GüncelGündem

Skuter ile başladı, zırhlı araç tasarlıyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – Anadolu Ajansının, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla hazırladığı “Türkiye’yi geleceğe hazırlayan genç mühendisler” temalı dosya haberin onuncu bölümü Nurol Makina Proje Mühendisi Meriç Karakuş’a ayrıldı.

Karakuş, Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği bölümünde lisans eğitiminin ardından bir endüstriyel tasarım firmasında 1,5 yıl mekanik tasarım mühendisi olarak görev yaptığını sonrasında Nurol Makina kariyerinin başladığını söyledi.

AR-GE biriminde tasarım mühendisi, Teknik Programlar bünyesinde proje mühendisi benzeri bir rol üstlendiğini anlatan Karakuş, son olarak Programlar Direktörlüğü altında proje mühendisliği görevini yerine getirdiğini ifade etti.

Tasarımın bir işin hayal edilme kısmını oluşturduğunu vurgulayan Karakuş, yürütülen faaliyetlerin bir ihtiyaca, soruna çözüm yaratma ihtiyacı sonucunda ortaya çıktığını belirtti.

Bir şeylere çözüm üretmenin, bir şeyleri kolaylaştırmanın, iyileştirmenin kendisi için bir tutku olduğunu dile getiren Karakuş, şöyle konuştu:

“Görevlerimde de bu yönde aktif rol oynamaya çaba sarf ettim. Çünkü faydalı olmak çok kıymetli. Bir mühendisin belki de yapabileceği en kıymetli şey insan hayatına dokunmak, insan hayatını kolaylaştırmak, bir şeylerin daha iyi olabilmesini sağlamak. Genelde bu rollerde yer aldım.

Tasarım genellikle 3 boyutlu bilgisayar ortamında gerçekleştirilen bir disiplin. Çok farklı disiplinleri de bilmeniz gerekiyor. Çünkü tasarım sadece çizimden oluşmuyor. Malzeme bilimi, diğer bölümlerle olan iletişim, birbirleriyle çalışan sistemlerin tasarımları gibi bilgilere muhakkak sahip olmanız gerekiyor. Proje tarafı biraz daha genel bir perspektif, daha geniş bir açı gerektiriyor. Diğer bölümlerin birbirleriyle olan ilişkileri, tedarik, satın alma, kalite, tasarım, finans, maliye gibi çok fazla alan göz önünde bulundurulmalı ve farklı disiplinleri bir potada eritilmeli. Bana uygun olduğunu düşünüyorum. Yapmaktan çok keyif alıyorum. Eğer biraz daha geniş çerçeveden bakmaktan keyif alıyorsanız bir mühendis için gerçekten çok uygun bir alan.”

“Kelimelerle anlatılamayacak bir his”

Nurol Makina bünyesinde genellikle yardımcı yapısal sistemler olarak adlandırılan, kullanıcının araç içerisinde etkileşimde olduğu parçalar özelinde tasarımlar yaptığını anlatan Meriç Karakuş, şu bilgileri verdi:

“Bunların dashboard (gösterge paneli), koltuk, tutamak, basamak, araç üzerinde kullanıcının kullandığı aklınıza ne geliyorsa bunların tasarımlarında görev aldım. Burada insan ergonomisi ön planda. Aynı şekilde bir fonksiyonellik de söz konusu. İkisi birbirinden bağımsız düşünülemez. Daha önce çalıştığım yerde daha endüstriyel ürünler, 3D printer, skuter, kumpas gibi ürünleri tasarlama ve onların süreçlerini gözlemleme fırsatım oldu. Benim için oldukça verimli bir süreçti.”

Tüm çalışmalarda önceliğinin insana dokunmak olduğunu ifade eden Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Faydalı olmanın en hissedilebilir, en güzel yanı da bu, insana dokunuyor olmak. İnsanın hayatını iyileştirebiliyor, kolaylaştırabiliyor veya koruyabiliyor olmak. Nurol Makinada aslında bunu yapıyoruz. Zırhlı araç, askeri araç üretiyoruz, 4X4. Önceliğimiz araçların içerisinde bulunan personeli korumak. Bu kelimelerle anlatılamayacak bir his çünkü daha önce de yaşadık. Araçla sıkıntılı konumda kalmış, böyle bir şey tecrübe etmiş ama burnu bile kanamadan o aracın içinde çıkabilmiş insanlarla karşı karşıya gelmek, o insanlarla tanışma, konuşma fırsatı elde etmek çok başka bir duygu. Benzer şekillerde insanlara, ülkemize faydalı olduğumu hissedebildiğim her an benim için çok kıymetli. Fazlasıyla kendimi yeterli hissetmeme sebep oluyor. En büyük hedefim, uzun vadede daha büyük katkılar, belki ülkemize daha büyük faydalar sağlayabilmek için çalışmaya devam etmek.”

“Tutkularının peşinden koşsunlar”

Mühendis adaylarına tavsiyelerde bulunan Meriç Karakuş, mühendisliğin çok büyük bir derya olduğunu söyledi.

En kıymetlisini ise her an yeni bir şey öğrenilebilmesi ve mühendislikte bunun sonunun bulunmaması olarak gösteren Karakuş, şunları kaydetti:

“Eğer böyle bir tutkuları varsa bu tutkularının peşinden koşsunlar. Yeni bir şeyler öğrenmek, insanın kendine bir şeyler katması ve bunu faydalı bir şey haline dönüştürmesi konularında mühendislik çok büyük bir fırsat veriyor. Nurol Makina özelinde ise burası çok büyük bir okul. Çok fazla şey görme fırsatı veriyor size. Çok farklı departmanlarda çalışmış birisiyim. Bu konuda her zaman desteklendim. Bir insan sevdiği işte gerçekten başarılı olabilir. Bu konuda her zaman destek olan bir kurumda çalışıyor olmak benim için çok büyük bir avantaj oldu. Bunların peşinden koşsunlar. Yapmak istedikleri şeyleri bulmak için çaba sarf etsinler. Çünkü evet herkes bir işi gerçekten iyi yapabilir ama daha fazlasını yapabilmek için o işi sevmek zorundasınız.”

Muhabir: Göksel Yıldırım

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu