GüncelGündem

Yeşilçam’ın romantik jönü: Murat Soydan

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Asıl adı Rüçhan Tercan olan sanatçı, 2 Ekim 1940’da İstanbul Üsküdar’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu babasının tayini sebebiyle gittikleri Lüleburgaz’da, liseyi ise Edirne’de okudu.

Çocukken sinemaya hayranlık duyan Soydan, babasının gazetelerini ve dayısının kitaplarını satarak elde ettiği parayla sık sık film izlemeye gitti.

Üniversite öğrenimi için İstanbul’a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Öğrenciliği sırasında Tekel’de memuriyet de yaptı.

“Perde” mecmuasının açtığı yarışmada birinci oldu

Soydan, memuriyet yaptığı sırada, arkadaşları sayesinde yönetmen Nişan Hançer ile tanıştı. Hançer’in filmde rol almaya davet ettiği Soydan, üniversite eğitimini tamamlamadığı için teklifi reddetti.

Askerliğini yedek subay olarak yapan ve üniversite eğitimini tamamlayan sanatçı, arkadaşlarının ısrarıyla “Perde” mecmuasının 1966’da açtığı yarışmaya katıldı. İstanbul Radyosunun stajyerlik sınavlarına da hazırlanan Soydan, yarışmada birinci oldu.

Birçok ünlü yıldız gibi Soydan da Yeşilçam’a adım atmadan önce asıl ismini değiştirdi. Usta oyuncu, Perde dergisinin sahibinin önerisiyle Rüçhan Tercan yerine, Murat Soydan adını aldı. Sinemaya Cüneyt Arkın ve Fatma Girik’in de rol aldığı “Kolsuz Kahraman” adlı filmle 1966’da adım atan sanatçı, daha sonra Selda Alkor’la “Ayrılık Olmasaydı” filminde başrol oynadı.

“Dünyanın En Güzel Kadını”, “Ayşem”, “Yalan Yıllar”, “Kahveci Güzeli”, “Sana Dönmeyeceğim”, “Nisan Yağmuru” ve “Yarın Başka Bir Gündür”ün arasında olduğu birçok filmde başrol oynayan usta oyuncu, kariyeri boyunca 200’e yakın filmde rol aldı.

Murat Soydan, kariyerinin 4. filmi olan “Şeyh Şamil”de, at üzerinde gerçekleştirilen bir çekimde ölüm tehlikesi atlattı.

Türkan Şoray, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit’le başrolleri paylaştı

Sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneğinin başkanlığı üstlendi. 1970’li yılların önemli jönlerinden olan Soydan, birçok filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik ile başrolü paylaştı.

Yeşilçam’da daha çok Türkan Şoray’la rol alan Soydan, 1972’de Şoray’la beraber oynadığı “Zulüm” filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Hollywood’dan da film teklifi alan, fakat yabancı dili olmadığı için teklifleri kabul etmeyen usta oyuncu, sesiyle de dinleyicileri etkiledi. Soydan, 1969’dan 1990’lara kadar da birçok kez sahnelerde şarkı söyledi.

Sinemadan sahneye geçen öncü isimler arasında bulunan Soydan, Maksim ve Çakıl gibi büyük gazinoların değişmez sanatçısı haline geldi. Usta oyuncu, uzun yıllar şarkı söylese de şirketlerle anlaşamadığı için hiçbir zaman plak çıkarmadı.

Yeşilçam’da 1970’li yıllarda yaşanan durgunluk döneminin ardından 1980’li yılların başında yeniden sinemaya dönen sanatçı, “Balayı”, “Yaşadıkça” ve “Reis Bey”in de aralarında olduğu önemli filmlerde rol aldı.

Murat Soydan, 1990’lı yıllardan itibaren “155 Polis İmdat”, “Marziye”, “Acı Hayat” ve “Girdap” ile birçok dizide oynadı.

Sanatçının 1970’te evlendiği ilk eşi Güler Samuray’dan bir, ikinci evliliğini yaptığı Uğur Gül Soydan’dan ise iki çocuğu oldu.

Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap da çıkardı.

Muhabir: Aişe Hümeyra Akgün

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu