GüncelGündem

Yerli üretim ayakkabılar Gaziantep’te test edilerek uluslararası geçerlilikte onay alıyor

Paylaş:

GAZİANTEP (AA) – Bölgede ve kentte üretilen ayakkabılar fiziksel ve kimyasal testlerden geçirilmesi için Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’ndaki laboratuvara getiriliyor. Burada ayakkabıdan numune alan akademisyenler, ayakkabının kimyasal ve fiziksel testlerini gerçekleştiriyor.

Ayakkabılarda kullanılan deri, plastik ve bez gibi maddelerin sağlık açısından riskli olup olmadığını belirleyen akademisyenler, daha sonra ayakkabının sağlamlığını test ediyor. Testleri geçen ayakkabının üretici firmasına, dijital ortamda test sonuçları gönderiliyor. Raporları başarıyla sonuçlanan ayakkabılar, yurt içinde ve dışında satışa sunuluyor.

Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ömer Uçtu, AA muhabirine, merkezin 2019’da faaliyete geçtiğini söyledi.

Kentte 2 bine yakın ayakkabı imalatçısı bulunduğunu aktaran Uçtu, “Ayakkabıdaki sağlık açısından zararlı maddeleri tespit etmek amacıyla, akredite alarak kurulmuş bir merkeziz. Ayakkabıdaki dayanım testlerini de yapmaktayız. 2024’te ise gıda sektörüne yönelik ağır metal geçişlerine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Aylık ortalama 300’e yakın analiz yapma kapasitelerinin bulunduğunu anlatan Uçtu, “Özellikle yurt dışına ihraç edilen ürünlerde hem sağlık hem de fiziksel açıdan özellikler istenmekte. Biz bu istenilenleri laboratuvarda test edip rapor haline getiriyoruz. Raporumuz da uluslararası geçerliliğe sahiptir.” diye konuştu.

“Suudi Arabistan çok sıkı tedbirlere sahip”

Uçtu, üreticilerle sürekli iletişim halinde olduklarını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bazı testler uzun sürebiliyor, ortalama 5 günü geçmiyor. Müşterinin isteğine bağlı olarak süre değişebiliyor. Özellikle ayakkabı sektöründe Suudi Arabistan çok sıkı tedbirlere sahip. Buraya gönderileceği zaman mutlaka analiz edilip gönderilmesi gerekiyor. Eğer olmazsa gümrükten geri iade ediliyor. Ayakkabı analizi yapan pek firma yok. 2019’dan bu yana ayakkabı sektöründe 7 farklı metotta hizmet ediyoruz. Türkiye’de ayakkabı üretimi Gaziantep, Konya, İzmir ve İstanbul’dur. Türkiye’deki her 4 ayakkabıdan 1’ini biz burada test ediyoruz.”

“Ayakkabılarda kanserojen maddelerin tespitini yapıyoruz”

Öğretim Görevlisi Durdane Özbay ise merkezlerinde ayakkabılara yapılan kimyasal ve fiziksel testlerin kısa sürede tamamlandığını ifade etti.

Testlerin sağlık açısından önemli olduğunu dile getiren Özbay, şunları kaydetti:

“Burada akredite analizi yapıyoruz. Firmalardan gelen ayakkabıların ilk başta numune kayıtları alınıyor. Buradan sonra ayakkabı, kısımlara ayrılıyor ve yapılacak analizler belirleniyor. Parçalama işlemleri yapıldıktan sonra hangi işlemler yapılacaksa bunlara karar veriyoruz. Bu kapsamda fitalat, azo boyar, krom 6, pH ve PAH analizleri yapıyoruz. Analizleri ayakkabıların parçalarına göre yapıyoruz. Tekstil veya deri olarak ayırıyoruz. Gelen numunelerin özelliklerine göre işlem yapıyoruz. Kullandığımız cihazlar yüksek teknolojiye sahiptir. Ayakkabıların içerisinde yasaklı kimyasal maddeler olabiliyor. Ayakkabıların içerisinde deriyi yumuşatmak için fitalatlar oluyor. Bunların analizlerini yapıyoruz. Ayakkabılarda kanserojen maddelerin tespitini yapıyoruz.”

Özbay, ayakkabıların piyasaya sunulmadan önce mutlaka analiz testlerinin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Okan Coşkun

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu