GüncelGündem

AFAD’dan korkutan uyarı: Her an her yerde 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem olabilir

Paylaş:

Afad Zelzele ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin akabinde yaklaşık 38 bin artçı sarsıntının yaşandığını söyledi.

Sempozyuma katılmak üzere geldiği Sivas’ta açıklamalarda bulunan Tatar, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin birçok ili etkilediğini anımsattı. Bölgede artçı sarsıntıların sürdüğünü belirten Tatar bir yandan da hayatın devam ettiğini anlattı.

“YAŞADIĞIMIZ SARSINTILARIN GİBİSİ YOK”

Tatar, sarsıntıların akabinde bölgenin tekrar ayağa kaldırılması için devletin bütün gücünü ve imkanlarını seferber ettiğini vurgulayarak “Baktığınızda sahiden büyük bir felaket, 11 ili etkileyen, 9 saat ortayla meydana gelen iki büyük zelzeleden kelam ediyoruz. Dünya tarihinde aslında baktığınızda bu kadar büyük boyutta, bir anda kırıldığında yaklaşık 500 kilometrelik bir yüzey kırığı meydana getiren, gerisinden yaklaşık 120 bin kilometrekarelik bir alanda tesiri olan bir öbür doğal afet yok.” dedi.

Türkiye’nin, zelzelenin akabinde yaraları sarma konusunda ulaştığı noktanın büyük bir muvaffakiyet olduğuna dikkati çeken Tatar, “Bu manada ülkemizle, devletimizle ne kadar gurur duysak az.” diye konuştu.

“HER AN 5 VE ÜZERİ BÜYÜKLÜKTE SARSINTI ÜRETEBİLECEK FAYLAR VAR”

Türkiye’nin bir sarsıntı ülkesi olduğunu işaret eden Tatar bu sarsıntıların ne birinci ne de son olacağını söyledi. Ülkenin birçok yerinde sarsıntı üretme potansiyeli bulunan çok fazla sayıda faal fay olduğunu belirten Tatar, “Bu faylar her an her yerde 5-5,5 ve üzeri büyüklükte zelzele üretebilecek potansiyelde olan faylar.” biçiminde konuştu.

Tatar şöyle devam etti:

“Ülke olarak sarsıntıdan sonra birçok mevzuyu öğrendik. Bu sarsıntılar bizim sahiden her manada ezberlerimizi bozdu, çok büyük bir tecrübe oldu. Hem ülke açısından hem dünyada afet idaresinin nasıl olması gerektiği konusunda yaşanmış örnekler açısından çok büyük bir tecrübe oldu. Şunu gururla söyleyebilirim, birçok yeri de ziyaret ettik, dünyanın değişik ülkelerinden beşerler, araştırmacılar ülkemize geldi, hepsinin ortak görüşü nitekim bu kadar kısa müddet içerisinde bu afetin yaralarını sarmak çok kolay bir iş değil.

“ÜLKEMİZİN AFET POTANSİYELİ YÜKSEK”

Ülkemiz, afetlere maruz kalma potansiyeli yüksek bir ülke. Yalnızca sarsıntılar değil, onun dışında sel, taşkın, heyelan, kaya düşmesi, obruk üzere farklı afet tipleriyle her vakit karşı karşıya kalabiliriz. Münasebetiyle bu cins olayların afete dönüşmemesi için bizim yapmamız gereken çok değerli risk azaltma faaliyetlerimiz var.”

Tatar, bölgede ağır ve orta hasarlı ile acil yıkılacak binaların bulunduğunu aktararak “Devletimiz şu ana kadarki yaptığı çalışmayla kısa müddet içerisinde yaklaşık 36 bin civarında 11 vilayetimizdeki tümüyle yıkılmış, enkaz haline gelmiş binaların enkazını kaldırdı. Lakin ondan sonraki basamakta bu ağır hasarlı, orta hasarlı ve acil yıkılacak binaların süratli bir biçimde yıkılıp enkazının kaldırılması gerekiyor. Süreç tamamlanıncaya kadar bir yandan da artçı sarsıntılar meydana geliyor. O nedenle vatandaşlarımızın bilhassa ağır hasarlı binalara girmemeleri, eşya almak gayesiyle bile olsa buralardan uzak durmaları son derece değer taşıyor.” dedi.

“ARTÇI SARSINTI SAYISI 38 BİN CİVARINDA”

Bu cins büyük sarsıntılardan sonra çok uzun mühlet artçı sarsıntıların sürebileceğini işaret eden Tatar şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 38 bin civarında artçı sarsıntı meydana geldi. AFAD’ın sarsıntı dairesinin 1 yılda ölçtüğü ortalama sarsıntı sayısı 22 bin civarındayken yalnızca 3,5 aylık bir mühlet içerisinde bu sarsıntıların yarattığı artçı sarsıntı sayısı 38 bin civarında. Bu çok büyük bir sayı ve bunların bir kısmı vakit zaman 5 civarına ulaşabiliyor. Bu tıp durumlarda bilhassa kaya düşmesi bizim açımızdan büyük bir risk.

“ARTÇI SARSINTILAR SONRASI KAYA DÜŞMELERİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Adana’da 4 öğretmenimizin kaya düşmesi sonucunda ömrünü yitirmesi hala yüreklerimizde bir acı olarak duruyor. O yüzden bilhassa yerleşim alanlarında, yerleşim alanlarına yakın yerlerde bu tıp kaya düşmesi olan yerlerde dikkatli olmamız gerekiyor. AFAD’ın bu mevzuda sarsıntı sonrası yaptığı çok sayıda saha çalışması var. Bu çalışmalar sonrasında kaya düşmesi riski altındaki birçok yerleşim yeri tahliye edildi. Lakin hala kırsalda bu artçı sarsıntılar sonrası bilhassa kaya düşmesi riskine maruz kalabilecek yerler var.”

Kaynak: AA / Aktüel

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu