GüncelGündem

Bakan Bozdağ: Hakim-savcı toplumsal medya linçlerinden etkilenebiliyor

Paylaş:

Adalet Bakanı Bozdağ, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) Eğitim Merkezi’nde Türkiye Adalet Akademisi’nin ’27’nci Devir İsimli Yargı Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Açılış Töreni’ne katıldı. Bakan Bozdağ, hakim ve savcı adaylarına seslenerek, “Sizler inşallah bu mesleğe kabulünüz gerçekleştikten sonra 40 yıl, tahminen biraz az, biraz fazla bu millete adalet manasında hizmet etme fırsatı bulacaksınız.

Adalet yüksek bir pahadır. Allah’ın sıfatlarından biridir. Bütün varlıkları ayakta tutan yegane ölçüttür. Bizim çalıştığımız alanın, adalet üzere büyük bir kıymet olduğunu gözden ırak tutmayalım. Herkesin hayatını hoş hale getiren ve herkesi memnun eden en değerli şeylerin başında elbet adalet gelmektedir. O yüzden atacağınız her adımda, yapacağınız her süreçte adalet korkusu birincil korku, adil karar verme hassasiyeti hiç elbet birinci esasınız olmalıdır” diye konuştu.

‘VİCDANEN RAHAT ETTİĞİ İÇİN ZULÜM YAPIYOR’

Bakan Bozdağ, karar verirken Anayasa’nın 138’inci unsurunun tayin ettiği ögesi takip ettiklerine dikkat çekerek, “Hakimler vazifelerinde bağımsızdırlar. Karar verirken yalnızca vicdanınıza, sadece kamuoyu vicdanına bakarsanız pek çok haksızlığı pek çok adaletsizliği, o vicdan size güzel görebilir. Kaç zalimler, vicdanen rahat ettiği için zulüm yapıyor. Genç hakim ve savcı adaylarımız, vicdanınız Anayasa’ya bağlı olmalıdır. Vicdanınız hukuka bağlı olmalıdır. Size vicdanınız farklı söyler lakin biz, Anayasa ne diyorsa onu yapacağız. Hukuk ne emrediyorsa onu yapacağız. Bizim vicdanımız, hakim ve savcıların vicdanı Anayasa, kanun ve hukuka bağlı olmalıdır. Kanunsuz hata olmaz, kanunsuz ceza olmaz. Lütfen vicdanlarınız ebediyen Anayasa’mız, maddelerimize ve hukuka bağlı olsun. Vakit zaman görüyoruz; siyasi taraftarlığa göre bir küme, toplumsal medyadan linçler yapıyor. Hakim, savcı bunun altında etkilenebiliyor. Halbuki sen Anayasa’ya bakacaksın. Bizim bakacağımız şey; Anayasa, yasa, hukuk” dedi.

‘TAKDİR HAKKI, KEYFİLİK HAKKI DEĞİL’

Hakim ve savcıların takdir haklarına da değinen Bozdağ, “Hayatınız boyunca vicdanınızla karar verirken sınanacağınız gibi takdir hakkınızı kullanırken de zorlanacaksınız. Hakimin takdir hakkı mutlaktır, tartışılmazdır. Yargıtay bile takdir hakkını tartışmaz. Takdir hakkı, keyfimizi kahya yapma hakkı değildir. Takdir hakkı, keyfilik hakkı hiç değildir. Bizim takdir hakkımız; Anayasa, kanun, hukuk bir de belgedeki kanıt durumuyla sonludur. Bizim takdir hakkımızın keyfilikle değil; yasallıkla temaslı bir hak olduğunu gözden ırak tutmamakta yarar var” diye konuştu.

Bakan Bozdağ, ‘hukuk Türkçesi’nin kıymetine de dikkat çekerek, “Bizim ‘hukuk Türkçesi’ dediğimiz bir Türkçe’yi kullanmamız lazım; fakat burada önemli düşüncelerimiz var. İştirak kavramının yerine bugünkü Türkçe’yle bir kavram koymak gerektiği vakit herhalde bir paragraf yazmak gerek. ‘Hukuk Türkçesi’, Türkçe’dir. Bizim atalarımızdan gelen yarına da yaşayacak olan bir Türkçe’dir. Lütfen Türkçe’mizi hem hakikat öğrenin hem de yanlışsız kullanın” dedi.

‘KAPILAR HALKA KAPANAMAZ’

Hakim ve savcıların vatandaşla görüşmeyerek bağımsız olamayacağını belirten Bakan Bozdağ, “Adil olmak her vakit kıymetlidir; lakin adil görünmek de bir o kadar değerlidir. Sizin kararlarınız yüzde 100 adil olsa dahi beşerler sizin adaletinize inanmıyorsa orada bir sorun var demektir. Hakim, savcı bağımsızlığını vatandaşla görüşmeyerek, avukatla görüşmeyerek temin edemez. Tarafsızlığı sağlayan yegane şey, sizin kararlarınızda verdiğiniz karardır. Millete kapısını kapatan, ‘tarafsızım, bağımsızım’ diyenlerle bizim işimiz olmaz. Kapılar halka kapanamaz; avukatlara, vatandaşlara kapanamaz” diye konuştu. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu