Spor

Kırkpınar’ın “yiğit aslanları” başpehlivanlar, yarın er meydanında kozlarını paylaşacak

Paylaş:

EDIRNE (AA) – Pehlivanlar, Mehmet Akif Ersoy’un da şiirinde “Kimi tek çapraza girmiş mütemadi sürüyor, kimi şirazeyi tartıp alıvermiş yürüyor, kimi ‘sarmayla çevirsem’ diye sardıkça sarar, kimi kılçık düşünür, atmak için fırsat arar.” dediği gibi dünyanın en uzun soluklu spor organizasyonlarından Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde hünerlerini sergiliyor.

Bu sene değişen format nedeniyle bir gün erken başlayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde cazgırın salavatı, davul zurnanın güreş havaları, pehlivanlar ve sporseverler, yine Sarayiçi Er Meydanı’nı şenlendirmeye devam ediyor.

Davulun tokmağında, zurnanın pes sesinde, cazgırın salavatında, yağcının ibriğinde binlerce yılın hatırında pehlivanlar, geleneği geleceğe taşımak için er meydanına çıkıyor.

Geçmişi geleceğe taşımanın gururu, edep, ahlak ve centilmenliğin sergisi, davulların çaldığı bir serhat türküsü Kırkpınar’da yüzlerce pehlivan, büyük bir onurla ata sporu için çayırda mücadele ediyor.

Peşrevle selamın, çırağın elini öpmesiyle ustasına hürmetin, yenilenin yeneni tebrik etmesiyle mertliğin ortaya konduğu ata sporunda minikten teşvike, tozkoparandan ayağa, desteden baş altına diğer boylarda güreşen her pehlivanın hayali, baş boyunda güreşmek.

Baş boyunun hedefi ise altın kemerin ebedi sahibi olabilmek.

Bu yıl değişen format nedeniyle başpehlivanlıkta güreşen güreşçi sayısı da azaltıldı. Bu yılki başpehlivanlık müsabakalarında 40 pehlivan mücadele verecek.

Organizasyonun öne çıkan isimleri ise şöyle:

“Uzun pehlivan” Ali Gürbüz

Babası başpehlivanlardan Recep Gürbüz’e sözü olan altın kemeri Antalya’ya götürmek isteyen Ali Gürbüz, 2011-2012 yıllarındaki başpehlivanlığının ardından 2013 yılında da altın kemerin sahibi olmuş ancak doping cezası nedeniyle kemeri iade etmişti. Antalyalı başpehlivan, yarım kalan hikayeyi bu sene tamamlamak istiyor.

Önceki yıllarda yaşadığı sakatlık ve doping cezası nedeniyle bir süre ayrı kaldığı çayırlara dönüşünde rakiplerini zorlayan Ali Gürbüz, 2019 ve 2021 yıllarında kemerin sahibi oldu. 2022 yılında, altın kemerin ebedi sahibi olma yolundaki Ali Gürbüz, rakibi Mehmet Yeşil Yeşil’e 2. turda yenilmişti.

Geçen yıl 3. turda Özkan Yılmaz’la eşleşen Ali Gürbüz’ün elenmesi, sürpriz olarak yorumlanmıştı.

“Uzun pehlivan” Gürbüz’ün, bu yıl ise sezonun as güreşlerinden Yunt Dağı, Kurtdereli, Elmalı, Seka Park, Feslikan Yayla, Muğla Fethiye 2. Mustafa Kiremitli ve Şahinbey Güreşleri’nde birincilik kürsüsüne çıkması Kırkpınar’a ne derece hazırlandığının da bir göstergesi oldu.

“Geri vitesi olmayan pehlivan” Orhan Okulu

Er meydanlarının “Geri vitesi olmayan pehlivanı” olarak anılan Antalya Kumlucalı Orhan Okulu, yine favori isimler arasında yer alıyor.

Elmalı Yağlı Güreşleri’nde üst üste 6 kez başpehlivan olarak tarihe geçen Okulu, kazanmak için mücadele edecek.

Orhan Okulu, 2017 yılında İsmail Balaban’la güreşinde yenilip ikinci olsa da 2018’de Şaban Yılmaz’ı yenerek başpehlivan ünvanını kazanmıştı. Orhan Okulu, 2019 yılında Ali Gürbüz’le kıyasıya yaptığı güreşte yenilerek ikincilikle yetinirken, 2021 yılında ise Kırkpınar’da 3’üncülük kürsüsünü görmüştü.

Okulu, 2022 yılında Kırkpınar’da çeyrek finalde rakibi Cengizhan Şimşek’e yenilmişti.

Orhan Okulu, geçen yıl hemşehrisi Mehmet Yeşil Yeşil’e çeyrek finalde mağlup olmuştu.

Orhan Okulu bu yıl Yalıntaş, Kargı, Alaçam, Şuhut yağlı güreşlerinde birinci, Çan Şahin, Feslikan Yayla, Softaoğlu ve Aybastı güreşlerinde de ikinci oldu. Okulu, aldığı galibiyetlerin moraliyle Kırkpınar’da yağlanacak.

“Çayırın sarı fırtınası” İsmail Balaban

İsmail Balaban, güreşe başladığında “bundan pehlivan olmaz” diye eleştirenlere, boyları bir bir atlayıp 2013 ve 2017 yıllarında Türkiye’nin başpehlivanı ünvanına sahip olarak cevap verdi.

Salgında yapılamayan güreşler ve sonrasında katıldığı yarışma programı nedeniyle verdiği 2 yıllık aradan sonra 2022 yılında yarı finalde müsabakanın 59’uncu dakikasında Cengizhan Şimşek’e yenilen İsmail Balaban, geçen yıl finalde güreşen isim olmuştu. Yusuf Can Zeybek’le güreşen İsmail Balaban, kürsüde ikincilik basamağında yer almıştı.

Balaban, bu yıl Seydikemer, Gazipaşa’yı Anma, Etnospor Fetih ve Manavgat yağlı güreşlerinde başpehlivanlıkları kazandı. “Sarı fırtına”, bu yıl Kırkpınar’da da aynı hissi yaşamak için yer alacak.

“Er meydanının kuzey yıldızı” Fatih Atlı

Ustası Bayram Ertan’ın teşvikiyle 15 yaşında Ladik Belediyespor’da güreşe başlayan Fatih Atlı, 2000’de ilk kez çıktığı Kırkpınar çayırında final güreşi yaptı.

Fatih Atlı, sonraki yıllarda çeşitli boylardaki başarısıyla başpehlivanlığa kadar yükseldi. Atlı, kürsü yapmada belli bir istikrarı görülmese de güreşteki çevikliği nedeniyle pek çok favori ismin kemerini yakan güreşçi olarak öne çıkıyor.

Güreş sırasında beklenmedik ataklarıyla bilinen 2014 yılı başpehlivanı Fatih Atlı, geride kalan yıllardaki performansını aratsa da yine de favori isimler arasında yer alıyor.

2022 yılında çeyrek finalde İsmail Balaban’a müsabakanın 63. dakikasında yenilen Fatih Atlı, geçen yıl Yusuf Can Zeybek’e çeyrek finalde kaybetmişti.

25. Kumluca, Terme Oğuzlu güreşlerinde başpehlivan olan “Kuzey yıldızı”, yine farklı stili ve atak güreşiyle zirve yolculuğundaki başpehlivanların korkulu rüyası olmaya devam edevak.

Güreşte risk almayı seven Fatih Atlı, yine sürprizlere açık güreşiyle Kırkpınar’a renk katacak.

“Altın puan ustası” Mehmet Yeşil Yeşil

Kırkpınar’da 2009 ve 2010’un başpehlivanı, atadan güreşçi Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil, suskunluğunu bozmak için yağlanacak.

En son 2019 yılında kürsünün 3’üncü basamağında yer alan Mehmet Yeşil Yeşil, 2022 yılında Ertuğrul Dağdeviren’e puanlama bölümünde yenilerek organizasyona 3. tur müsabakaları sonrası veda etmişti.

Geçen yıl ise iyi bir performans sergileyen Mehmet Yeşil Yeşil, Yusuf Can Zeybek’le yarı finalde karşılaşmıştı. Yaklaşık bir saat süren mücadeleyi Zeybek, paça kazıkla kazanmıştı.

Mehmet Yeşil Yeşil, bu yıl Havran ve Aksu güreşlerinde kazandığı başpehlivanlığın moraliyle Kırkpınar’a katılacak.

“Çayırın beyefendisi Recep Kara”

2004, 2007, 2008 ve 2016 yıllarının başpehlivanı Ordulu Recep Kara, hırslı ve teknik güreşiyle geçmişteki günlerine dönme ve 42 yaşında bir başpehlivanlık daha kazanma hedefiyle Edirne’de olacak.

Recep Kara, 2022 yılında rakibi Serhat Gökmen’e müsabakanın 70’inci dakikasında puan kaptırarak yenilmişti. Recep Kara, geçen yıl ise organizasyonun 2. turunda Hüseyin Gümüşalan’a yenilerek erken veda etmişti.

Ordulu Recep Kara, Ordu Kumru ve Düzoba yağlı güreşlerinde birinci oldu.

42 yaşındaki Recep, güreş seyri kazandırmak amacıyla yaptığı ataklarda stresini kontrol edebilirse kürsüye yol alacağa benziyor.

“Çayırın cüsselisi” Ertuğrul Dağdeviren

Balıkesir Susurluklu Ertuğrul Dağdeviren, 2017 yılında baş altı birincisi olarak 2018 yılından bu yana başpehlivan olarak güreşiyor.

Geçen yıl Dağdeviren, Ali Gürbüz’le yaptığı güreşte puanlama bölümünde yenilerek 2. turda organizasyona veda etmişti.

Bu sezon Biga, Kepez, Burhaniye Kızıklı yağlı güreş organizasyonlarındaki birincilikleriyle moral bulan Dağdeviren, Kırkpınar’a kürsüye çıkmak için geliyor.

“Yorulmaz pehlivan” Yusuf Can Zeybek

Çayırın genç pehlivanlarından 30 yaşındaki Antalyalı Yusuf Can Zeybek, 2021 yılından bu yana başpehlivan olarak güreşiyor.

Fizik ve kondisyonuyla kısa sürede dikkati çeken Yusuf Can Zeybek, güreş otoriterlerinin favori isimleri arasında yer almayı başardı. Rakiplerinin güreşlerini analiz edip ona göre oyun kurmasıyla bilinen Yusuf Can Zeybek, geçen yılın şampiyonu olarak bu yıl seriyi sürdürmek için çayıra çıkacak.

Sezon güreşlerinde Kartepe, Alaçam, Yozgat Sürmeli, Denizli, Serik, Bigadiç’te birincilikleri toplayan Zeybek, yine atak güreşiyle tribünleri coşturacak.

“Supleks ustası” Cengizhan Şimşek

2018 yılında baş boyuna yükselen Cengizhan Şimşek, 2022 yılında kaptırdığı ünvanının peşini bırakacağa benzemiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu, Cengizhan Şimşek’in 2022’de kazandığı ödül, kemer ve madalyaların iadesine karar vermişti.

Geçen yıl bir önceki yılın rövanşı niteliğindeki kura çekiminde Cengizhan, rakibi İsmail Balaban’la karşılaşmıştı. 97 dakika süren karşılaşmayı Balaban kazanarak rövanşı almıştı.

Rakiplerini genelde minder güreşinde görülen supleks hareketiyle yenmesiyle meşhur Cengizhan’ın yeni supleksleri, verdiği ünvan için atacağa benziyor.

Cengizhan, sezonda pek çok ikincilik, Beyağaç güreşlerinde de birincilik elde etti.

“Çayırın efendisi” Mustafa Taş

Sinoplu 25 yaşındaki Mustafa Taş, 2022 yılında çıktığı baş boyundaki performansıyla dikkati üzerine çekmiş, bu boydaki ilk senesinde güreştiği Kırkpınar’da ikincilikle tanışmıştı. Cengizhan Şimşek’in aldığı ceza nedeniyle sıralamanın kayması üzerine başpehlivan ünvanını alan Mustafa Taş, geçen yıl çayıra seriyi devam ettirmek için çıkmış, ikinci turda Yusuf Can Zeybek’e yenilmişti.

Kağıthane, Dikmen, Edremit, Çatalca, Bahçelievler güreşlerindeki başpehlivanlıklar, Taş için büyük moral olacak.

Enes Doğan’ın “ilk sınavı, ilk heyecanı”

Bu yıl, geçen yılın baş altı birincisi olarak ilk kez baş boyunda çayıra çıkacak Antalyalı 24 yaşındaki Enes Doğan, sezon güreşlerindeki performansıyla göz doldurdu. Enes, 62. Çalı Yağlı Güreşleri’ndeki başpehlivanlığının yanı sıra pek çok kez kürsü yaptı.

Enes Doğan, sezondaki güreş performansıyla kürsüye göz diktiği mesajını veriyor. Pek çok favori başpehlivanın hesaplarını bozabilecek olan Enes Doğan, gelecek vadeden başpehlivanlar arasında gösteriliyor.

Diğer favoriler

2009 yılından bu yana baş boyunda güreşen “örümcek adam” lakaplı Serhat Gökmen, 2011 yılından bu yana baş boyunda mücadele veren Ünal Karaman, 2014 yılında başpehlivanlığa yükselen “dev adam” İsmail Koç, 2015 yılında başpehlivanlığa yükselen Nedim Gürel, 2016 yılında başta güreşmeye başlayan Mustafa Batu, 2019 yılında baş güreşen Furkan Durmuş Altın, 2022 yılında başpehlivanlığa yükselen Mustafa Doğan Özkaya da birincilik kürsüsünü hedefleyen pehlivanların önüne set olacak isimlerden.

Muhabir: Salih Baran

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu