AktüelGüncelGündemTürkiye

Yakalanan kokain zanlılarının yargılanması başladı

Paylaş:

Yakalanan kokain zanlılarının yargılanması başladı

Mersin’de geçtiğimiz yıl haziran ayı ortasında Liberya bandıralı gemideki muz yüklü 2 konteynerde 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili tutuklu 5 sanık, hakim karşısına çıktı. Suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini istenen zanlıların tutukluğuna devam kararı verilen duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM ekiplerinin, Emniyet Müdürlüğü desteğiyle 16 Haziran’da düzenlediği operasyonda, Liberya bandıralı gemideki muz yüklü 2 konteynerde 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirildi.

Cumhuriyet Savcılığı’nca yapılan soruşturma kapsamında tutuklanan muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş. (57), oğlu H.İ.Ş. (33), firma temsilcisi M.S. (47) ile çalışanlar R.S. (28) ve E.Ş. (53) hakkında ‘Uyuşturucu ithal etme’ suçundan 45’er yıldan 67 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Mersin 8’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında ilk duruşma yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar N.Ş., H.İ.Ş., M.S., R.S. ve E.Ş. ile taraf avukatlar katıldı.

“KONTEYNERLERİ DENİZDE ALDIM”

‘Duruşmada savunma yapan şirket sahibi N.Ş. kendilerine yönelik suçlamayı kabul etmedi. 25 yıldır aralıksız muz ithalatı yaptığını belirten N.Ş ifadesinde şunları söyledi:
“Yılda yaklaşık 100 bin ton muz ithal ediyorum. Biz denizde ulusla arası ticaret yapıyoruz. Ekvatordan yüklenen yüke karışmıyoruz. Bu paketlemeyle ilgili bilgimiz ve ilgimiz yoktur. Bu muzları Avrupa’daki büyük firmalar satın alıyor.

Bu firmalar ile konteyner firması ve Ekvator’daki şirketin kontratı vardır. Daha önce biz bunu serbest bölgeden kendimiz 6 bin tonluk gemilerden boşaltıyorduk. Hepsi muzdur. Gemi pahalı olduğu için iş konteynere döndü. Son 7-8 yıldır Mersin Limanı’nda bu iş bizim korkulu rüyamıza döndü. Muz sektöründe 7-8 kez bu şekilde yakalanıyor. Bu kokain maddelerini koyanlar büyük ihtimalle depoda koymuşlardır ve anlaşmalılardır. Ben söz konusu muz konteynerlerini gemi denizdeyken aldım. Gemi Ekvator’dan çıktıktan yaklaşık 20 gün sonra alışverişimiz başlıyor. Biz 12 ay bu işi yapıyoruz. Ben 89 konteynerin tamamını deniz üzerinden aldım.”

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDULAR

Sanıklardan şirket sahibinin oğlu H.İ.Ş. de uyuşturucu maddelerle ilgisinin olmadığını, genelde İngilizce tercümanlık yaptığını söyledi. Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları reddederek, tutuksuz yargılanmalarını talep etti. Zanlılardan E.Ş ve R.S Avukatı Hasan Ahi, müvekkillerinin suçsuz olduğunu dile getirerek tahliye edilmelerini talep etti.

Mahkeme heyeti ise 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, tanıkların dinlenmesi ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Neden Potasyum Silikat Kullanmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır. Çevre stresine, sıcak hava,soğuk hava, su ve toprak toksisitesini azaltma, büyüme de kök ve yaprakta büyük faydası vardır. Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine%80’e kadar faydası olur.

Bitki üzerine uygulanan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını en aza indirerek bitkinin zarar görmesini engeller. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur.

Kök bölgesinde besin elementlerinin alınımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90 a kadar bir artış gözlemlenmiştir.

Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştü

Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür.

Çinko eksikliğini, aşırı fosfor, mangan, sodyum ve alüminyum toksisitesini tolere eder.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,

Kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu