GüncelGündem

Yargıtay Genel Kurulu’ndan bayan cinayetlerine emsal karar

Paylaş:

Yargıtay Ceza Daireleri Genel Heyeti bayan cinayetlerine emsal teşkil edecek en son bir karara imza attı.

İstanbul’da özel bir şirkette çalışan Erencan Eren 2015 yılında akrabası Sultan ile dünya meskenine girdi.

Çift çocuk sahibi olmak için doktora gittiklerinde Sultan’da kist olduğu tespit edilirken, Erencan’ın da sperm sayımı yaptırması istense de bunu erkeklik gururuna yediremediği için yapmadı. Tedavi sonuç verdi ve kist tedavisi sonrası eşi Sultan gebe kaldı. Hekimin “Sende sperm sayımı yaptır, bakalım kimden kaynaklı” kelamı üzerine kendisinin yetersiz olduğunu düşünen Erencan eşinin diğerinden hamile kaldığından şüphelendi.

18 Ocak 2017 günü Erencan tartıştığı eşini tabancayla başından vurup konutun kapısına, “Biz üç haftalık tatile çıkıyoruz. Telefonlarımız kapalı olacak bizi aramayın” diye not bıraktıktan sonra Tunceli’ye kaçtı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUSA ÇARPTIRILDI

Evde arama yapan polis katil zanlısının “Karımı her şeyden, herkesten çok seviyorum. Poyrazım seni de çok seviyorum. Bu hayatta yapamadım, tutunamadım. Sizi cennete, kendimi de cehenneme gönderiyorum. Eren, Sultan, Poyraz”  yazdığı notu buldu.

Yakalanan katil zanlısı İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesince “Gebe olduğunu bildiği eşini taammüden öldürmek” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırıldı.

Sanık avukatı kararı temyiz ederek Sultan Eren’in eşine, “Karnımdaki bebek senden değil. Al şu dolaptan etek giy de sokağa o denli çık” kelamlarıyla Erencan’ın haksız tahrik altında cinayeti işlediği için hakkında ceza indirimi uygulanması gerektiğini söz etti.

YARGITAY OY ÇOKLUĞUYLA TAHRİK VAR DİYEREK BOZDU

Yargıtay 1. Ceza Dairesi temyiz itirazlarını yerinde bularak sanığa haksız tahrik indirimi uygulanması gerektiği istikametinde mahallî mahkeme kararını bozdu.

Bir üye ise karara muhalif kaldı. Üye hakim, sanığın gururuna yediremediği için tabibin sperm saydırması tarafındaki teklifini kabul etmediğini, akabinde da eşinin gebe kaldığını, sanığın hekimin tavsiyesini yanlış anlayarak kendisinin yetersiz olduğu sonucunu çıkartarak eşinin diğerinden gebe kaldığından şüphelendiğini belirtti.

“İFFETLİ BİR BAYAN DİĞERİNDEN GEBE KALMAKLA SUÇLANAMAZ”

Üye hakim, sanığın savlarını destekleyen kanıt bulunmadığına dikkat çekti. Muhalefet şerhinde şu detaylara yer verdi:

*Aksine sanığın anne ve babası gelinlerinin 14 ay kendileriyle birlikte yaşadığını, konutuna, ailesine bağlı pek mazbut bir insan olduğunu, giysi ve kuşamına ihtimam gösterdiğini, oğullarının kendilerine eşinin onu aldattığına dair bir açıklamada bulunmadığını belirtmişlerdir.

*Sanığın, olay günü eşinin makyaj yaparak dışarı çıkmak istediği savunmasının da toplanan kanıtlarla doğrulanmadığı anlaşılmaktadır.

*Aksine bayanın makyajsız sade kıyafetlerle dolaştığı, kaldı ki DNA testinde de bebeğin babasının sanık olduğu belgelenmiştir.

*Sultan’ın eşine karşı sadakat yükümlülüğüne ters hiçbir davranışı bulunmadığı halde sanığın çok kıskançlık hissiyle eşine daima kendisini aldattığı, bebeğin de diğerinden olduğuna dair ağır suçlamalarda bulunmuştur.

*Sultan’ın sanık eşine, ‘Bebek senden değil, etek giy de dışarı çık’ kelamlarını sarf ettiği gerçek kabul edilse bile, sanığın mazbut ve iffetli bir bayana daima olarak diğerinden gebe kaldığı tarafındaki suçlamaları ağır hakaret teşkil etmektedir.

*Sultan’ın bu ağır telaffuzlardan bunalıp bir anlık kızgınlıkla, ‘Bebek senden değil, etek giy de dışarı çık’ biçiminde kendisine yönelik hakaretlere karşılık vermesi çok doğaldır ve haksız tahrik oluşturmaz. Birinci haksız hareketin sanıktan kaynaklandığı, lokal mahkeme kararının onanması yerine bozulmasına karar verilmesi istikametinde sayın çokluğun görüşüne katılmıyorum.

CEZA DAİRELERİ GENEL HEYETİ NOKTAYI KOYDU TAHRİK YOK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı da muhalefet şerhi yazdıran üye hakimin sıraladığı münasebetleri yerinde görüp bozma kararına itiraz edince belge kesin ve kesin karar verilmek üzere Yargıtay Ceza Daireleri Genel Heyeti’ne gitti.

Genel şura geçtiğimiz hafta evrak ile ilgili oturumunda, karara muhalif kalan üye hakimin yazdırdığı muhalefet şerhinin türel, yanlışsız ve yerinde karar olduğuna kanaat getirdi.

*Genel konsey, üye hakimin sıraladığı münasebetlerle somut olayda sanığa haksız tahrik uygulanamayacağına hükmederek ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasını oy birliğiyle onayarak noktayı koydu. Genel Konseyin bu kararı bayan cinayetleri davalarında bundan bu türlü emsal teşkil edecek.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu