GüncelGündem

AKP’li belediyedeki usulsüzlük Sayıştay raporlarında

Paylaş:

Manisa’da AKP’li Yunusemre Belediyesi’nin 2022 yılı Sayıştay Raporu’nda ‘Denetim Görüşünün Desteği Bulgular’ kısmında 3, ‘Diğer Bulgular’ kısmında ise 11 farklı eksiklik ile yönetmeliğe karşıt süreçler tespit edildi.

Raporda AKP’li belediyenin gecekondu fonunda birikmesi gereken paralar ile otopark bedellerinde biriken paraları emeli dışında kullandığı, belediyenin kendine ilişkin olan ve işgal edilen kimi taşınmazları tahliye etmek yerine ihale yapmaksızın ecrimisil karşılığında kullandırdığı ortaya çıktı.

GECEKONDU FONU İÇİN TAHSİL EDİLEN PARALAR GAYESİ DIŞINDA KULLANILMIŞ

Raporda AKP’li Yunusemre Belediyesi’nin kanun mucibince gecekondu fonu için tahsil edilen parayı  vadesiz hesaba aktardığı ve parayı gayesi dışında kullandığı ortaya çıktı.

Raporda, fonda biriken paranın kullanılması için öncelikle TOKİ Başkanlığı’nın izninin  bulunması gerektiği vurgusu yapılarak şu sözlere yer verildi:

-Bu fonda biriken fiyatların kullanılabilmesi için öncelikle Toplu Konut Yönetimi Başkanlığının müsaadesinin bulunması ve harcamanın 775 sayılı Kanun’un 13’üncü unsurunda sayılan alanlarla sonlu olması gerekmektedir.

-Yapılan incelemede, ilçe hudutları içindeki taşınmaz satışlarından Belediyeye gönderilen toplam 3.536.758,11 TL fiyatındaki hissenin gecekondu fonu hesabı yerine vadesiz bir banka hesabına aktarıldığı ve 775 sayılı Kanun’da öngörülen emellerin dışında, çeşitli ödemeler için kullanıldığı görülmüştür.”

Sayıştay raporunun gecekondu fonu ile ilgili kısmında ayrıyeten, AKP’li belediyenin toplanan paraların fon için açılacak vadeli hesaba aktarılması ve paraların bu hesapta kıymetlendirilmesi ihtarında bulunuldu.

OTOPARK PARALARI HİZMET BİNASI İMAL İŞİNDE KULLANILMIŞ

Raporda ayrıyeten otopark hesabında kaydedilmesi gereken paraların Otopark Yönetmeliği’ne muhalif olarak otopark hesaplarına kaydedilmeyerek cari hesaba aktarıldığı da ortaya çıktı.

Sayıştay yaptığı incelemede otopark hesabında birikmesi gereken paraların gayesi dışında mevzuata ters bir halde kullandığı belirtilerek şu tabirlere yer verildi:

-Yapılan incelemede, 2022 yılı içinde Otopark Yönetmeliği’ne nazaran Belediye tarafından tahsil edilen toplam 6.086.447,14 TL otopark bedelinin tamamını, tüm harcamaların yapıldığı cari hesaba aktarılması nedeniyle üstte belirtilen mevzuat kararlarına ters süreç yapıldığı tespit edilmiştir.

-Yukarıda yer alan kontrol tespiti uyarınca, Yönetim tarafından Otopark Yönetmeliği’ne nazaran tahsil edilen 6.086.447,14 TL otopark bedelinin vadeli hesapta tutulmayarak hizmet binası ve otopark üretiminde kullanıldığı belirtilmiştir.

Raporda otopark hesabında toplanan paraların otopark tesisi dışında öteki bir hedefle kullanılmayacağı ve yapılan kusurlu sürecin mevzuat çerçevesinde düzeltilmesi gerektiği ikazında bulunuldu.

ECRİMİSİL UYGULAMASINI OLAĞAN GELİR USULÜNE DÖNÜŞTÜRMÜŞ

Öte yandan Sayıştay incelemesinde belediyenin kendi mülkiyetinde bulunan ve işgal edilen taşınmazların ecrimisil uygulaması çerçevesinde tahliye etmek yerine, kira bedeli alarak işgale müsaade ettiği tespit edildi.

Raporda bahisle ilgili şu ifadelera yer verildi:

-Belediyenin mülkiyetindeki kimi taşınmazların işgal edildiği ve bu taşınmazların Belediyece tespiti yapılmış olmasına karşın tahliye süreçleri işletilmediğinden kira bedeli üzere daima ecrimisil tahakkuk ettirildiği, bu suretle de ecrimisilin olağan gelir yoluna dönüştürüldüğü tespit edilmiştir.

-Emlak İstimlak Müdürlüğünden temin edilen ecrimisil belgeleri üzerinde yapılan incelemede, Belediyenin mülkiyetinde olan 40 adet taşınmazın fuzuli şagiller tarafından işgal edildiği, Kurumun bunları tahliye yoluna gitmediği, bunun yerine ecrimisil uygulamasının kira uygulamasına dönüştürülerek işgallerin devam etmesine imkan tanındığı tespit edilmiştir.”

Raporda ayrıyeten belediye ilişkin işgal edilen lakin tahliyesi yerine kira karşılığı fiyat alınan taşınmazların tahliye edilmesi konusunda belediyeye ikaz niteliğinde, “Sonuç olarak, yönetim taşınmazlarının işgal edilmesi durumunda, hem geriye gerçek 5 yılı geçmeyecek formda hesaplanacak ecrimisilin tahsil edilmesi, hem de 2886 sayılı Kanun’un 75 inci hususunun dördüncü fıkrası uyarınca mevzunun mülki amire intikal ettirilerek kelam konusu taşınmazın tahliyesinin sağlanması gerektiği düşünülmektedir.” sözlerin de yer verildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu