GüncelGündem

Antalya Kaş’ta kaçak yıkım ihalesi sekizinci defa iptal 

Paylaş:

Antalya’nın turizm merkezlerinden Kaş ilçesinde, ortalarında yabancılara da ilişkin olduğu tespit edilen 3 bin 719 kaçak yapının yıkımı için düzenlenen ihale, iptal edildi. Belediyenin 2015 yılından bu yana kaçak yapıların yıkımı için ilana çıkardığı 8 ihalenin tamamının iptal edilmesinin münasebeti olarak teklif verilmemesi gösterildi.

Özellikle villa turizmi ile öne çıkan Kaş’ta son yıllarda kaçak yapı sayısında artış yaşandı. Kalkan, Gelemiş, İslamlar, Gökçeören, Üzümlü mahallelerinde, son yıllarda ruhsatsız ve müsaadesiz birçok yapı inşa edildi. Kaş Belediyesi’nin 2018 yılından bu yana ilçe sonları içerisinde yaptığı kontrollerde, ortalarında yabancılara da ilişkin 3 bin 719 kaçak yapı tespit edildi. Belediye, Hazine ve maliye toprakları ile kıyı kenarında ve tapulu yerlerdeki kaçak yapıların yıkımı için ihale ilanı yayımladı.

İhalede, 2018 yılında 118 bin 533 metrekare üzerinde 432, 2019 yılında 126 bin 806 metrekare üzerinde 536, 2020 yılında 88 bin 63 metrekare üzerinde 415, 2021 yılında 150 bin 585 metrekare üzerinde 717, 2022 yılında 184 bin 450 metrekare üzerinde 868, 2023 yılında 190 bin 139 metrekare üzerinde 750 kaçak yapı tespit edildiği belirtildi. İhalenin şartnamesinde, yıkımın yüzde 10’luk kısmının 2023 yılında, yüzde 90’lık kısmının 2024 yılında yapılacağı ve 31 Mart 2024 tarihine kadar bitirileceği, yıkım ve tahliyelerde polis, jandarma ve zabıta tarafından tedbirlerin alınacağı bildirildi. 28 Kasım’da yapılan ihale, iştirak olmadığı için iptal edildi.

SEKİZİNCİ KERE İPTAL

Kaş Belediyesi tarafından 2015 yılında 1263 kaçak yapının yıkımı, 2016 yılında 1868 kaçak üretiminin yıkımı, 2017 yılında 2 bin 67 kaçak imalinin yıkımı için 2 kere ihaleye çıkıldı. Lakin bu ihaleler, teklif verilmemesi nedeniyle iptal edildi. 2018 yılında çıkan ‘İmar Barışı’nın akabinde 2020 yılına kadar ihale yapılmadı ve tespit edilen kaçak yapı sayısında düşüş yaşandı. 2020 yılında 274 kaçak yapının yıkımı, 2022 yılında 2 bin 152 kaçak yapının yıkımı, 2023 Nisan ayında 3 bin 162 ve son olarak 2023 Kasım ayında toplam 3 bin 719 kaçak yapının yıkımı için ihaleye çıkıldı. Fakat bu ihaleler de kimse katılmadığı için iptal edildi. İptal edilen son ihale ile 8’inci sefer kaçak yapıların yıkım ihalesi iptal edilmiş oldu.

‘YAKIN VAKİTTE BU İŞ DAHA DA HIZLANDI’

Kaş Etraf ve Kültür Derneği İdare Şurası Lideri Ahmet Murat Akoy, ‘İmar Barışı’nın duyulması üzerine Kaş’ta çok süratli halde kaçak yapı yapıldığını söyledi. Akoy “Özellikle Kalkan’dan itibaren çok süratli yapılaşma oldu. Bu iş kanunen belediye ve valiliğin sorumluluğunda. 6 Şubat sarsıntılarında gördük ki imar afları sonrası yapılan işler sonucunda bunları yaşadık. Türkiye’nin her yerinde yapılan şeyin bir sonucu da Kaş’ta yaşanıyor. Demre’de 1 tane kaçak yokken Kaş’ta o dönemki belediye liderinin kanunları esnetmesi sonucu 3 bin 500 kaçak yapı oluştu. Yakın vakitte bu iş daha da hızlandı” dedi.

“BU KADAR YAPIYI KİM HANGİ ORTADA YIKACAK?”

Kaş’ta denetimsiz biçimde kaçak yapıların arttığını belirten Akoy şöyle konuştu:

– Kaş’ta 17 bin kaçak olduğu söyleniyor. TÜİK’in bilgilerine baktığımızda, neredeyse bir Kaş kadar daha kaçak oluşmuş. Bu türlü bir kontrolsüzlük. Kaş’ta kaçak yapılaşma devam etmektedir. Yapılan işler ambalajcılıktır. Bu kadar beşere evet dedikten sonra bundan sonra hayır diyemezsiniz. Kaş, bir imar planı bekliyor. 3 kere plan geldi ve iptal edildi. Daha evvel de Hidayet Koyu’ndaki otelle ilgili yıkım kararı için ihaleye çıkıldı. Kimse katılmadığı için iptal edildi. Bu nasıl olabilir?

– Belediyenin kendi grupları mi yok. 3 bin 719 yapı için ihaleye çıkıyor. Bu sayıdaki yapıyı kim, hangi ortada yıkacak. Bu nasıl bir takvimdir. Gerçekçi bir biçimde çıkarmak gerekir. Öncelikle Kaş merkezi ihaleye çıkarırsınız, daha sonra devam edersiniz. Yalnızca ‘usulüne uyduk’ demek istiyorlar.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu