GüncelGündem

Van’daki 4 barajdan 2’si artan yağışlarla tamamen doldu

Paylaş:

VAN (AA) – Önceki yıllarda kuraklık ve buharlaşma sonucu ilkbahar yağışlarının da çare olmadığı kentteki barajlarda bu yılki veriler yüz güldürdü.

Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, içme suyu, enerji üretimi ve tarımsal sulamada kullanılan 4 barajdan 2’sinde doluluk yüzde 100’e, 2’sinde de bugüne kadarki en yüksek düzeye ulaştı.

DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, AA muhabirine, Van’da bu yıl önceki senelere göre yağış miktarının arttığını söyledi.

Bunun tarımsal sulamaya büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Şahna, şöyle konuştu:

“Martta 86-90 milimetre, nisanda 110,1 milimetrelik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bölgemizde yağış miktarlarında rekorlar kırılmış durumda. Van’da işletmedeki toplam 4 barajımız var. Koçköprü Barajı’nda 2023’te yüzde 89 olan su seviyesi yüzde 100’e ulaştı. 2023’te Sarımehmet Barajı’nda yüzde 17 iken şu an yüzde 75, Zernek Barajı’nda yüzde 53 iken şu an yüzde 100, Morgedik Barajı’nda ise yüzde 40’tan yüzde 87 seviyelerine ulaşılmış durumdadır. Toplam 482 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip ilimizde 424 milyon metreküp suyu şu anda depolamış durumdayız.”

Van, Erciş, Gürpınar, Gevaş ve Karasu sulama alanlarında bu yıl toplam 340 bin dekarlık alanda sulu tarım yapılacağını belirten Şahna, “Mevcut suyumuzla ülkemiz ekonomisine en asgari düzeyde 2 milyar lira civarında zirai gelirin getirilmesi söz konusudur.” dedi.

“Van Gölü’nde 35 santimetrelik yükselme söz konusu”

Şahna, yağışların Van Gölü’ne de olumlu yansıdığına dikkati çekerek, “Van Gölü’müz toplam 3 bin 755 kilometrekarelik alana sahip olmakla birlikte 1963’te en düşük seviye gerileyerek 1646,81 metrelik kot seviyesini görmüş. 1995’te ise en yüksek seviye olan 1650,51 kotuna ulaştığı kayıtlarımızda görülmektedir. 2023 yılı sonunda 1647,90 olan kot seviyesinde, şu an itibarıyla ölçülen değerimiz 1648,25. Yani geçen yılın aralık ayından bugüne kadar Van Gölü’müzde 35 santimetrelik bir yükselme söz konusudur.” diye konuştu.

Bu yıl bereketli bir sulama sezonu geçireceklerini dile getiren Şahna, “Su, bizim için son derece kıymetli. Çiftçilerimizden de ricamız suyu israf etmemeleri. Yani ekonomiye çevirecek şekilde, hassas şekilde suyu kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Yılmaz Kazandıoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu