Ekonomi

Arjantin pesoyu bırakıp dolara geçebilir mi?

Paylaş:

Arjantin’de ikinci tipe kalan seçimlerde sağ liberal Javier Milei dün yüzde 56 oyla ülkenin yeni devlet lideri seçildi.

Böylece üç haneli enflasyon, artan yoksulluk ve yaklaşan resesyon nedeniyle iktisadı çok sıkıntı durumda olan Arjantin’i 4 yıl boyunca radikal sağcı bir siyasetçi yönetecek.

Milei sonuçların akabinde yaptığı konuşmada, “Enflasyon, işsizlik ve yoksulluk üzere devasa problemlerle karşı karşıyayız. Durum kritik, artık ufak, yetersiz tedbirlere yer yok” dedi.

‘ŞOK TEDAVİSİ’ VADETTİ

Ekonomiye “şok tedavisi” uygulamayı düşünen Milei’nin vaatleri ortasında merkez bankasını kapatmak, pesoyu terk etmek, kamu harcamalarını azaltmak ve ekonomik ıslahatlar bulunuyor.

Peki Arjantin sahiden merkez bankasını kapatarak pesoyu terk edip dolara geçebilir mi?

Öncelikle Arjantin iktisadının görünümüne bakmakta yarar var.

ARJANTİN İKTİSADININ GÖRÜNÜMÜ

Her 10 vatandaştan 4’ünün yoksulluk içinde yaşadığı ülkede yıllık enflasyon ekim itibariyle yüzde 143’e ulaşmış durumda. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 185.

Yüksek enflasyon nedeniyle Arjantin Merkez Bankası gösterge faiz oranını yüzde 133’e yükseltti. Bu durum peso tasarrufunu teşvik etse de krediye erişimi ve ekonomik büyümeyi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ülkede bir ekonomik sakinlik bekleniyor. Kuraklığın da tesiriyle bu yıl yüzde 2 küçülme öngörülüyor.

Ülkede ayrıyeten dövize kaçışı engellemek için çok sıkı sermaye denetimleri bulunuyor. Halihazırda 4 farklı döviz kuru uygulanıyor. Milei ise sermaye denetimlerini süratle geri alma ve nihayetinde ekonomiyi dolarize etme kelamı verirken, yakın gelecekte resmi ve paralel kurları birbirine yaklaştırmak için keskin bir devalüasyon yapılması mümkün görülüyor.

DOLARİZASYON MÜMKÜN MÜ?

‘Statükoyu yıkma’ vaadiyle başkanlığa aday olan Milei’nin ekonomik vaatleri ise Arjantin iktisadını dolarize etme dileğine dayanıyordu. Dolarizasyon, ülkenin Arjantin pesosundan vazgeçmesi ve para ünitesi olarak ABD dolarını kullanması manasına geliyor.

Ekvador ve El Salvador da enflasyonla çaba için daha evvel ekonomilerini dolarize etmişti. Lakin Arjantin büyüklüğünde hiçbir ülke daha evvel kendi para siyasetinin dizginlerini Washington’daki karar vericilere teslim etmemişti.

Milei’nin Arjantin’in para ünitesini pesodan ABD dolarına çevirme önerisi, doların pesodan daha güçlü olduğu ve pesonun tersine istenildiği vakit basılamayacağı, böylelikle para arzı yoluyla artan enflasyonun düşeceği argümanına dayanıyor.

ULUSAL EGEMENLİĞİN TESLİMİYETİ

Dolarizasyon ayrıyeten bir ülkenin faiz oranı değişiklikleri üzere para siyaseti atakları yoluyla ekonomiyi etkileme özerkliğini kaybetmesine de yol açıyor. Milei’nin ikinci tıptaki rakibi Sergio Massa, dolarizasyon planını ulusal egemenliğin teslim edilmesi olarak eleştirmişti.

ABD merkezli liberal fikir kuruluşu olan Cato Enstitüsü ise on yıllardır devam eden ekonomik sorunları kontrol altına almak için pratik bir strateji olarak bu hamleyi destekliyor.

Enstitünün Latin Amerika siyaset analisti Daniel Raisbeck, seçimden sonra kaleme aldığı tahlilde, “Dolarizasyon, enflasyonu süratle ve kalıcı olarak tek haneli sayılara indirmek için mevcut en uygun araçtır. Doların yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesi, lokal para ünitesinin dolar karşısında kıymet kaybetmesini imkansız hale getirerek vatandaşların satın alma gücünü de korur” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Milei’nin partisi şuan Kongre’yi denetim etmiyor. Partinin merkez sağ parti Juntos por el Cambio ile koalisyon kurması beklenen görünüyor. Bu nedenle Milei’nin çok radikal birtakım planlarının kongrede onaylanması epeyce sıkıntı görülüyor.

Ayrıca dolarizasyonun önünde önemli ekonomik zorluklar bulunuyor. Bu türlü bir durumun yaşanması halinde Arjantin Merkez Bankasının yalnızca sirkülasyondaki tüm para ünitelerini satın almak için değil, tıpkı vakitte para çekimlerindeki muhtemel bir artışla başa çıkmak için bankalara sağlam bir tampon sağlamak için de kâfi dolar rezervine muhtaçlığı olması gerekir.

Analistlere nazaran ülkenin döviz rezervi dolarizasyon için gerekli olan ölçünün yaklaşık 50 milyar dolar altında. Ülke bu boşluğu yabancı yatırımcılardan tahvil piyasasında para toplayarak ve resmi döviz kurunu zayıflatarak doldurmaya çalışabilir.

Diğer yandan enflasyonun en değerli kaynağının para arzı ve kamu harcamaları olduğu da son derece tartışmalı bir görüş. Enflasyonun birden fazla sebebi bulunsa da son periyotta enflasyonun en değerli kaynaklarından birinin şirketlerin ultra kârları olduğu istikametinde önemli çalışmalar mevcut.

BAĞIMSIZ PARA SİYASETİNİ KAYBEDECEK

Dolarizasyonla ilgili en büyük sorun ise bağımsız bir para siyasetinin kaybedilmesi. Doları benimseyen ülkeler, değişen ekonomik şartlara cevap olarak para arzını düzenlemek için faiz oranlarını ayarlayamıyor. Zira bu fonksiyon ABD iktisadının gereksinimlerine nazaran faiz oranlarını belirleyen ABD Merkez Bankası’na devredilmiş oluyor.

Örneğin şu anda, Arjantin iktisadının 2023 yılında yüzde 2 daralması beklenirken, Fed enflasyonla uğraş için sıkı para siyasetini sürdürüyor. Olağan kurallar altında daralan iktisada müdahale için daha gevşek bir para siyaseti beklenirken ABD’nin öncelikleri farklı olduğu için Fed’e bağımlı kalınıyor.

ABD Hazine yetkilileri ise klâsik olarak dolarizasyonu düşünen ülkelere bunun sorumlu mali idare de dahil olmak üzere sağlam makro ekonomik siyasetlerin yerini tutmayacağını tavsiye ediyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu