GüncelGündem

“Zamanın Ruhu”nu koklayan usta kalem: Üstün İnanç

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – İstanbul’da 6 Ocak 1937’de dünyaya gelen İnanç, eğitim hayatına babasının görevi dolayısıyla bulunduğu, İzmir’in Kiraz ilçesinde başladı.

Daha sonra ailesiyle İstanbul’a gelen İnanç, liseden sonra Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulunda eğitim gördü.

Usta kalemin ilk yazıları “Yelken”, “Durum”, “Sanatkar” ve “Büyük Doğu”da okuyucuyla buluştu.

Tercüman gazetesinde 1956’da stajyer muhabir olarak çalışmaya başlayan İnanç, “Sabah”, “Bugün”, “Son Havadis”, “Tercüman”, “Zaman” ve “Yeni İstanbul” gazetelerinde çalıştı.

Gazetelerde üst düzey yöneticilik de yapan ve fıkra muharriri olarak okuyucularına hitap eden İnanç, kurduğu Çağrı Reklam Ajansında da genel müdür olarak görev yaptı.

Edebiyat ve sinema dünyasıyla iç içeydi

Edebiyat ve sinema dünyasından Kemal Tahir, Tarık Buğra, Metin Erksan, Ayşe Şasa, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz ve Yücel Çakmaklı ile yakın dostlukları bulunan usta kalem, tiyatro ve sinema eserlerine de yönelerek, ilk senaryo çalışmalarında yönetmen Erdoğan Tokatlı’dan destek aldı.

Necip Fazıl Kısakürek ile sık sık görüşen İnanç, Marmara Kıraathanesi’nin de en sıkı müdavimlerinden biri oldu.

Milli Türk Talebe Birliğinde (MTTB) 1977’de düzenlenen “Milli Sinema Açık Oturumu”nu yöneten İnanç, bu toplantıda dönemin sinema ustalarından Halit Refiğ, Salih Diriklik, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ve Ayşe Şasa’yı ağırladı.

Üstün İnanç, Ergun Göze’nin kaleme aldığı “Çar Tabancası”nda “Çar” rolünü oynadı. Yalçın Akçay’ın yönettiği, “Şeyh Şamil”i Abdullah Kars’ın temsil ettiği oyun, Anadolu’da turneye çıktı ve yoğun ilgi gördü.

Prologunu İnanç’ın yazdığı, Necip Fazıl Kısakürek’in kaleme aldığı “Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han” eseri, 1967-1969’da Türkiye’nin birçok şehrinde ve ilçesinde 519 kez sahnelendi.

“Yalnız Değilsiniz” kitabından uyarlanan film ilgiyle izlendi

Usta edebiyatçının “Yalnız Değilsiniz” adlı romanından uyarlanan, Mesut Uçakan’ın yönetmenliğini üstlendiği aynı adlı film, Türkiye genelinde büyük ilgi gördü.

“Kanayan Yara Bosna” filminin senaryosunu da kaleme alan İnanç, bir dönem TGRT’de dramaturg olarak görev yaptı.

Bir dönem İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi Müdürlüğü de yapan İnanç, “Oyunculuk” ve “Tiyatro Yazarlığı” bölümlerinde hocalık yaptı ve genç tiyatrocular yetiştirdi.

Harun Yöndem’in yönettiği “Zamanın Ruhu” başlıklı aylık kültür sohbetleri, usta edebiyatçının katılımıyla uzun yıllar Tarık Zafer Tunaya ve Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde devam etti.

Üstün İnanç ve eşi Meryem İnanç’ın 1976’da Ertuğrul ve 1982’de ise Emre isimli oğulları dünyaya geldi.

Farklı alanlarda pek çok ödül aldı

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği tarafından 29 Şubat 2009’da İstanbul’da bir saygı toplantısı düzenlenen İnanç, 2011 ESKADER Üstün Hizmet Ödülü, 2012 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, 2013 Türkiye Yazarlar Birliği Necip Fazıl Kısakürek Ödülü ve TBMM Kültüre Hizmet Ödülü’nün de aralarında olduğu pek çok ödüle değer görüldü.

Bütün kitapları Mihrabad Yayınları tarafından yayınlanan usta edebiyatçı, son olarak başta Necip Fazıl olmak üzere tanıdığı şairleri, yazarları ve sanatkarları anlattığı hatıralarını kaleme alıyordu.

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden Üstün İnanç’ın cenazesi, Fatih Camii’nde yarın ikindi vakti kılınacak namazın ardından Eyüp Sultan’daki aile kabristanına defnedilecek.

İnanç’ın eserlerinden bazıları şöyle:

Roman: Yalnız Değilsiniz (1987), İnsanlar Böyledir (1988), Bir Kimlik Lütfen (1994), Yazıklar Çıkmazı (1994), Ayıp Uşakları (1996), Makedonya Gamzesi (2004), Yağmur Kanla Başladı (2014).

Tiyatro eserleri: Sultan Abdülhamid (Necip Fazıl Kısakürek’in aynı adlı eserine prolog), Cancağızım (Ömer Seyfettin’in Hayatı), Alışırsan Hileye Ters Binersin Eşeğe, İbrahim Müteferrika, İhtisap Ağası, Kurt Kapanı, İlk Kurşun, Yalnız Değilsiniz, Bir Gül Koşusu-Fatih (tragedya), Makedonya Gamzesi, Göksultan Abdülhamid Han.

Muhabir: Ahmet Esad Şani

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu