Ekonomi

2008 krizini bilen ekonomist Gary Shilling’ten korkutan varsayım

Paylaş:

Pandemi sonrası ofis ve ticari gayrimenkul bölümü alt üst olurken pek çok ekonomist bu alanlardaki problemlere dikkat çekmeye başladı.

2008’deki mortgage krizini gerçek kestirim etmesiyle tanınan ekonomist Gary Shilling, geçen hafta yatırım podcast’i The Julia La Roche Show’da “Bence şu anda en büyük balon ticari gayrimenkul” dedi.

Shilling 2008’de birçok Wall Street bankasını çökerten ve global mali krize yol açan temerrütlere atıfta bulunarak, “Bu, ipotekli konut kredisi çılgınlığı kadar büyük değil lakin bence çatlamaya başlayan bir balon” dedi.

Konut piyasası kahini olarak bilinen Shilling, çöküşten evvel riskli kredilerin ABD iktisadı için “en büyük finansal sorun” olduğu ikazında bulunmuş ve Ocak 2006’da “Konut Balonu Muhtemelen Patlayacak” başlıklı bir makale yazmıştı.

TİCARİ GAYRİMENKULLER SIKINTIDA

Pandeminin akabinde yaygınlaşan ve pek şok şirkette model olarak uygulanan uzaktan yahut hibrit çalışmanın ticari gayrimenkulleri etkileyeceğini belirten Shilling son olarak şunları söyledi:

“Şimdi boş olan ofis binaları var ve problemlerden biri bu ofis binalarının vadelerinin yaklaşıyor olması. Mortgage kredisi verenler ya kredileri yenilemek istemiyor ya da bunu yapmak için çok daha yüksek faiz oranları istiyorlar” dedi.

“Bir müddettir zahmette olan oteller ve alışveriş merkezleri üzere öbür ticari gayrimenkuller de var” diyen Shilling ayrıyeten borsaların pandemiden bu yana en düşük düzeyine gerileyebileceğini belirterek, “eğer esasen içinde değilsek, muhtemelen kısa mühlet içinde bir resesyona gireceğiz” iddiasında bulundu.

‘BORSA SERT DÜŞECEK’

Shilling “Hisse senetlerinin doruktan tabana yaklaşık yüzde 30 ila yüzde 40 düşeceği görüşündeyim. Resesyonların muteber bir halde habercisi olan esas göstergelerin birçoklarına bakarsanız, resesyondan kaçmak hayli zordur” dedi.

Ticari gayrimenkul piyasalarındaki datalar ve uzmanların görüşleri de Shilling’i doğrular nitelikte.

Mortgage Bankacıları Birliği’ne (MBA) nazaran, ofis, apartman ve öbür ticari mülkleri içeren ticari ipoteklerin temerrüt oranları dört çeyrektir arka arda yükseliyor. Üçüncü çeyrekte ofis kredilerinin yüzde 5’inden fazlası, perakendeci kredilerinin ise yüzde 5’i temerrüde düştü.

‘OFİS DALI AĞIR DARBE ALDI’

Konut emlak komisyonculuğu şirketi Nest Seekers International’ın baş ekonomisti Erin Sykes, Shilling’in emlak piyasasıyla ilgili görüşlerini yineleyerek ticari alanların kiralarını vaktinde ödemekte zorlandığını söyledi.

Allianz Trade ekonomistleri ekim ayı sonunda yayınladıkları bir raporda, “Alışveriş merkezleri ve perakende üzere kimi mülkler bir formda korunmuş olsa da, ofis segmenti ağır darbe aldı” dedi. Raporda ayrıyeten, “Yüksek faizler gayrimenkulleri risksiz devlet tahvillerine kıyasla daha az cazip hale getirdi ve varlık kıymetlerinde kıymetli bir düşüşe yol açtı” sözlerine yer verildi.

Goldman Sachs’ın ekim ayında yayınladığı Ticari Gayrimenkul Riskleri raporunu kaleme alan Columbia Business School’un gayrimenkul ve finans profesörü Stijn Van Nieuwerburgh ise, “Ofis piyasasının istikrara kavuşması birkaç yıl alabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu