GüncelGündem

Anne babalar dikkat! Strep A 3 yaşındaki Aras’ı öldürdü…

Paylaş:

Aras Sönmez, 10 Ocak’ta boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı kuşkusuyla ailesi tarafından özel hastaneye götürüldü.

Soğuk algınlığı teşhisi konulup, ilaç verilerek konuta gönderilen Aras Sönmez, gece tekrar rahatsızlanınca, Etlik Kent Hastanesi’ne götürüldü.

Yoğun bakıma alınan Aras Sönmez, 11 Ocak günü hekimlerin tüm müdahalesine karşın kurtarılamadı.

‘SOĞUK ALGINLIĞI DEDİLER’

Aras’ın babası Oğuz Buğrahan Sönmez, evvel soğuk algınlığı kuşkusu ile doktora başvurduklarını belirterek, “Doktorumuz, hafif boğazının kızarık olduğunu, olağan soğuk algınlığı olduğunu söylemişti. Ona nazaran ilaçları verdi. Biz de kullanmaya devam ediyorduk. O gece de her vakit olduğu üzere rutinlerimizi yerine getirdik. Çizgi sinema izledik, oyun oynadık. Uyuduktan sonra lenflerinin şişmesi ile birlikte biz kabakulaktan şüphelendik. Zira daha evvelce bir rahatsızlığı yoktu. Sonrasında saat 05.00 üzere uyandığında burnunun morardığını gördüğümüzde apar topar menenjit kuşkusu ile Etlik Kent Hastanesi’ne gittik” dedi.

‘STREP A BAKTERİSİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER’

Etlik Kent Hastanesi’nde hekimlerin da evvel menenjitten şüphelendiğini sonra ‘bakteri olabilir’ dediklerini anlatan Sönmez, şu tabirleri kullandı:

*Damar yolundan antibiyotik tedavisine başladılar; lakin ne ile uğraş ettiklerini bilmiyorlardı.

*Yoğun bakıma kaldırdılar. Ağır bakımda biraz müddet geçtikten sonra durumunun kritik olduğunu söylediler.

*Kalbinin kan pompalamayı durdurduğunu, tansiyon alamadıklarını ve son bir yaşama talihinin olduğunu; aygıta bağlayıp kanı çevirmek için müdahale edeceklerini söylediler.

*Biz de gerekli imzaları verdik. Operasyon bitti, ondan sonra trombosit istediler bizden kanı temizlemek için, onu bulduk.

*Ondan sonra da gece 12.00 üzere artık çocuğumuzun vefat haberini aldık. Sonra tanıyı söyleyemediler bize.

*Önce vefat raporunda ‘belirlenemeyen bir virüsün süratle yayılmasından ötürü doğal ölüm’ dediler. Sonraki gün defnettiğimizde Strep A bakterisi olduğunu söylediler.

Oğuz Buğrahan Sönmez, Aras’ın 9 aylık kız kardeşinin olduğunu ve hekimlerin ondan da şüphelendiğini belirterek, “Ona ‘koruyucu aşı yapalım’ dediler. Damar yolundan bir antibiyotik verdiler. Sonra bir saat de hastanede beklettiler. Bulaşıcı oldu mu olmadı mı denetim ettiler. Zira tıpkı odada uyuyorlardı. Onun sonrasında da bir şey çıkmadı” dedi.

‘COVİD-19 TEDBİRLERİ SALGINI ÖNLEDİ’

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, Strep A’nın halk ortasında beta enfeksiyonu olarak bilinen bakteri çeşidi olduğunu söyledi.

Taşkınoğlu, Strep A enfeksiyonun yeni bir enfeksiyon olmadığını, yıllardır uğraş edilen bir bakteri çeşidi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

*Aslında 2014 yılından beri bu bakteri çeşidinin bir salgın yapmasını bekliyorduk. Bilhassa İngiltere’de 2018’de ‘kızıl salgını’ yapmıştı.

*Ciddi bir salgın bekliyorduk; lakin Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirler streptokok enfeksiyonun da oluşmasını engelledi. Onun bir salgın haline gelmesini engelledi.

*Ne yazık ki, pandemi tedbirleri ortadan kalkınca bakteri kendine bir alan buldu ve şu an önemli bir salgın yaşıyoruz, Strep A enfeksiyonunu görüyoruz.

*Diğer üst teneffüs enfeksiyonlarından farklı bir bakteri. Virüs değil, bir bakteri ile çaba ediyoruz.

*O yüzden elimizde antibiyotik üzere bir silahımız var. Tanısı konursa, antibiyotik ile rahatlıkla tedavi edebildiğimiz bir bakteri ile karşı karşıyayız.

‘ÖLÜMLER GÖRÜLEBİLİR’

Taşkınoğlu, Strep A’nın kendine fırsat bulduğunda enfeksiyona neden olacağına dikkat çekerek, şu tabirleri kullandı:

*Bakteri kendine daha da fırsat bulursa bu enfeksiyonu ilerletip, daha önemli enfeksiyonlara neden olabiliyor.

*Alt teneffüs yolunu, cildi enfekte edebiliyor hatta daha da ilerleyip ‘et yiyen bakteri’ diye tabir edilen imgeye sebep oluyor.

*Hatta kanda yerleşik tabloya sebep olursa ‘toksik şok sendromuna’ neden oluyor. Bu komplikasyonların sonucu da mevtle seyredebilen önemli enfeksiyonlar olarak kabul ediliyor.

*Aslında bu enfeksiyonlar 100 binde 1 lakin görülür, çok sık görülen enfeksiyon değil; lakin olay sayısı arttıkça olağan ki komplikasyon riski de artıyor.

*O yüzden de daha sık vefatlar görülebilir. İngiltere’de 2014 yılından beri önemli bir salgın bekleniyordu.

*2020’de bu salgın biraz ötelendi; artık onu yaşıyorlar. Yalnızca İngiltere’de değil öbür ülkelerden de mesela Kanada’dan mevt haberleri alıyoruz. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu