Ekonomi

Yeni iktisat modeli yeni bakan: Nureddin Nebati ile bir yıl…

Paylaş:

Hazine ve Maliye Bakanlığı vazifesine 2 Aralık 2021 günü atanan Nureddin Nebati ortadan geçen bir yılda ‘performansıyla’ isminden kelam ettirdi. Nebati’nin faiz kararlarından, borsadaki düşüşe, döviz alıp ziyan eden küçük yatırımcıdan içeriden bilgi sızdırıp büyük kâr eden yabancılara kadar bir çok başlıkta yaptığı açıklamalar çok tartışıldı. Canlı yayın performansları, kullandığı kavramlar, dataları ele alış biçimiyle ilgi çeken Nureddin Nebati’nin bir yıllık performansında öne çıkan başlıklar şöyle:

FAİZ KARARININ EVVELDEN DUYURDU

Yapısı gereği bağımsız olan Merkez Bankası’nın faiz kararlarını Para Siyaseti Şurası alıyor. Fakat Nureddin Nebati, basına birinci demecinde faiz kararından evvel dikkat çeken bildiriler verdi. Habertürk’ten Sevilay Yılman’a konuşan Nebati, “Çok süratli bir biçimde düzelecek iktisat. Kâfi ki bize güvenilsin. Faiz artırmayacağız. Bu işi faiz artırmadan da yapabildiğimizi göreceksiniz” dedi.

‘EN FAZLA NEYİNİ KAYBEDERSİN MAAŞINI’

Nebati, Sevilay Yılman’a iktisatla ilgili yaptığı değerlendirmede “Bitersek daima birlikte biteceğiz. Kazanırsak daima birlikte. Karamsar tablo çizenler var. Hiçbir formda bize inanmayanlar. Onlara diyorum ki; “Sen maaş alıyorsun. En fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin. Lakin ben bütün varlığımı kaybederim bu iş düzelmezse şayet. 1000 çalışanımız var. 1000 bireyle bir arada bütün varlığımı kaybederim. Ben babadan görme bir beşerim. Babamın bana bıraktıklarını kaybederim.” demişti.

‘İÇERİDEN BİLGİ ALDILAR’ DEDİ

21 Aralık 2021 günü TRT yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sunucunun borsadaki sert düşüşleri hatırlatması üzerine, “Christmas yaklaşıyor, yurt dışı çıkışlar oluyor. İki gün sonra paralarını alıyorlar. Alınan kararlarla ilgili biz toplantılar yaptık, herhalde haberlerini aldılar. Yarın da tahminen bir şey olabilir ondan sonrasında bir dert yok. Yabancı ilgisi artar” dedi. Nebati’nin bu açıklamaları piyasa oyuncuları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

BORSA DÜŞECEK İMASI

Nebati, Türk Lirası’nın bir gece yüzde 30 kıymet kazanmasını sağlayan kararlar öncesinde yapılan toplantılardan dışarıya bilgi sızdığını ve birilerinin bundan yarar elde ettiğini itiraf etmiş oldu. ‘Insider trading’ olarak da bilinen içeriden öğrenenlerin ticareti yahut bilgi suiistimali yasa dışı bir uygulama ve cezası bulunuyor.
Bakan ayrıyeten, bir sonraki gün de Borsa İstanbul’un düşeceğini televizyon ekranlarından ima etti.

GÖZLERİME BAKAR MISINIZ?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 21 Aralık 2021 günü TRT Haber’in konuğu oldu. Nureddin Nebati’ye taleplerin ne kadar ölçüye ulaştığı soruldu. Sayı veremeyeceğini söylen Nebati, “Rakamlar çok çok düzgün Gülçin Hanım. Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz? Ne görüyorsunuz gözlerimde?” dedi. Gülçin Can’ın, “Orada o sevinci görüyorum lakin sayıları da duymayı isterim artık ekomomi işi sayı işi.” kelamlarına Maliye Bakanı Nebati şu sözlerle yanıt verdi:
“Ekonomi sayı işi, iktisat temenni işi, iktisat itimat işi, iktisat istikrar işi , iktisat beklenti işi, iktisat gözlerdeki ışıltıdır. Benim gözlerimdeki ışıltıyı arkadaşlarım görüyor” dedi. Nebati’nin bu açıklamaları uzun mühlet konuşuldu.

6 AY SONRA UYANSAM

Nureddin Nebati misyona geldikten kısa bir mühlet sonra “Hani şöyle hayal edersiniz ya ‘Bir uyusam da altı ay sonra uyansam’ diye… Bir uyuyun altı ay sonra uyanın Türkiye’de… Çok farklı noktalarda olacağız.” dedi. Yeni iktisat modeli ile birlikte vaat edilenin tam aksisi bir tablo ortaya çıktı. Dolar, enflasyon, kredi faizleri ve cari açık süratle yükseldi.

TÜRK LİRASI EN DÜŞÜK DURUMDA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mart 2022’de dolar 14,84 iken “Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” demişti… Bugün dolar 18.60’ı aşarken Nebati’nin borsa konusundaki öngörüleri de tutmadı. Nebati geçtiğimiz eylül ayında ‘borsa her geçen gün cazip hale geliyor’ derken, BİST 100 endeksi yüzde 4, bankacılık endeksi yüzde 18’den fazla bedel kaybetti. Cazip hale geldiği söylenen borsanın manipülasyon ile yükseldiği ortaya çıktı ve bu süreci gerçekleştirenler tutuklandı.

TÜRKİYE İKTİSADINI KURTARDIK

Nebati 19 Mart 2022’de yaptığı değerlendirmede ise “Milli para ünitemize lütfen itimadın. Bitti… Türkiye ekonomik modeliyle bundan sonra risklerin bertaraf edildiği, birinci başta yaşanmış olan risklerin artık güzelleştirildiği, geleceğe inançla bakan bir Türkiye’de olduğumuzu lütfen unutmayın. Faiz ve kur odağında sığ bir alan içerisinde sıkışan Türkiye iktisadını kurtardık elhamdülillah.” dedi.

BÜROKRASİYİ ALAŞAĞI EDERİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Mart 2022’de yabancı yatırımcılara “Bir sorun mi yaşadınız? Rahat olun. Bize çabucak ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, gerimizde Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz” demesi de büyük reaksiyon topladı.

EPİSTEMOLOJİK KOPUŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin himayesinde ve Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu’nun kontrolünde geçtiğimiz yılın sonundan itibaren uygulanmaya başlanan yeni iktisat modelinin en dikkat çeken değerlindermesi de Nebati’den geldi. Modeli, eylül ayında “Neoklasik iktisat niyetinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım” olarak tanımlayan Nebati’nin bu kelamları hem sokakta hem de akademik dünyada konuşuldu.

NÖROLOGLARA GİTSİNLER

Nebati, tenkitlere, “Ülkenin 20 yılda nereden nereye geldiğini, sağladığımızı çok uygun bir halde söz etmeyi beceririz lakin hem alaylı hem de mektepli olarak bir üniversite hocasıyla da oturup konuşurken hangi lisanı nasıl söz edeceğimizi de çok uygun biliriz. Siz manipülatif, spekülatif, palavra dolan, hezeyanlarla sözlerinizi devam ettirin. Siz havuzunuzda çırpınmaya devam edin” halinde karşılık verdi ve daha sonra “Bu nöro iktisat ile ilgili dalga geçmişler. Nörologlara gitsinler o vakit ne yapayım” diye ekledi.

HER TÜRLÜ DURUMA HAZIRIM

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haziran ayında TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda ek bütçeyle ilgili tenkitleri yanıtlarken değişik açıklamalarda bulundu ve “Ben çiftçiyim, iş adamıyım, ekonomistim, siz ne derseniz deyin. Her türlü duruma hazır birisiyim” dedi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu