Yaşam

Yıllar önce nesilleri tükenmişti: Bilim bu hayvanları geri getirmek istiyor

Paylaş:

Liste uzun ama biz yeniden hayatımıza dönmesi istenen, bu amaçla da çalışmalar yürütülen hayvanlardan bazılarını tanıtıyoruz:

Baiji Nehri Yunus Balığı

Baiji Nehir Yunusu 2002 yılına kadar Çin’in Yangtze Nehrinde bulunuyordu. Bu yunuslar, insanoğlunun faaliyetleri nedeniyle nesli tükenen ilk yunus türüdür. Bu yunuslar aynı zamanda en büyük memeliler arasında yakın zamanda nesli tükenen ilk türdür.

Bu deniz memelisi türü hakkında farklı ve çelişkili iddialar bulunuyor. Bir araştırma, birkaç örneğin hala hayatta olabileceğini öne sürmektedir. Hatta bu yunusun görüldüğü, bilim insanlarının orijinalinin bir klonunu yaratmak için acele etmemeleri gerektiği söyleniyor.

Ancak bu gözlemler henüz doğrulanmadı. Bir başka araştırmaya göre ise nispeten yeni olması ve yakın zamanda neslinin tükenmesi nedeniyle taze DNA’nın kopyalanması daha kolay olabilir. Dolayısıyla beyaz yunus klonlama için potansiyel bir türdür.

Kılıç Dişli Kediler

Buz Devri filmlerinden Diego gibi herkesi korkutuyor. Bilim insanlarının bu türü neden geri getirmek istedikleri ise asıl soru.

Kılıç Dişli Kaplan Buzul Çağı döneminde yeryüzünde yaşıyordu. İklimsel değişimin geçişiyle ilgili olan Kuaterner Yok Oluş döneminde soyu tükenmiş gibi görünüyor. Los Angeles’taki La Brea Katran Çukurları gibi müzelerde Pleistosen Dönemi memelilerini geri getirmek için kullanılabilecek memeli fosilleri bulunmaktadır.

Posta Güvercinleri

Güvercinler, üstün yön bulma yetenekleri nedeniyle uzak yerlere mesaj taşımak için kullanılırdı. Teknoloji ilerledikçe, insanlar mesaj iletmek için başka araçlar buldular ve güvercinin rolü “çizgi filmlerde ve filmlerde aşk mesajları taşımakla” sınırlandı, ardından üzücü kısım geldi. İnsanlar tarafından ayrım gözetmeksizin avlandılar. Karkasları satıldı, etleri yenildi. Güzellikleri için kafeslere kapatıldılar ve bir spor olarak avlandılar. Martha son Yolcu Güvercindi ve 1914 yılında Ciccinati Hayvanat Bahçesi’nde öldü.

Onların hayatta kalması Kuzey Amerika ekolojisinin iyileşmesi anlamına geliyordu ancak diğer pek çok felaket gibi bunun da sonuçları ancak olay gerçekleştikten sonra anlaşıldı. “Büyük Posta Güvercini Geri Dönüşü” bütün bir klonlama kampanyasını yönlendirebilir çünkü eğer soy tükenmesi deneyleri için bir poster bebek varsa. O da Posta Güvercini’dir.

Moas: Soyu Tükenmiş Bir Tür

Bugün bilim insanları, insanlar tarafından nesli tükenmeye itilen megafaunayı yeniden canlandırma fikrinden oldukça etkilenmiş durumdalar. Yeni Zelanda’daki ilk yerleşimciler Moa kuşlarını yemek için avladılar. Derileri ve tüyleri giysilerde kullanılırken kemikleri de mücevhere dönüştürülmüştür.

Uçamayan bu büyük kuşların soyu 13. yüzyılda hızla tükenmiştir. Muhtemelen o zamanki insanlar ekosistemler ve ekoloji konusunda günümüz bilim insanları kadar bilgili değildi.

Yünlü Mamut

Kim Buz Devri’ni canlı olarak görmek istemez ki. Manny binlerce yıl önce kayboldu. Araştırmalar bunun avcılıktan çok iklim değişikliğinden kaynaklandığını ortaya koydu. Mamutun son varış noktası Kuzey Kutbu’ydu.

Orada bilim insanları birçok kez mamut kalıntılarına ve iskeletlerine rastladı. Kuzey Amerika’dan Sibirya’ya bilim insanları, mamutun neslinin çoğaltılarak yok edilmesini sağlayacak bir genom geliştirmek için araştırmalar yapıyor.

Mamut, geçmişte yaşamış tüm devasa türler arasında en değerli ve muhtemelen en havalı olanıdır. Asya Filleri mamutun en yakın akrabalarıdır, muhtemelen yeniden canlanmalarında bir kilit taşıdır.

Eğer yeniden canlandırılırsa bu hayvanları görmek gerçekten ilginç olacak.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu