüğü açıktır ancak bunun yerine kilit devletler açık ateşkes çağrısı yapmakta başarısız oldular ve İsrail’e silah sağlayarak savaş suçlarını körüklemeye devam ediyorlar.”​​​​​​​

Muhabir: Zuhal Demirci

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu