Ekonomi

Albaraka Türk, 2023’te 3,43 milyar TL konsolide olmayan net kar elde etti

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Albaraka Türk, 2023 yılında 3,43 milyar TL konsolide olmayan net kar elde ettiğini duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Albaraka Türk, 2023 yılında net karını bir önceki yıla göre yüzde 151 arttırarak 3,43 milyar TL'ye yükseltti. Artan karlılık seviyesinin yanı sıra aktif kalitesini de güçlendiren banka, 2022 yıl sonunda yüzde 1,9 olan takipteki alacak oranını yüzde 1,7’ye düşürürken, özel karşılık oranını ise yüzde 88,7'den 95,2'ye çıkardı.

Bankanın ihtiyatlılık politikaları çerçevesinde, 3,41 milyar TL'si 2023 yılında ayrılmış olmak üzere, ayrılan toplam serbest karşılıkları ise 5,23 milyar TL seviyesine yükseldi. Banka, 2023 yılında toplam nakdi kredi ve toplanan fonlarını 2022 yıl sonuna kıyasla sırasıyla yüzde 44,6 ve yüzde 43,6 arttırırken, Merkez Bankası'nın liralaşma stratejisine uygun olarak, bilançosundaki Türk Lirası varlıklarının ağırlığını yükseltti ve toplam varlıklardaki TL payını, 2022 yıl sonuna göre yüzde 45'ten 53'e çıkardı.

– “Bilançomuz daha güçlü hale geldi”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdürü Malek Khodr Temsah, bankanın ortalama öz kaynak karlılığının, 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 21'den 32'ye yükseldiğini kaydederek, “2023, karlılığımızın arttığı ve bilançomuzun daha da güçlendiği bir yıl oldu. Sürdürülebilir karlılık ve büyüme vizyonumuz doğrultusunda, bankamızın kar üretim kapasitesi artmış, bilançomuz daha güçlü hale gelerek sermaye yeterlilik rasyomuz Aralık 2023 itibarıyla yüzde 17,3 olarak gerçekleşmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutlayan Temsah, bu dönemde birliğin ve dayanışmanın devamının, güven, huzur ve barış atmosferinde uzun yıllar boyunca sürmesini içtenlikle arzuladığını, ülkenin ekonomik olarak ilerlemesi ve katılım finansın gelişimi için Albaraka Türk olarak azimle çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara ellerinden gelen yardımı yaptıklarını kaydeden Temsah, deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diledi.

Albaraka Türk'ün yıl içerisinde yapmış olduğu yeniliklerden bahseden Temsah, geçen yıl PTT ve Yapı Kredi ile gerçekleştirdikleri işbirliği sayesinde 8 bin 500'den fazla ATM üzerinden hizmet sunmaya başladıklarını, dijitalleşme stratejileri doğrultusunda geleneksel ürünlerini dijital kanallardan sunmak için çalışmalara hız verdiklerini bildirdi. Temsah, bu kapsamda ticari müşterilerin kullanımına sunulan dijital ürünlerden “Jet Finansman”ın yanı sıra sigortacılık ürünleri ve fon alım-satımı gibi sermaye piyasası işlemlerinin dijital kanallardan kullanımını müşterilerin hizmetine sunduklarını kaydetti.

– “2023, başarılarımızı ödüllerle taçlandırdığımız bir yıl oldu”

2023 yılında kazandıkları ödüllere değinen Temsah, şu ifadeleri kullandı:

“2023 yılı, yine başarılarımızı ödüllerle taçlandırdığımız bir yıl oldu. Türkiye'nin en güçlü ve değerli 100 markasını seçen uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından bu yıl, önceki yıla kıyasla bir sıra yükselerek 51'inci sırada yer aldık. Ayrıca Şikayetvar tarafından 1,5 milyonu aşkın veri analizi kullanılarak yapılan 'Müşteri Deneyimi Endeksi' araştırmaları sonucunda, 8'inci A.C.E. Awards'ta katılım bankacılığı alanında 'Diamond' ödülüne layık görüldük. Finansal teknoloji alanında yaptığımız çalışmalar sonucunda dünya üzerindeki bankaların açık bankacılık platformlarını değerlendiren ve bağımsız bir platform olan INNOPAY'ın Q1/2023 raporunda dünyada fonksiyonel anlamda en yenilikçi API platformları arasında yer alırken, İngiltere merkezli Global Business Outlook tarafından, 2023 yılında bankacılık kategorisinde Türkiye'nin 'en inovatif API servis sağlayıcısı' seçildik. Bunun yanı sıra uzun yıllardır banka bünyesinde sürdürdüğümüz ve birçok prestijli eseri okuyucu ile buluşturduğumuz Albaraka Yayınları, 2022 Kamu Yayıncılığı Ödülü'nü almaya hak kazandı.”

Yenilikçi projeleri desteklemek amacıyla kurdukları Albaraka Garaj ile girişim ekosistemindeki faaliyetlerini sürdürdüklerinin altını çizen Temsah, “2023 yılında 6. düzenlenen Albaraka Garaj Ön Hızlandırma Programı'na 13 girişim katıldı. Düzenlediğimiz 'Demoday' etkinliği sonucunda 7 girişim ile yola devam edilmesi kararlaştırıldı. Girişimcilerle işbirliği yaparak şirketlerini büyütmek ve sektöre önemli katkılarda bulunmak için çalışmaya devam ediyoruz. Albaraka Türk olarak, önceki deneyimlerimizden elde ettiğimiz bilgiler ışığında, hızlandırma programına katılan girişimlerin ihtiyaçlarına yönelik adımlar atmayı ve girişim ekosistemine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Katılım Bankaları arasında sürdürülebilirlik alanında öncü olduklarını ve son 10 yılda bu alanda çok ciddi mesafe kat ettiklerine işaret eden Temsah, şunları kaydetti:

“Bankamız, 2015 yılından bu yana Sıfır Atık Projesi'ne ve 2016 yılından bu yana Karbon Saydamlık Projesi'ne (CDP) anlamlı katkılar sunmaya devam ediyor. 2019 yılında dahil edildiğimiz BİST Sürdürülebilirlik Endeksi için raporlama yapmakta olduğumuz Refinitiv'de değerleme notumuzu artırma hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarımızda uluslararası standartların yanı sıra ülkemizde 2023 yılında açıklanan ulusal standartlara uyum için de gerekli hazırlıklara başladık. Sürdürülebilirlik yolculuğumuz, katılım bankaları arasındaki lider konumunu koruyarak, nihai hedefimiz olan 'net sıfır'a ulaşmamızı sağlayacak şekilde devam edecektir. Biz, bu konuda üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu