GüncelGündem

1 Mayıs, dünyanın çeşitli noktalarında güvenlik tedbirleri altında kutlanıyor

Paylaş:

CENEVRE (AA) – 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle sendikaların çağrısıyla dünyanın dört bir yanında yürüyüş ve gösteri düzenlenirken birçok noktada emniyet ve güvenlik güçlerinin konuşlandırılmasıyla güvenlik önlemi artırıldı, yürüyüş ve etkinlik güzergahları sınırlandırıldı.

Fransa’da 1 Mayıs kutlamaları olaylı başladı.

Ulusal basına yansıyan haberlere göre Lyon kentinde yoğun katılımın olduğu 1 Mayıs kutlaması sırasında polis, göstericilere müdahalede bulundu.

Göstericiler Fransız polisi karşıtı sloganlar atarak güvenlik güçlerine yabancı cisimler fırlattı.

Gösteride bir bankanın camları hasar gördü.

Polis ise göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İki polis bir göstericiyi sıkıca tutarak diğer göstericilerin bulunduğu alandan uzaklaştırdı. 1 polis memuru yere düşen göstericinin üzerine otururken güvenlik güçleri bir başka eylemciyi de yere yatırdı.

Ülke genelinde birçok noktada sendikaların çağrısıyla yürüyüşler düzenleniyor.

Bugün sokağa inen eylemcilerin sayısının 120 ila 150 bin olması beklenirken bu sayının başkent Paris’te 30 bini bulabileceği tahmin ediliyor.

Ülke genelinde düzenlenecek gösteriler nedeniyle 5 bini Paris’te olmak üzere 12 bin polis ve jandarmanın görev yapacağı bildirildi.

Alınan önlemler kapsamında başkentte birçok noktada metro gibi toplu taşıma hizmetleri valilik kararıyla kapatıldı.

Ayrıca, Paris, Rhone ve Gironde’nin aralarında bulunduğu birçok vilayette, “kamu düzeninin sağlanması için” eyleme katılan kişilerin fotoğraflarının alınması, işlenmesi ve iletilmesine izin veren kararname kapsamında, polisin dronlar ile gösterileri izleyeceği duyuruldu.

Fransa’nın batı sahilinde yer alan Loire-Atlantique Valisi Fabrice Rigoulet-Roze, kamu düzenini korumak amacıyla 1 Mayıs gösterilerinin yapılacağı Saint-Nazaire ve Nantes şehirlerinde bir dizi önlem alındığını duyurdu.

Valilik, yürüyüş yapılacak şehirlerde 08.00-20.00 saatlerinde havai fişek gibi gösterilerde kullanılacak nesnelerin ve yakıt bidonlarının taşınması ve kullanımına yasak getirdi.

Belçika

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 1 Mayıs kutlamaları kentin merkezindeki Albertine ve Mont des Arts meydanlarında yapılıyor.

Brüksel Polisi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada vatandaşlara söz konusu iki meydanı ve kent merkezindeki yolları kullanmamaları çağrısı yaptı.

Meydanların etrafı bariyerlerle çevrilirken, etrafına ambulanslar ve polis araçları konuşlandırıldı.

Bu iki meydana çıkan sokaklar trafiğe kapatıldı.

Meydanların girişinde özel güvenlik görevlilerinin yerleştirildiği ve vatandaşların kutlama alanlarına teker teker alındığı görüldü.

Kutlama alanlarında polislerin hazır bulunduğu görüldü.

Ülkedeki işçi sendikaları, 1 Mayıs dolayısıyla iki meydanda stantlar açtı.

Almanya

Almanya’nın başkenti Berlin’de polis aşırı sol grupların düzenleyeceği 1 Mayıs eylemine karşı geniş güvenlik önlemi aldı.

Polisten yapılan açıklamada, Berlin’de “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” nedeniyle yaklaşık 5 bin 500 polisin görev yapacağı ifade edildi.

Polis, özellikle Neukölln’deki “Devrimci 1 Mayıs” (Revolutionärer 1. Mai) adlı protesto yürüyüşüne eşlik ederek olay çıkmaması için görev yapacak.

Yürüyüşte Yahudi karşıtı sloganlar ve İsrail devletinin var olma hakkını reddeden sloganların kullanılması yasaklandı.

Protesto yürüyüşü saat 18.00’den itibaren Südstern, Körtestraße, Hasenheide, Hermannplatz, Karl-Marx-Straße, Erkstraße, Sonnenallee ve Hermannplatz güzergahında düzenlenecek.

Yürüyüş güzergahındaki caddeler trafiğe kapatılacak.

Polis erken saatlerde yürüyüşün yapılacağı güzergaha temizleme araçları, tazyikli su, polis helikopteri ve sokakları aydınlatmak için elektrik direkleri bulunan teknik polis birimlerini konuşlandırdı.

Alman Sendikalar Birliğinin barışçıl gösterisi ise bu yıl Hannover’de düzenleniyor.

İngiltere

İngiltere’de 1 Mayıs resmi tatil. Ülke genelinde yürüyüşler düzenleniyor ancak en büyük yürüyüş yine Londra’da yapılıyor.

Londra’daki 1 Mayıs yürüyüşü kentin doğusundaki Clerkenwell Green’den başlayarak Londra’nın merkezindeki Trafalgar Meydanı’nda sona erecek.

Yürüyüş güzergahındaki Clerkenwell, Kingsway, Southampton Row ve Strand gibi caddeler trafiğe kapatılıyor.

Yürüyüşte sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve etnik gruplar taşıdıkları pankart ve bayraklarla taleplerini dile getirirken bazı gruplar besteledikleri şarkıları söyleyerek yürüyüşe katılıyor.

Trafalgar Meydanı’nda kurulan sahneden her yıl olduğu gibi konuşma yapacak sendika temsilcilerine bu sene Filistin’in İngiltere’deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot da katılacak.

Yürüyüş için açılan internet sitesinde Gazze’de ve Filistin’de yaşananların herkesi dehşete düşürdüğü belirtilerek “Bu, değişmeli. Tüm dünyadaki işçilerin mücadelesini destekliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

İrlanda

İrlanda’da ise 1 Mayıs İşçi Bayramı, her yıl mayıs ayının ilk pazartesi kutlanıyor ve o gün resmi tatil kabul ediliyor.

İrlanda’da bu yıl İşçi Bayramı 6 Mayıs’ta kutlanacak. Başkent Dublin gibi büyük şehirlerde İşçi Bayramı geçit törenleri, gösteriler ve kutlamalar düzenlenecek.

Bu kutlamalara genellikle İrlanda ve Kuzey İrlanda’dan sendikalar, siyasi partiler ve sosyal adalet için kampanya yürüten gruplar katılıyor.

İsviçre

İsviçre genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla etkinlikler düzenleniyor.

Polis çevrim içi mecralarda, resmi olarak belirlenmiş belirli bölgeler dışında kutlamalar yapılması çağrılarına karşı önlem aldı.

Kolluk kuvvetleri, geçmişte resmi 1 Mayıs mitinglerinde yaşanan Vandalizm ve göstericiler ile polis arasındaki çatışmaların tekrarlanmaması için yoğun önlemlerle sahada olacak.

Zürih’in merkezinde yapılacak resmi geçit töreni nedeniyle sürücüler ve toplu taşıma kullanıcıları için kısıtlamalar uygulanacak. Kanton polisi, vatandaşlara bölgeden uzak durmaları yönünde tavsiyede bulundu.

Basel’de ise 1 Mayıs kutlamaları şehir merkezinden geçen güzergahta yapılacak.

Şehirdeki 1 Mayıs Komitesi ve polis, mitingin barışçıl geçmesini, taşkınlıklar yerine sloganların ön planda olmasını bekliyor.

İsviçre genelindeki 1 Mayıs kutlamaları polisin belirlediği alanlar ve yürüyüş güzergahlarında kutlanıyor.

Yunanistan

Yunanistan’da birçok sendika 1 Mayıs yürüyüşü için bugünü seçti.

Başkent Atina’da bir araya gelen gruplar parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’ndaki metro istasyonu güvenlik tedbirleri çerçevesinde kapatıldı.

Yürüyüş nedeniyle başkent sokakları da trafiğe kapatılırken polis parlamento binası önünde güvenlik önlemleri aldı.

Yunanistan Emniyet Teşkilatı (ELAS), bugün düzenlenecek gösteriler nedeniyle trafik yönetimini daha iyi sağlamak için acil önlemler uygulanacağını açıkladı.

Emniyet teşkilatından yapılan açıklamada, saat 09.30’dan itibaren Atina merkezindeki önemli caddelerin trafiğe kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, vatandaşların bugün merkezi yolları kullanmamaları çağrısı yapıldı.

Kosova

Kosova’nın başkenti Priştine’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla ülkedeki en büyük eğitim sendikası tarafından gösteri düzenlenecek.

Kosova’nın çeşitli bölgelerinden gelen eğitimciler daha iyi çalışma koşulları ve maaş artışı talebiyle Başbakanlık binasına doğru yürüyecek. Polisin, göstericilerin Başbakanlık binasına yaklaşmaması için güvenlik önlemi aldığı görüldü.​​​​​​​

Bosna Hersek

Bosna Hersek’te 1 Mayıs dolayısıyla küçük çaplı protesto gösterileri düzenlendi ve güvenlik güçleri rutin çalışmasına devam etti.

Protesto gösterilerine katılımlar düşük düzeyde kalırken 2 günlük resmi tatil dolayısıyla vatandaşlar piknik alanlarında ve turistik bölgelerde yoğunluk oluşturdu.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Ticaret ve Hizmet Faaliyetleri Sendikası ile Metal İşçileri Sendikası üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla toplandı.

Metal İşçileri Sendikası üyeleri, çalışma şartlarının ve maaşlarının iyileştirilmesi talebinde bulundu. İşçiler, “adil bir asgari ücret talep ediyoruz” yazılı pankartlar da taşıdı.

Ticaret ve Hizmet Faaliyetleri Sendikası üyeleri de Avrupa Birliği (AB) Delegasyon binasına yürüyerek, AB düzeyinde çalışma şartları talep ettiklerini bildirdi.

Avusturya

Avusturya’da 1 Mayıs, Viyana Belediye Sarayı önünde düzenlenen programla kutlandı. Sosyal Demokrat Partinin (SPÖ) öncülüğünde düzenlenen program kapsamında birinci bölgedeki Ringstrasse başta olmak üzere çok sayıda sokak ve cadde yürüyüş nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Söz konusu caddelerin girişine yerleştirilen demir bariyerler ile araç trafiği engellendi. Polislerin yürüyüşün gerçekleştirildiği caddelerin giriş kısmında araç ve vatandaşları yönlendirmek için hazır bulunduğu görüldü.

Yürüyüş nedeniyle yaklaşık 5 saat trafiğe kapatılan caddelerdeki tramvay hatları da çalışmadı.

Yürüyüş sonrasında konuşmaların yapıldığı Viyana Belediye Sarayı yakınlarında olası bir durum için itfaiye ve ambulanslar konuşlandırılırken etkinlikte 100’e yakın polisin görev aldığı görüldü.

ABD ve Kanada

ABD ve Kanada’daki birçok kuruluş farklı yerlerde 1 Mayıs gösterileri düzenleyecek.

ABD’de başta Washington olmak üzere Boston, Miami ve San Francisco gibi kentler ile Kanada’nın Mississauga kentinde düzenlenecek gösterilere yüksek katılım bekleniyor.

Yetkililer, gösterilerde artırılmış güvenlik önlemlerinin uygulanacağını belirtti.

Asya’da da gösteriler polisin sıkı güvenlik önlemleri altında yapılıyor

Asya ülkeleri Hindistan, Filipinler, Güney Kore, Sri Lanka ile Endonezya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşiyor.

Hindistan genelinde toplanma alanlarına giden yol güzergahlarında trafik önlemlerinin uygulandığı belirtildi.

Hindistan Ulusal Kongresi (INC) kararıyla ülkedeki birçok polis merkezi, ilgili eyalet ve kentlerde sıkı tedbirlerin uygulanacağı güzergahlara ilişkin bilgi verdi.

Filipinler’in başkenti Manila’daki 1 Mayıs gösterilerine yüzlerce kişi katılırken polis katılımcıların başkanlık sarayına yaklaşmasına izin vermedi.

Güney Kore’nin başkenti Seul başta olmak üzere ülke genelinde 10’dan fazla yerde 1 Mayıs gösterileri düzenlendi.

Ülke polisi, düzenin sağlanması için binlerce polis memurunun görevlendirildiğini ancak olumsuz bir durum yaşanmadığını belirtti.

Sri Lanka genelinde de çok sayıda 1 Mayıs gösterisi organize edileceği belirtildi. Sri Lanka Polisi, başta başkent Kolombo olmak üzere ülke genelinde özel trafik uygulamalarının yapılacağını duyururken, sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı da belirtildi.

Polis Sözcüsü Nihal Talduwa, gösterilerde 10 bin polis memurunun görevlendirildiğini belirterek uygunsuz davranışlarda bulunan otobüs şoförlerine ise yasal işlem uygulanacağını kaydetti.

Endonezya’da da işçiler, ülkedeki yeni yasanın haklarını ihlal ettiği ve refahlarına zarar verdiği gerekçesiyle toplanacak.

Endonezya Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Said Iqbal, başkent Jakarta’daki gösterilere 50 binden fazla katılım beklediklerini söyledi. Jakarta’daki Ulusal Anıt etrafında toplanan kalabalığı sıkı güvenlik tedbirleri eşlik ediyor.

Rusya

Rusya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bazı partiler ve işçi sendikası tarafından, izin alınarak önceden belirlenen salonlarda ve alanlarda kutlanıyor.

Eski Sovyetler Birliği döneminde oldukça geniş kapsamlı kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bugünün Rusyasında eskisi gibi görkemli kutlama ve programlar yapılmıyor.

1 Mayıs Rusya’da “Emek ve Bahar Bayramı” ismiyle anılıyor.

Ülkede resmi tatil olan 1 Mayıs’ta özellikle Komünist Partisi, Liberal Demokrat Partisi gibi partiler devletin gösterdiği alanlarda ve salonlarda izin alarak küçük mitingler düzenliyor. Yetkililer konuşma yaptığı mitingler bayram havasında sona eriyor. Bazı yerlerde akşam saatlerinde konserler düzenleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra ülkede toplu etkinlikler oldukça sınırlı yapıldığı için 1 Mayıs etkinlikleri de daha küçük ölçekte gerçekleştiriliyor.

Öte yandan Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Gürcistan’da da 1 Mayıs etkinlikleri geniş bir şekilde sokaklarda kutlanmıyor. Bu ülkelerde de salonlarda etkinlikler ve konserler düzenleniyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu