AktüelDünyaEkonomiGüncelGündemTürkiye

Yunanistan’da son 30 yılın enflasyon rekoru

Paylaş:

Yunanistan'da son 30 yılın enflasyon rekoru

Yunan İstatistik Kurumu (ELSTAT) dün haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre Yunanistan’da haziran ayı AB uyumlu enflasyonu yıllık bazda yüzde 11,6’ya yükseldi. Mayısta bu rakam yüzde 10,5 olarak tespit edilmişti. AB uyumlu enflasyon, enflasyonu tutarlı bir şekilde ölçmek için AB genelinde kullanılan bir endeks olarak biliniyor.

Bununla birlikte veriler, Yunanistan’ın manşet tüketici enflasyonunun da mayıs ayındaki yüzde 11,3 seviyesinden yüzde 12,1’e yükseldiğini gösterdi.

ENERJİ FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Ülkede yıllık bazda  gıda enflasyonu yüzde 12,6 olurken konut fiyat artışı 31,5 olarak gerçekleşti. Ayrıca ulaşım harcamaları yüzde 25 artış gösterdi.

ELSTAT’a göre, haziranda doğalgaz fiyatları 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 117,7, elektrik fiyatları yüzde 70,4 ve kalorifer yakıtı yüzde 65,1 arttı.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELMİŞTİ

Nisan ayında ülkede artan enflasyon nedeniyle asgari ücrete hükümet tarafından ara zam yapılmıştı. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, ülkedeki brüt asgari ücretin 1 Mayıs itibarıyla 663 eurodan 713 euroya çıktığını duyurmuştu.

Uygulamayla birlikte, ülkede net asgari ücret 569 eurodan 613 euroya yükseldi. Böylece asgari ücret 2021 yılına oranla yüzde 9,7 arttı. Ancak sonrasında gerçekleşen fiyat artışları  asgari ücret zammını geride bıraktı.

EURO BÖLGESİ ENFLASYONU ARTIYOR

Yunanistan, İspanya gibi ülkelerde kaydedilen enflasyon euro bölgesi enflasyonunun artışında da önemli rol oynuyor. Ayrıca Almanya, Fransa gibi ülkelerde de enflasyon artışı sürüyor.

Euro Bölgesi’nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle haziranda yüzde 8,6’ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz ay yüksek enflasyon nedeniyle temmuz ayında 0,25 puanlık faiz artırımına işaret etmişti. Bu artışın bankanın 11 yıl içindeki ilk faiz artışı olması bekleniyor. Öte yandan eylülde faiz oranlarındaki artışın hızlanabileceği de düşünülüyor.

DS Oxygen Absorber Nedir ?

DS Oksijen Emici(Oxygen Absorber); bulunduğu ortamdaki oksijeni emerek %0,1 seviyelerine indiren aktif bir paketleme çözümüdür. Ürünün görevi kullanıldığı ambalajın içindeki oksijeni emerek, gıdaların bozulmasını engellemek ve buna bağlı olarak doğal bir şekilde raf ömrünü uzatıcı bir rol oynamaktır. Oksijen Emici paketlerin amacı ambalaj içerisinde ki oksijeni emmek olduğu için, dışarıdan kesinlikle içeriye oksijen girmemesi gerekmektedir .Bu sebeple minimal gözenekleri olan kısaca bariyerli olan ve geçirgen olmayan ambalaj çeşitleriyle kullanılması zorunludur. Aksi durumda Oksijen Emici kullanmış olmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Ambalajın ağız kısmının çok iyi kapatıldığından emin olunması gerekir.

Ürün Raf Ömrünü Uzatır.

Sağlıklı Çözüm Üretir.

Ürün Kalitenizi Arttırır.

Orjinal Tat ve Lezzeti korur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu