AktüelDünyaEkonomiGüncelGündemTürkiye

Almanya’dan Kanada’ya Rusya çağrısı

Paylaş:

Almanya'dan Kanada’ya Rusya çağrısı

Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, Kanada hükümetinden Rusya’ya gönderilmesine izin vermediği türbin için istisna uygulamasını istedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Kanada’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlar kapsamında Kuzey Akım-1 doğalgaz boru hattında kullanılmak üzere üretilen türbinin dönüşüne ket vurulması Avrupa’yı ciddi biçimde etkileyebilir.

Kuzey Akım-1 hem Almanya hem de Avrupa’nın doğalgaz tedariki için kritik bir öneme sahip.

Doğalgaz boru hattında 11-21 Temmuz arasında bakım çalışmaları gerçekleştirilecek. Almanya söz konusu çalışmaların öncesinde ekipmanın sağlanmasını istiyor.

‘PUTİN’İN BAHANELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

Bloomberg’e konuşan Habeck, Kuzey Akım-1 boru hattında kullanılacak türbinlerin pazartesi bakım çalışmaları başlamadan önce iade edilmesi gerektiğini söyledi. Alman bakana göre boru hattının tadilatı için kritik önemdeki parçanın serbest bırakılması Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hattı kapalı tutma bahanesinin önüne geçebilir.

Çarşamba telefonla yaptığı açıklamada, “Daha güçlü bir AB yaptırım paketi için savaşacak ilk kişi ben olacağım” diyen Habeck, bu uygulamaların Avrupa ekonomisinden çok Rusya ve Putin’i zora sokması gerektiğini söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanı, “Dolayısıyla bu türbin bahanesini Putin’den almamız gerektiğinin anlaşılmasını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

RUSYA UZUN SÜRELİ KESİNTİLERE GİDEBİLİR

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, halihazırda hem işletmeleri hem de tüketicileri vurabilecek ve ekonomiyi resesyona sürükleyebilecek bir enerji kriziyle karşı karşıya. Problemleri çözecek hamleler işe yaramazsa Berlin, acil durum planının üçüncü safhası kapsamında karneyle doğalgaz dağıtımına başlayabilir.

Bununla birlikte yetkililer, Rusya’nın bakım sürecinin ardından Avrupa’ya gaz sevkiyatını uzun vadede kesebileceği yönünde uyarıyor.

Türbin sorunu nedeniyle akış haziranda yüzde 60 azaldı ve Almanya’nın kış için yeterli düzeyde enerji depolama çabalarını sekteye uğrattı.

‘AVRUPA’NIN ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ’

Habeck açıklamasında enerji depolanabilmesi için Kuzey Akım-1’e ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Alman bakan kapasitelerin doldurulmasının sadece ülkesi için değil Avrupa’daki arz güvenliği için de önemli olduğunu söyledi.

Siemens Energy AG’nin Kanada’da ürettiği türbin onarım için Montreal’a gönderilmiş ancak Kanada Başbakanı Justin Trudeau hükümetinin geçen ay Rusya’nın petrol ve gaz endüstrisinde uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Kuzey Amerika ülkesinde mahsur kalmıştı.

Almanya Ekonomi Bakanı, Kanada yaptırımlarının yarattığı yasal bağı kabul ederek geçici bir çözüm önerdi. Habeck, “Eğer bu Kanada için yasal bir sorunsa söz konusu ekipmanı Rusya’ya teslim etmelerini değil Almanya’ya getirmelerini istediğimi açıkça belirtmek isterim” dedi.

KANADALI YETKİLİLER TAAHHÜTTE BULUNMUYOR

Habeck’in çağrısı Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Avrupa enerji güvenliği konusunda Trudeau’yla görüşmesinden iki gün sonra geldi.

Öte yandan Kanadalı yetkililer herhangi bir taahhütte bulunmuyor.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson’ın sözcüsü Ian Cameron e-posta üzerinden, “Haksız işgalleri devam ederken Putin rejimini ağır bedellere zorlamaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cameron, “Enerji piyasalarını istikrara kavuşturmak ve enerji arzı konusunda uzun vadeli ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek için çalışarak Avrupalı dostlarımızı ve müttefiklerimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

‘PUTİN, ALMANYA’NIN GAZ ARZINI TEHDİT EDEBİLİR’

Habeck ise boru hattının çalışabilir durumda olmasına rağmen Putin’in türbin sorununu Almanya’nın gaz arzını tehdit etmek için kullanabileceğini söyledi. Alman bakan, Kuzey Akım-1’i işleten Rus enerji devi Gazprom’un kullanılabilecek durumda olan başka bir türbine sahip olduğuna inandığını da ekledi.

Habeck, “Putin’in propagandasına inandığımız yanılgısına düşmemeliyiz” dedi ve ekipmanın planlı kapanma öncesinde verilmesinin sorunu çözmese de Putin’in olası iddialarını püskürtebileceğini belirtti.

ENERJİ KRİZİNİ ÖNLEMEK İÇİN ACİL ÖNLEMLER DEVREDE

Avrupa onlarca yıldır ilk kez büyük bir enerji kriziyle burun buruna. Ana tedarikçi konumundaki Rusya yaptırımlara ve Avrupa’nın Ukrayna’nın askeri desteğine misilleme olarak gaz sevkiyatlarını kısıyor.

Berlin ise Moskova’nın hamlelerinin etkilerini azaltmak için acil önlemler almaya çalışıyor. Almanya hükümeti bu hafta Rus doğalgazına bağlı şirketlerin kurtarılmasına olanak tanıyan yasa tasarısını onayladı ve meclise sunma kararı aldı.

Yaz dönemi, kışın evlerin ısıtılması ve fabrikaların çalıştırılması için gereken rezervleri yenilemek için kritik bir zaman dilimi. Almanya, 1 Kasım’a kadar yüzde 90 kapasiteye ulaşmayı hedefliyor. Kapasite çarşamba yüzde 62,6 seviyesindeydi.

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu