Yaşam

Yükseklik korkumu yenebilir miyim? Korkmamayı nasıl öğrenebilirim?

Paylaş:

ESKİ Google yöneticisi Alan Eustace’in havada 135.000 feet’ten fazla dalış yapması, üç yıllık çalışmanın doruk noktasıydı: paraşüt ve balon tasarımı, 57.000 ve 105.000 feet yükseklikten test düşüşleri ve uçuş simülasyonları. 24 Ekim 2014’te Eustace özel bir yüksek basınçlı uzay giysisi giydi ve kendisini bir helyum balonuna bağladı. Yükselirken nefesine odaklandı ve antrenman koşularını düşünerek sinirlerini sakinleştirdi. Daha sonra paraşütle atlama tarihine geçti. Stratosferden düşüş önceki rekordan 2,5 mil daha uzundu ve bu da Eustace’i en yüksek irtifadan serbest düşüş atlama rekorunun sahibi yaptı.

Çok az kişi, Dünya’nın ozon tabakasının tepesinden 822 mil/saat hıza kadar, sırtlarında paraşütten başka bir şey olmadan düşmeye cesaret edebilirdi. Aşırı yükseklik korkunuz varsa, bacaklarınızın jöle gibi hissetmesi için sadece düşüncesi bile yeterli olabilir. Ancak Eustace’in hazırlığının gösterdiği gibi, kendinizi bu korkuya fiziksel ve zihinsel olarak hazırlamanın yolları var.

Yüksek rakımlardan korkmak evrensel bir duygudur; cesurlar bile bu tür ortamlarda ara sıra tedirgin olurlar. Fobilerin tedavisinde uzmanlaşmış San Francisco merkezli psikolog Elizabeth McMahon, Homo sapiens’in erken yaşlardan itibaren tehlikelerden kaçınmak için bu şekilde evrimleştiğini söylüyor. 1960 yılında yapılan bir deneyde psikologlar, emekleyen bebekleri, “görsel uçurum” adını verdikleri, ucunda şeffaf plastik bir panel bulunan bir masanın üzerine yerleştirdiler. Uzatma, diğer taraftaki annelerine ulaşmaya çalıştıklarında bebeklerin düşeceği yanılsamasını verdi. Deneklerin neredeyse tamamı plastiğin üzerinde sürünmeyi reddetti.
McMahon’a göre aşırı durumlarda akrofobi olarak adlandırılan yükseklik korkusu, büyük olasılıkla atalarımızın yaşamı tehdit eden çıkıntılardan düşmekten kaçınmasına yardımcı oldu. Bu endişe insan beynine yerleşiktir. Uzun bir düşüşle karşı karşıya kaldığınızda, beynin ilkel yapısı olan amigdalada güçlü bir tepki oluşur. Bu badem şeklindeki bölge, hipotalamus gibi limbik sistemin ek kısımlarını harekete geçirir; hipotalamus, adrenalin ve kortizol salgılaması için bezlere sinyal göndererek kaç ya da donma tepkisini tetikler. Hormonlar vücuda bir tehlike çağrısı görevi görerek kan basıncının artması, nefes alma hızı ve kalp atış hızı gibi fiziksel değişikliklere neden olur.

Bu alanlar potansiyel bir tehdit karşısında çok fazla uyarıldığından, diğer yerlerdeki beyin aktivitesi azalır. Özellikle önemli bir alan bozulur: Mantık ve muhakemeyle ilgili olan, daha yakın zamanda gelişen serebral korteks. McMahon, bunun düşünmeyi ve rasyonel kararlar almayı zorlaştırdığını söylüyor.

 • Baş dönmesine ve kaygıya neden olan şeyin ne olduğunu anlamak, yükseklik korkusunu yenmenin ilk adımıdır.
 • Bir sonraki adım, yerden uzakta bir aktivite yaparken derin nefes alma veya farkındalık egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini uygulamaktır. Birincisi beyne oksijen göndererek tehlikede olmadığınızı gösterir. Güven verici etki daha sonra parasempatik sinir sistemini harekete geçirir, bu da kaslarınızı gevşetir ve geniş çapta sakinlik hissi uyandırır.
 • Son adım, kendinizi yavaş yavaş korkunun kaynağına maruz bırakmaktır. Fobiler konusunda uzmanlaşmış bir psikolog, beyninize yüksekliğin garantili bir ölüm cezası olmadığını öğretmenize yardımcı olmak için maruz kalma terapisi adı verilen bir tekniği kullanabilir. Bu araştırmaya dayalı yöntem sizi korkunuzun kaynağıyla tekrar tekrar temasa geçirir ve terapistiniz, kademeli olarak yükselişte daha büyük artışlarla karşılaştıkça kaygınızı nasıl yöneteceğinizi size öğretecektir. McMahon ayrıca, maruz kalma terapisini sanal gerçeklik programlarıyla birleştirmenizi öneriyor; burada simüle edilmiş 20 katlı bir merdivenden yukarı yürümek kadar küçük bir şeyle başlayabilirsiniz ve sonunda bir gökdelenin tepesine tünemek gibi daha aşırı senaryolara doğru çalışabilirsiniz.

McMahon, “Tecrübelerime göre, beş ila sekiz sanal gerçeklik seansı çoğu zaman insanların yükseklik korkularını yenmelerine yardımcı oldu” diyor. “Büyük Kanyon’a gitmelerine bile gerek yok.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu