Yaşam

Anna Bates: Gezegendeki en uzun ve en ağır çocuğu doğuran dev bir kadının hikayesi:

Paylaş:

Kocasıyla birlikte dünyanın en uzun eşleriydiler.

Anna; heykelsi figürü nedeniyle zamanının ünlü kişilerinden biriydi. 6 Ağustos 1846’da Kanada’daki İskoç göçmenlerin çocuğu olarak dünyaya geldi. O dönemde doğumda 8 kg ağırlığında olduğu bildirilmişti.

Yetişkinlikte 241,3 cm boya ulaştı ve bu, 215,16 cm ile yaşayan en uzun kadın Rumeysa Gelgi’den (Türkiye) daha yüksekti.Ancak Anna, tüm zamanların en uzun kadınından daha kısaydı. Zeng Jinlian’ın (Çin, 1964-1982) boyu 246,3 cm idi.
Bates, dört yaşındayken zaten 137,16 cm boyundaydı ve altı yaşındayken annesinden daha uzundu – 165,1 cm.

Anna, 236,22 cm boyuyla kendisinden biraz daha kısa olan kocasıyla gösteri kariyeri sırasında tanıştı.

Martin Bates, ortalama boyda bir adamın yanında askeri üniformayla poz veriyor / Fotoğraf: Getty Images
Kötü şöhretli Amerikalı şovmen Barnum’la bile çalıştı ve hatta New York’taki Barnum Amerikan Müzesi’nde yaşadı. Müze yangınla yok olduğunda o da içerideydi. Kadın pencereden dışarı çıkamayacak kadar büyüktü ama neyse ki canlı çıkmayı başardı.
Anna ve Martin boylarıyla ünlendiler ve sirk gruplarıyla hem tek başlarına hem de çift olarak seyahat ederek kariyer yaptılar ve kendilerini “yaşayan en uzun çift” olarak adlandırdılar.

19 Ocak 1879’da boyu 241,3 cm olan Anna, yalnızca 11 saat yaşayan bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Babe adıyla anılan çocuk, kısa ömrüne rağmen bugün hala ayakta olan iki rekora imza attı.
Babe şimdiye kadar doğmuş hem en uzun hem de en ağır yeni doğan bebekti.

ABD’nin Ohio eyaletinin Seville şehrinde doğduğunda 71,12 cm boyunda ve 9,98 kg ağırlığındaydı. Bu arada ortalama yeni doğan erkek çocuk 48,2-50,8 cm boyunda ve 3,3 kg ağırlığındadır.
Anna’nın suyu gelince yaklaşık 22 litre sıvı kaybettiği bildirildi.
Kocası Martin van Buren Bates (ABD, 1837-1919) çocuklarını “her bakımdan ideal” olarak tanımladı.


Anna Bates ailesiyle birlikte / Fotoğraf: Getty Images
Anna ayrıca 19 Mayıs 1872’de doğum sırasında ölen küçük bir kız çocuğu doğurdu.Ne yazık ki bu, çiftin kaybettiği ikinci çocuğuydu.

Bugüne kadar 477,52 cm’lik toplam boylarıyla şimdiye kadarki en uzun evli çift rekorunu elinde tutuyorlar.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu