GüncelGündem

13 yaşındaki Gökçe’nin vefatıyla ilgili ‘takipsizlik’ kararı

Paylaş:

Olay, 21 Aralık 2022’de Çenedağ Mahallesi Cımbızdere Viyadüğü altında meydana geldi.

Viyadük altında hareketsiz yatan bir kişiyi görenler, durumu 112 Acil Davet Merkezine bildirdi. İncelemede hayatını kaybettiği belirlenen kişinin Gökçe Ergen olduğu tespit edildi.

Olayla ilgili Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Soruşturma, kanıtların toplanmasıyla tamamlandı.

Soruşturma kapsamında yapılan incelemede, Ergen’in vefatının intihar olduğu belirlendi.

KANINDA RASTGELE BİR UYARICI UNSURA RASTLANMADI

Soruşturma evrakında İsimli Tıp Kurumu (ATK) Başkanlığı’nın raporu da yer aldı. Raporda, Ergen’in olay anında kanında uyuşturucu, uyarıcı unsur ya da ilaca dair unsura rastlanmadığı belirtildi.

Otopside de Ergen’in vefatının genel vücut travması sonrası çoklu kemik ve kafatası kırıklarına bağlı beyin kanaması, iç organ yaralanması ve iç kanama sonucu vefatın meydana geldiği tespit edildi.

‘KISA BİR MÜDDET BEKLEDİKTEN SONRA KORKULUĞA TIRMANDI’

Olay anı ile ilgili ilçe polis merkezi amirliğinin kamera incelemeleri tutanağı da belgede yer aldı. Buna nazaran, Gökçe Ergen’in köprü üzerinden manzaraya girdiği ve yalnız olduğu belirtildi. Ergen’in köprünün orta kısmına kadar yürüdüğü, bir müddet sonra durduğu, kısa bir müddet bekledikten sonra korkuluğa tırmanıp, kendini aşağıya bıraktığı sözleri tutanakta yer aldı.

‘NE YAPIYORSUN DEMEYE KALMADAN KENDİNİ AŞAĞI BIRAKTI’

Tanıkların tabirinin de yer aldığı soruşturma belgesinde olayı gören, bölgede bulunan futbol alanında arkadaşları ile top oynadıktan sonra meskene yanlışsız gittiğini söyleyen A.O., “Çenedağ Mahallesi’ndeki köprünün altına yanlışsız geldiğim sırada bir kızın köprünün korkuluklarına tırmandığını gördüm. Sonrasında yürümeye devam ettim. Tekrar baktığımda kızın korkulukları aşıp, ayaklarını aşağı yanlışsız sarkıttığını gördüm. ‘Ne yapıyorsun’ demeye kalmadan kız kendini aşağı bıraktı ve başı üzerine düştü. Benim yanımda telefon olmadığı için oradaki 2 bayandan ambulansı aramasını söyledim ve olay yerine ambulans geldi. Köprüden atlayan kızın etrafında ve yanında kimseyi görmedim. Yalnızca atlamadan evvel geriye, sağa hakikat baktı ve atladı. Rastgele bir arbede görmedim” dedi.

‘İNTİHAR EDECEĞİM DEMEYE BAŞLADI’

Gökçe Ergen’in arkadaşı E.A. (14) verdiği tabirde Ergen’in sık sık intihar edeceğini söylediğini belirterek, şunları anlattı:

-Gökçe tanıştığımızdan beri gerek benimle konuşurken gerekse başka arkadaşlarla konuşurken daima intihar edeceğini söylemekte idi.

-Ancak bunu latife yollu ve daima söylediğinden ötürü kendisini ciddiye almıyorduk. ‘İntihar edeceğim’ yahut ‘Kendimi öldüreceğim’ derken bunu neden yapacağına dair rastgele bir şey söylemedi.

-Son 10-15 gündür de ‘İntihar edeceğim’ demeye başladı. Fakat tekrar kendisini ciddiye almadık. Sene başında bir kere koluna kesik atmıştı lakin bu olayı okul dışında gerçekleştirmişti. Bu kolundaki kesi izini sınıf öğretmenimiz görmüş ve onunla konuşmuştu.

‘İNTİHAR ETMENİN TAHLİLİ OLMADIĞINI SÖYLEDİK’

Aile ile daha evvel birebir binada oturan T.A., sözünde, “Gökçe’nin babası bir bahisten ötürü cezaevinde bulunmaktadır. Lakin Gökçe babasının bu durumunu bilmemekteydi. Annesi, babasının iş için yurt dışında olduğunu söylemişti. Gökçe, daha evvel birkaç sefer çocuklarıma intihar edeceği istikametinde telaffuzlarda bulunmuş. Bu durumu öğrenince daha evvel bir sefer Gökçe’nin annesi ile birlikte konuşarak uyardık. Lakin Gökçe latifeye vurarak o denli bir amacının olmadığını söyledi. Tekrar benzeri şeyleri çocuklarımdan duyunca yeniden Gökçe’nin annesi ile bundan 3 gün kadar evvel bize oturmaya geldiklerinde konuştum ve birlikte tekrar Gökçe’ye intihar etmenin hiçbir şeyin tahlili olmadığını ve gerçek olmadığını, bir sorunu kahrı varsa bizimle paylaşabileceğini söyledik. Fakat Gökçe tekrar latifeye vurdu ve o denli bir niyeti olmadığını söyledi. Gökçe, çok akıllı ve zeki bir kızdı. Kendisini intihara neyin sürüklemiş olabileceğini bilmiyorum” dedi.

‘İNTİHARINA YÖNELİK RASTGELE BİR SÖYLEMİ FARK ETMEDİK’

Olayla ilgili sözü alınan rehber öğretmen S.S. daha evvel Gökçe ile konuştuklarını belirterek, şunları kaydetti:

-Gökçe’nin intihar etmesine yönelik rastgele bir söylemi yahut davranışı, buna dair davranış bozukluklarını ne ben ne de sınıf öğretmeni duymadık ve fark etmedik.” Sınıf öğretmeni Ö.A. ise Gökçe’nin derslerinde başarılı, İngilizcesi çok yeterli, arkadaşıyla ise ortasının uygun olduğunu söyledi. Ö.A., “İntiharın akabinde kimi öğrenciler, Gökçe’nin kendi ortalarında daima olarak intihar edeceğini söylediğini lakin kendilerinin bunu ciddiye almadıklarını söylemeye başladılar.

-Ancak ne ben ne de başka öğretmenlerin bu bahse dair rastgele bir şey duymadık. Bu çocukların kuruntuları da olabilir, gerçek de olabilir fakat benim bu duruma dair rastgele bir bilgim yoktur.

Soruşturma belgesinde Gökçe’nin yanında bulunan cep telefonunun kilidinin açılmadığı belirtilirken, olay ile ilgili Gökçe’nin intihara yönlendirildiğine yahut azmettirildiğine yahut teşvik edildiğine dair belgede rastgele bir kanıtın bulunmadığı vurgulanarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu