Spor

Olimpiyatlarda 11 milli güreşçi mindere çıkacak

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA’nın Paris 2024 öncesi Türk sporcuların olimpiyatlarda madalya kazandığı branşlarla ilgili hazırladığı dosya haberlerin bu bölümünde, güreşte kota alan sporculara yer verildi.

Güreşte son kota müsabakaları, 9-12 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu müsabakaların ardından Paris 2024’te mücadele edecek güreşçiler netleşti.

Başakşehir Gençlik ve Spor Merkezi’nde yapılan elemelerde Türkiye adına son kotaları kadın güreşçiler Nesrin Baş ve Zeynep Yetgil aldı.

Böylece Türkiye’nin güreş branşındaki kota sayısı 11’e çıktı. Türk sporcular, Paris 2024’te güreş branşında 18 sıkletin 11’inde madalya mücadelesi verecek.

En fazla kota kadın güreşçilerden

Kadınlarda 5, grekoromende 4, erkekler serbest stilde ise 2 milli güreşçi olimpiyatlara katılacak.

Rio 2016’daki başarısını 5 kota alarak tekrarlayan Kadın Mili Takımı, güreşte en kalabalık kafileyi oluşturacak.

Kadınlarda 50 kiloda Evin Demirhan Yavuz, 53 kiloda Zeynep Yetgil, 62 kiloda Nesrin Baş, 68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu ve 76 kiloda Yasemin Adar Yiğit, olimpiyatlarda mindere çıkacak.

Grekoromen stilde 60 kiloda Enes Başar, 77 kiloda Burhan Akbudak, 87 kiloda Ali Cengiz ve 130 kiloda Rıza Kayaalp güreşecek.

Rio’da 6, Tokyo’da 4 sporcuyla yer alan Serbest Milli Takımı’nı, Paris’te 97 kiloda İbrahim Çiftçi ve 125 kiloda olimpiyat şampiyonu Taha Akgül temsil edecek.

Olimpiyat madalyalı güreşçiler

Paris’te mindere çıkacak 11 güreşçiden 3’ünün olimpiyat madalyası bulunuyor.

Olimpiyatlarda daha önce Rıza Kayaalp 3, Taha Akgül 2, Yasemin Adar Yiğit ise 1 madalya kazandı.

Taha ikinci olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyor

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan Taha Akgül, kafiledeki tek olimpiyat şampiyonu milli güreşçi olarak Fransa’ya gidecek.

Türkiye’ye, Rio’da tek altın madalyayı kazandıran Taha, ikinci kez olimpiyat şampiyonu olmayı amaçlıyor.

Olimpiyatlarda Türkiye’nin madalya beklediği sporcular arasında yer alan Taha, Tokyo 2020’den ise bronz madalyayla ayrıldı.

Türk güreşinin en önemli temsilcilerinden Taha, kariyerinde ayrıca 11 Avrupa ve 3 dünya şampiyonluğu yaşadı.

Rıza tek eksik madalyasını kazanmak istiyor

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, Paris’te olimpiyat şampiyonluğuna ulaşarak madalya koleksiyonundaki tek eksik olan en önemli parçayı tamamlamayı amaçlıyor.

Olimpiyatlara 5 kez kota alarak önemli bir başarıya imza atan Rıza, oyunlarda Rio 2016’da gümüş, Londra 2012 ve Tokyo 2020’de bronz madalya elde etti.

Altın madalya hedefinde Kübalı Lopez Nunez engeline takılan Rıza, en büyük başarısına Paris’te ulaşmayı hedefliyor.

Kariyeri madalyalarla dolu 34 yaşındaki Rıza, 5 kezle “en fazla dünya şampiyonluğu yaşayan Türk güreşçi” ünvanına sahip.

Rıza ayrıca 12 kezle “en fazla Avrupa şampiyonluğu elde eden güreşçi” ünvanını, Rus Aleksandr Karelin ile paylaşıyor.

Grekoromen güreşçilerden Burhan Akbudak da Rıza gibi hem dünya hem de Avrupa şampiyonluğu yaşadı.

Ali Cengiz ise Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan son Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanma başarısı gösterdi.

Milli güreşçiler Burhan ve Ali, olimpiyatlarda Türkiye’yi ilk kez temsil edecek.

Olimpiyat madalyalı tek Türk kadın güreşçi

Tokyo 2020’de üçüncü olarak Türk kadın güreşinin ilk olimpiyat madalyasını kazanan Yasemin Adar Yiğit, 3. kez olimpiyatlarda mücadele edecek.

Kariyerinde 7 Avrupa ve 2 dünya şampiyonluğu bulunan “ilklerin kadını” Yasemin, elde ettiği başarılarla Türk kadın güreşinin öncüsü oldu.

“Olimpiyat madalyalı tek Türk kadın güreşçi” ünvanına sahip Yasemin, Paris’te kürsünün zirvesini çıkarak bir ilke daha imza atmayı amaçlıyor.

Kadın sporculardan Buse Tosun Çavuşoğlu ise son dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçi olarak Paris 2024’te yer alacak.

Yasemin’den sonra dünya şampiyonluğu yaşayan ilk Türk kadın güreşçi olan Buse, olimpiyatlara ikinci kez gidecek.

İkinci kez olimpiyatlara katılacak Evin Demirhan Yavuz ve ilk olimpiyat heyecanını yaşayacak Nesrin Baş’ın kariyerlerinde de Avrupa şampiyonluğu bulunuyor.

Muhabir: Halil İbrahim Avşar

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu