Vatandaşa kazık şirketlere 1.3 milyarlık kıyak

Devlet, elektrik dağıtım şirketlerine sattığı elektriğin fiyatında ikinci kez indirime gidip kilovatsaatini 14.95 kuruşa kadar çekti. Ancak bu indirim vatandaşın faturasına yansıtılmadığı için şirketlere 6 ayda 1.3 milyar lira kaynak aktarılmış oldu.

AKP Hükümeti, geçen ay çıkardığı kritik bir yasayla şirketlerin üstlenmesi gereken kayıp ve kaçağın bedelini dürüst vatandaşın elektrik faturasına yüklemişti. Bu düzenleme sayesinde, elektrik dağıtımı işini özelleştirme yoluyla devralan özel sektör şirketlerine vatandaşın cebinden kaynak aktarımının önü açılmıştı. Dağıtım işinden bekledikleri yüksek karlara henüz ulaşamadıkları belirtilen şirketlere bir destek de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) geldi. EPDK, nisan ayında bu şirketlerin lehine yaptığı 3 aylık fiyat indiriminin daha karlısını 1 Temmuz’da yaptı.

415 MİLYON LİRA AKTARDI, YETMEDİ

Elektrik dağıtım şirketleri, vatandaşa sattığı elektriğin üçte ikisini, yani yaklaşık 120 milyar kilovatsaatlik elektriği devlet kurumu olan Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt A.Ş’den (TETAŞ) satın alıyor. Şirketler geri kalanını ise piyasadaki özel şirketlerden tedarik ediyor. TETAŞ’ın şirketlere yaptığı bu toptan elektrik satışının fiyatını ise EPDK belirliyor. EPDK bu yılın başında TETAŞ’ın sattığı elektriğin kilovatsaat fiyatını 17.75 kuruş olarak belirlemişti. Şirketler mart sonuna kadar 3 ay süreyle bu fiyattan alım yaptı. Ancak EPDK, nisandan geçerli olmak üzere devletin özel sektöre sattığı elektriğin fiyatını sürpriz bir kararla 1.40 kuruş indirdi, 3 aylık süreyle fiyatı 16.35 kuruşa çekti. Bu indirim sayesinde şirketler, aynı elektrik için devlete yaklaşık 415 milyon lira daha az para ödedi, bu paralar şirket kasalarında kaldı.

ŞİMDİ DE 874 MİLYON GİDECEK

EPDK, 3 aylık indirim süresinin sonunda fiyatları yeniden eski seviyesine yükseltmek yerine, 30 Haziran 2016’da ikinci bir indirim kararı daha aldı. EPDK kararına göre TETAŞ, 1 Temmuz’dan itibaren şirketlere elektriğin kilovatsaatini 17.75 kuruş yerine sadece 14.80 kuruşa satacak. Bu kararla, dağıtım şirketlerinin devletten satın aldığı elektriğin fiyatı yılbaşına göre 2.95 kuruş daha ucuzlamış oldu. İndirimli fiyat 3 ay uygulandığında devletin kasasına 874 milyon lira daha az para girecek, şirketlerin kasasından bu kadar daha az par çıkmış olacak. İlk indirim de dikkate alındığında şirketlere bu yolla aktarılan para 1 milyar 289 milyon liraya ulaşmış olacak.

VATANDAŞIN FATURASINA İNDİRİM YOK

EPDK, devletin özel dağıtım şirketlerine sattığı elektriğin fiyatını ucuzlatırken, bu şirketlerin vatandaşa sattığı elektriği ucuzlatmadı, aynı seviyede bıraktı. Ucuzluk vatandaşa yansıtılmadığı için kazanç şirketlerde kaldı, vatandaşın kullandığı elektriğin fiyatı yüksek kalmaya devam etti. Uzmanlar, elektrik üretim maliyetlerinde gerçekten indirimi gerektirecek bir değişikliğin olup olmadığının açıklanmadığını belirtirlerken, maliyetler düştüyse bile bu düşüşten şirketlerin değil vatandaşın yararlandırılması gerektiğini söylediler. Uzmanlar, maliyeti düşen elektriğin vatandaşa neden hala yüksek fiyatla satıldığının anlatılması gerektiğini de ifade ettiler.

Elektrik ucuzladı, faturalara yansıtılmadı

(Krş/kws)                                                                 Yılbaşına göre

FİYATLAR                     1 OCAK     1 NİSAN    1 TEMMUZ  İndirim tutarı

TETAŞ satış fiyatı        17.75        16.35        14.80                2.95

Mesken fiyatı              31.4095     31.4095     31.4095          0.00

*Mesken fiyatı, güç bedeli hariç tarifedir. TETAŞ’ın özel dağıtım şirketlerine satış fiyatı 2.95 kuruş ucuzlamış, tüketici fiyatı değişmemiştir.

Kaynak:Sözcü

ilgili haberler