GüncelGündem

Yalova’da öğrenciler atık tabak, gazete ve naylon poşetten kostümler yaptı

Paylaş:

YALOVA (AA) – Uygulamalı ana sınıfının da bulunduğu, çocuk gelişimi, yiyecek-içecek, güzellik ve saç bakım ile hasta ve yaşlı bakım alanlarında 480 kız öğrenciye eğitim verilen lise, Kuzey Makedonya, Portekiz, Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan ve Azerbaycan’dan ortaklarıyla “Atık Değil, Oyun” ve “Aslında Marka Sensin” adlı eTwinning projelerini uyguladı.

Projeler sayesinde atık malzemelerden oyuncak, kukla, tablo, vazo ve maket gibi ürünler üretip uygulamalı ana sınıfı için eğitim materyalleri hazırlayarak deneyim kazanan öğrenciler, çalışmalarının son aşamasında velilerinden de destek aldı.

Sıfır atık uygulamalarına destek olmayı, bu bilinci çevrelerinde yaygınlaşmayı hedefleyen öğrenciler, atık gazete kağıtları, naylon poşetler, ip, kağıt tabak ve bardak gibi malzemeleri kullanarak evlerinde kostümler hazırladı.

Okul bahçesinde yarın düzenlenecek sergi ve yarışmada, 12 kostüm arasında en iyileri belirlenecek.

Okul Müdürü Fatih Olğun, AA muhabirine, Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak ve genç nesli bilinçlendirmek amacıyla projeler yürüttüklerini söyledi.

Özellikle çocuk gelişimi alanında bütün çalışmaların atık malzemelerin geri dönüşümü üzerine yapıldığını belirten Olğun, “Çocuklarımızın her türlü uygulamada atık malzemelerden ürünler yapmalarını istiyoruz. Bilinçlendirme yeteri kadar yapıldığı takdirde önemli bir adım atmış olacağız. Özellikle kızlarımızın aileleriyle eğitimin içinde olabilmeleri çok güzel bir şey. Dolayısıyla yaptığımız çalışmalarda onların katkısını alarak daha başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

“Yeni bir şey ürettiğimiz zaman mutlu oluyoruz”

Çocuk gelişimi alanı öğretmeni ve proje koordinatörü Canan Çelik de atık yumurta kolileri, kutular, boş CD’ler, ip, havlu, süzgeç, dondurma çubukları gibi akla gelebilecek her türlü malzemeden oyuncaklar yaptıklarını dile getirdi.

Öğrencilerin yurt dışından akranlarıyla atıkları değerlendirerek oyuncak ve dekoratif ürünler yaptığını, eskiyen giysi veya eşyaları modifiye ederek farklı amaçlar için kullandığını, yarışmalara katıldığını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

“Amacımız çocuklarda çevre bilincini, duyarlılığını oluşturmak, gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya ve gelecek bırakmak. Ailelerimiz de artık sürekli atık topluyor, evde kullandıkları eşyaları atmamaya çalışıyorlar. En güzel tarafı da çocuklarımızda ‘Çevreye nasıl yardımcı olabiliriz?’ bilinci oluştu. En son okul bazında yaptığımız projede, öğrencilerimiz atıklardan kostüm yapma yarışmasına hazırlanıyorlar. Çocuklarımız aklınıza gelebilecek her türlü malzemeden kostümler tasarlıyor.”

Takım arkadaşı İrem Elmas ile atık tabak ve iplerden kostüm tasarlayan 11’inci sınıf öğrencisi Burçin Baş, atık tabakları annesinin iş yerinden getirdiğini, artık her atık malzemeye yeni bir ürün gözüyle baktığını anlattı.

İrem Elmas ise eğitim gördüğü alanın özellikle geri dönüşüm konusunda kendisine çok şey kattığına işaret ederek, “Atık bulmaya çalışıyoruz. İsraf olmaması için ürünler ortaya çıkarıyoruz. Yeni bir şey ürettiğimiz zaman mutlu oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Atık gazetelerden kostüm üreten 11’inci sınıf öğrencileri Şevval Özkan ve Nurgül Koç, çöp poşetlerinden kostüm yapan Ela İpek ve Şehrazat Gürgün ise yarışmada dereceye gireceklerine inandıklarını belirtti.

Birgül Baş, kızı Burçin’in yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini, iş yerindeki köpük ya da plastik tabak, bardak, kavanoz kapağı gibi atıkları eve getirerek elinden geldiğince ona destek olmaya çalıştığını söyledi.

Şehrazat Gürgün’ün babası Volkan Gürgün, yaptığı çalışmalar dolayısıyla kızıyla gurur duyduğunu dile getirerek, “Çöp poşetlerinden kostüm yapılabileceği aklıma gelmemişti. Artık biz de bazı şeyleri atmamaya özen gösteriyoruz. Kızımız bunları çok iyi şekilde değerlendiriyor. Bu bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Muhabir: Sıtkı Yıldız

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu