4 bin 53 polis günlük kiralık evlere denetleme yaptı

Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde il ve ilçelerde eş zamanlı olarak ülke genelinde rezidans, apart daire ve stüdyo evler şeklinde otel gibi kullanılan günübirlik evlere yönelik denetleme yapıldı.

81 İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 04-05 Ağustos tarihleri arasında ülke genelinde rezidans, apart daire ve stüdyo evler şeklinde otel gibi kullanılan günübirlik evlere yönelik denetlemelerin 5’incisi gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen  denetlemede; genel güvenlik ve sağlık açısından risk teşkil eden unsurların engellenmesi, suça karışmış kişilerin takibi ve yakalanması, kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmesi ve terör örgütü mensuplarının örgütsel faaliyetlerinin engellenmesi amaçlandı.

Denetlemeye bin 323 ekip 4 bin 53 personel katıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada,denetim neticesinde;

  •  Kimlik Bildirim Sistemine önceki tarihlerde kayıt alınan veya yapılan araştırmalarda konumları itibarıyla günübirlik ev olabileceği değerlendirilen toplam 8 bin 165 ev kontrol edildi.

  • 10 ev yeni kayıt altına alındı.

  • 68 ev yasaya aykırı faaliyet gösterdiğinden kapatılması için işlem başlatıldı.

  • 543 ev sahibine 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanununa Muhalefet etmekten toplamda 2 milyon 382 bin 254 TL idari para cezası uygulandı.

  • 36 aranan şahıs yakalandı ve vize ihlali yapan 15 yabancı uyruklu şahısla ilgili sınır dışı işlem başlatıldığı bildirildi.

Jurnalci.com