Dünya

Afrika’da Fransa aksisi hareketler sürat kesmiyor

Paylaş:

Eski Fransız sömürge ülkeleri Nijer, Burkina Faso ve Mali’de Fransa zıtlığı güçlenirken bu minvalde düzenlenen sokak şovları de sürat kesmeden devam ediyor.

Fransa, Batı Afrika’da uzun yıllar sömürgeci devlet olarak karar sürse de 1960’larda kıta ülkelerinin bağımsızlıklarını kazanmasıyla bölgedeki hakimiyeti azaldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kıtada giderek ziyan gören Fransa imajının sorumlusu olarak Rusya, Çin ve Türkiye’yi gösterse de Afrika’daki Fransız aksiliğinin tarihi, 1980’lere dayanıyor.

Şüphesiz Batı Afrika’da “Fransız karşıtlığı” fikrinin en somut temelleri, Burkina Faso’nun efsanevi başkanı Thomas Sankara tarafından 1980’lerde atıldı. Emperyalizm aksisi telaffuzlarıyla tanınan Sankara’nın 1986’da başşehir Vagadugu’yu ziyaret eden periyodun Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’a sömürgecilik periyoduna ait yönelttiği tenkitler, Mitterand’ın da Sankara’ya verdiği karşılık, Afrika ile Fransa ortasındaki birinci önemli “soğukluk” olarak tarihe geçti.

SENEGAL’DE ÖFKE BÜYÜDÜ

Fransız aykırılığı, 2021’de bölgenin en stabil ülkesinde hiç beklenmedik halde tekrar sokağa indi. Senegal’de muhalif başkan Ousmane Sonko’nun Mart 2021’de gözaltına alınmasıyla başlayan sokak olaylarında, öfke bir anda Fransız iş yerlerine yöneldi. Sonko, tecavüz suçlamasıyla gözaltına alınsa da “Fransa karşıtı” görüşleri nedeniyle destekçileri, Fransız marketleri yağmaladı ve akaryakıt istasyonlarını ateşe verdi.

Aynı periyotta Fransa’nın Sahel’deki başarısız askeri operasyonları, 2020’den itibaren Mali ve Burkina Faso’da üst üste yaşanan darbeler de Fransa’nın aslında makûs olan imajına daha da ziyan verdi.

RUSYA’NIN YÜKSELİŞİ

Mali’de 2021’de darbeyle başa gelen Cumhurbaşkanı Assimi Goita’nın ülkedeki Fransız askeri varlığını sorgulaması da okları yine Fransa’ya doğrulttu. Mali, terörle gayrette Rusya ile yakınlaşırken halk da Fransa’nın Mali’den ayrılması için aksiyonlar düzenlemeye başladı.

Bu hareketler yalnızca Mali’ye değil, Fransa’nın askeri üslerinin olduğu Nijer ve Burkina Faso’ya da sıçradı. Sahel’de 2019’dan bu yana vakit zaman “Fransa’nın bölgeden elini çekmesi için” düzenlenen aksiyonlar, Mali’deki darbe sonrası daha geniş kitlelere ulaştı.

Her 3 ülkede düzenlenen aksiyonlarda emsal pankart ve telaffuzların kullanılması dikkati çekiyor. Aksiyoncular, ellerinde ülkelerinin bayraklarının yanı sıra Rus bayrakları taşıyor ve “Fransa defol” manasına gelen Fransızca “France degage” yazılı dövizler taşıyor. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu