2.4 milyon Euro’luk Yeni Efsane!

2.4 milyon Euro’luk Yeni Efsane!
2.4 milyon Euro’luk Yeni Efsane!

Dünyanın en hızlı ve en pahalı arabasının üreticisi olan Bugatti, Chiron ile yeni bir efsanenin altına imzasını attı.

Dünyada lüks, ihtişam ve şatafatın hüküm sürdüğü şehirlerde bu yaşantının sembolü haline gelen süper spor otomobillere bir yenisi daha ekleniyor. Zaman Blog’da yer alan habere göre, Bugatti’nin bin 500 beygir gücündeki ve 2 milyon 400 bin euro fiyat etiketine sahip modeli Chiron, Cenevre Motor Show’da otomobil severlerin karşısına çıkıyor.

Dünyanın en güçlü seri üretim otomobili ünvanını şimdilik devralan Chiron, 4 turbo şarjlı 8 litrelik devasa V16 motorun ürettiği 1500HP güç ve 1600 Nm torkun yardımıyla saatte 461 km/h’lik hıza erişebiliyor. Ancak otomobilin son hızı elektronik olarak 420 km/h ile sınırlandırılmış. 4 tekerlekten çekiş sistemi ve 7 kademeli çift kavramalı vites kutusuyla Chiron, 0’dan 100 kilometre hızlanmasını 2,5 saniyeden daha az sürede tamamlıyor.

Boş ağırlığı 1995 kilogram olan Bugatti Chiron’un tüm gövdesi karbonfiberden imal edildi. Yine otomobilin hafif olması için başta egzoz sistemi olmak üzere yaygın bir şekilde titanyum da kullanıldı. Yeni egzoz sistemi titanyumdan yapıldı.

Dünyanın en hızlı seri üretim otomobilin soğutma sistemi de ürettiği güçle orantılı olarak oldukça karmaşık. Otomobilde 2 tane soğutma suyu döngüsü ve 10’dan fazla soğutma radyatörü mevcut.

Etkileyici tasarımı 6 ay önce tanıtılan Vision Gran Turismo konseptinden çok uzak görünmeyen Chiron’un sadece 500 tane üretilecek ve söylendiğine göre astronomik fiyatına rağmen bu rakamın üçte birinin siparişi alındı bile.

(CİHAN)