Siyaset

Vahit Kirişci: Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek

Paylaş:

Bakanlığın merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Vahit Kirişçi,2 milyon 171 bin 646 çiftçinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) müracaatlarını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceği sistemi bu geceden itibaren hizmete alacaklarını bildirdi.

“TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMLERİ ÜRETİME AKTARMAK TEMEL HEDEFİMİZ”

Tarımda inovasyon ve dijitalleşmenin kısıtlı kaynaklardan daha aktif yararlanabilmek için bir mecburilik olduğunu söyleyen Bakan Kirişci, “Bakanlık olarak teknolojik dönüşümleri en aktif halde üretime aktarmak temel amacımızdır. Klasik metotlar yerine kaynaklarımızı daha faal kullanabilmek için inovatif dönüşümü, yerli ve ulusal duyarlılığımızı koruyarak gerçekleştirmek zorundayız. Bunu yaparken çiftçilerimizin gelirini yükseltebilmek kadar çevreyi de gözetecek hassas uygulamaları da dikkate almaktayız” diye konuştu.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM TARIMA UYGULANACAK”

27-29 Eylül tarihleri ortasında G20 Doruğu çerçevesinde Endonezya’da düzenlenen Tarım Bakanları Toplantısı’na ait izlenimlerini de paylaşan Bakan Kirişci, toplantıda tarım dalının dijital dönüşümün en değerli mevzu başlıklarından biri olduğunu söyledi. Türkiye’nin tarım konusundaki dijital fikirlerinin büyük ilgi gördüğünü tabir eden Kirişci, “Dijital dönüşüm manasında ülkemiz tarımı için uygulamayı düşündüğümüz ve halihazırda uyguladıklarımız tepenin oturumlarında nitekim büyük ilgi gördü ve takdir topladı. Üstelik benzeri mevzularda iş birliği yapmak isteyen mevkidaşlarımdan çok sayıda teklif aldığımı belirtmek isterim” dedi.

Kırsalda ömrün refah içerisinde sürmesinin kentlerdeki sosyo-kültürel yapıyı da güzelleştireceğini lisana getiren Kirişci, bununla ilgili teşvik ve dayanaklar için Tarım ve Orman Bakanlığının bütün ünitelerinin çalışmalarını ağır bir formda sürdürdüğünü aktardı. Üreticilerin işini kolaylaştırmaya dönük dijital dönüşüm atakları içerisinde dayanaklara müracaatın öncelikleri ortasında bulunduğunu lisana getiren Bakan Kirişci, “Özellikle ziraî dayanakların sadeleştirilmesi gayemiz bakımından dijital hizmetlerin geliştirilmesine çok değer veriyoruz. 65 farklı kalemde 130 farklı başlık altında üreticilerimizi desteklediğimizi değişik konuşmalarımızda söz ettik” dedi.

ÇKS MÜRACAATLARI ARTIK E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞECEK

Bakan Kirişci, kelamlarını şöyle sürdürdü:”Üreticilerimiz, desteklemeler için tüm müracaatları, vilayet müdürlüklerimiz ya da öbür ünitelerimize şahsen başvurarak değil, e-Devlet üzerinden zahmetsizce yapabilecekler. 2 milyon 171 bin 646 çiftçimizin yer aldığı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne müracaatların e-Devlet üzerinden gerçekleştirilerek üreticimize emek ve vakit tasarrufu sağlayacak sistemi bugün gece yarısı 00.00’dan itibaren hizmete alıyoruz. 21 Haziran 2001 tarihinde başlamış olan ÇKS, artık bir evrim, bir değişim ve dönüşüm gerçekleştiriyor olacak.”

“ÇİFTÇİMİZ DİJİTAL ÇAĞIN İMKANLARINDAN FAYDALANACAK”

23 Eylül 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ÇKS Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle geçmiş periyotta tespit ettikleri kimi aksaklıkları düzelttiklerini, taşra teşkilatında uygulama birliğini sağlamış olduklarını tabir eden Bakan Kirişci, “ÇKS’deki müracaat süreç ve kaidelerinde getirilen düzenlemeyle dijitalleşme, bürokrasinin azaltılması ve üretim planlaması amaçlanmıştır. Yani çiftçimiz, dijital çağın imkanlarından faydalanacak, daha kolay bir süreç izleyerek başvurusunu yapacak ve Bakanlığımız da ÇKS datalarını kullanarak üretim planlamasına taban hazırlayacak” dedi.

e-Devlet Kapısı hizmetinden arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan, yalnızca eser güncellemesine gidecek çiftçilerin yararlanacağını bildiren Kirişci, sistemin çiftçilerin kolay kullanabileceği biçimde tasarlandığını, bunun bir seçenek olduğunu ve isteyen çiftçilerin İl/İlçe Müdürlükleri üzerinden de müracaat yapabileceklerini hatırlattı. 1 Eylül’de başlayıp sonraki yılın 30 Haziran tarihinde son bulan, yani 10 ay mühletle devam eden müracaat müddetinin başarılı bir üretim planlaması yapılabilmesi için 4 aya düşürüldüğü bilgisini paylaşan Kirişci, “Yani, 2023 üretim yılı için müracaatlar, 1 Eylül 2022 tarihinde başlamıştır ve 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. Her yıl müracaat tarihleri bu formda uygulanacaktır. 31 Aralık tarihine kadar müracaat yapan çiftçilerimiz, eser değişiklik bildirimlerini şubat ayı içerisinde yapabilecektir” diye konuştu.
Bakan Kirişci, ayrıyeten e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak ÇKS dokümanlarından rastgele bir fiyat talep edilmeyeceğini söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu