Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:”4-6 yaş Kur’an Kurslarını açtık”/video

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, İhya TV’de, “İhya Öncüleri” isimli programda yaptığı konuşma bir hayli dikkat çekti.

Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş konuşmasında babasının hatıralarını dinleyerek büyüdüğünü belirtti ve şunları söyledi:

“Benim babam da 1921 doğumluydu. Merhum. Onun hatıralarını hep dinleyerek büyüdük. Okula gittiğimizde, Kur’an Kursuna gittiğimizde, Kur’an öğrenmek için gittiğimizde Karadeniz’in bir dağ köyü. Aman yarabbi bu ne korkudur ki Karadeniz’in bir dağ köyünden birisi bile dışarıda nöbetçi tutuyorlar acaba bir Jandarma gelir de bizim hocamızı alıp götürür mü dışarıda bekliyor. Akşam evlerine Kur’an-ı Kerim’i götürmüyorlar. Tarlanın duvarlarında herkesin bir taşı var, o taşı çekiyor, Kur’an’ı taşın içine koyuyorlar, taşı oraya yerine koyuyor ki eve götürmesin Kur-an’ı. Bu ne korkudur, nerede yaşadık bunu biz. Bu nasıl bir şeydir?”

Ali Erbaş o dönemlerin geçtiğini belirterek bir de çağrı yaptı:

“Ama elhamdülillah bunlar geçti. Biraz önce hocamız beni tanıttılar. Eğitim Hizmetleri Genel Müdürüyüm Diyanet İşleri Başkanlığı’nda. Şu anda bizim 4 yaşında, 5 yaşında, 6 yaşında ülkemizde 50 bine yaklaştı öğrenci sayımız ve resmi kayıtlı. 4-6 yaş kuran kurslarını açtık. Sizlerden gayret bekliyoruz, destek bekliyoruz. Her mahallede nasıl ki Ali Ulvi kurucu döneminde, onun döneminin bir miktarında Sıbyan Mektepleri varsa şimdi Sıbyan Mektepleri’ni ihya edelim yeniden. Bu fırsatı iyi değerlendirelim.” (odatv)

Jurnalci.com