GüncelGündem

Adalet Bakanı Tunç: Noterlik mesleğinin gelişimi ve sorunlarının giderilmesinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz

Paylaş:

ANKARA (AA) – Türkiye Noterler Birliğinin 53. Olağan Kongresi’ne, Bakan Tunç’un yanı sıra Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Emine Çağlayan, noterler ve hukukçular katıldı.

Bakan Tunç, buradaki konuşmasında, Filistin’de 9 aydır süren katliamın dünyanın gözü önünde yapıldığını belirterek, “Uluslararası kuruluşlar, uluslararası hukuk, uluslararası sözleşmeler, uluslararası mahkemeler, maalesef hiçbirinin etkisinin olmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

Katledilen 36 bini aşkın kişiden 16 bininin çocuk olduğunu anımsatan Tunç, “Maalesef günümüz insanlık vicdanı sokaklara taşarken, insanlığı temsil etmesi gereken kuruluşların etkisiz olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Saldırıların ilk başladığı günden bu yana ateşkes çağrılarının ABD’nin vetosuyla reddedildiğini söyleyen Tunç, şöyle konuştu:

“İnsani yardım önergeleri bile reddedildi. Ama Türkiye olarak hakkaniyeti, adaleti savunmaya devam edeceğiz. Dünyada insan haklarını, çocuk haklarını savunmaya devam edeceğiz. Çocuk hakları diye basbas bağıran, kadın hakları diyen o Avrupa ülkerilerinden, orada çocuklar katledilirken ses çıkmadığını görüyoruz. İkiyüzlülüğün her türlüsünü gördük maalesef geçtiğimiz 9 aylık süreç içerisinde.”

“Noterler ihtilaflara mani olmaktadır”

Bakan Tunç, bir kamu hizmeti olan noterlik müessesinin adaletin sağlanması ile korunması açısından hukuk sisteminin temel taşlarından olduğunu bildirdi. Noterlerin işlemlere resmiyet kazandırdığını aktaran Tunç, noterlerin hukuki uyuşmazlık çıkmasını büyük ölçüde azalttığını dile getirdi.

“Noterler, uyuşmazlıklar daha meydana gelmeden ihtilaflara mani olmaktadır.” diyen Tunç, noterlerin, kişiler ile toplumu uyuşmazlıkların zararlı etkilerinden koruyacak bir müessese olduğunu kaydetti.

Tunç, noterlerin sunduğu hizmetlerin ticaret dünyası için de büyük önem taşıdığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Ekonomik ilişkilerin daha sağlam temellere oturmasına ve olası hukuki sorunların önüne geçilmesine imkan sağlar. Tüm bunların yanında noterlik kurumunun temel özellikleri; tarafsızlık, bağımsızlık, dürüstlük ve güvenilirliktir. Bu özellikler, noterlerin hiçbir tarafın çıkarını gözetmeden, sadece yasaların kendilerine verdiği yetkiler doğrultusunda hareket etmelerini sağlar. Tarafsızlık ve dürüstlük, noterlik kurumuna olan güveni artırır ve noterlerin gerçekleştirdiği işlemlerin hukuki geçerliliğini de pekiştirir.”

Nöbetçi noterlerde 2,8 milyonu aşkın işlem yapıldı

Bakan Tunç, son 22 yılda 1154 noterlik kurulduğunu, 2002’de 1231 olan noterlik sayısının 2 bin 385’e çıktığını ifade etti.

Kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak bilinen düzenlemede noterlikle ilgili düzenlemelerin de yer aldığını belirten Tunç, “Daha yapacak çok işimiz var. Buradan ifade edilen birçok hususta yeni dönemde taslaklar oluşturarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Tunç, yakın dönemde hayata geçirilen nöbetçi noterlik uygulamasında işlem sayısının 2 milyon 813 bin 465 olduğunu aktararak, yurt dışında yaşayan vatandaşlara da bulundukları yerden noterlik işlemi yapmaları imkanı getirildiğini anımsattı.

Noterlerde kredi kartıyla ödeme ve güvenli ödeme sistemlerinin de hayata geçirildiğini ifade eden Tunç, dolandırıcılık ve sahtecilik olaylarının önüne geçilebilmesi adına da parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin hayata geçirildiğini belirtti.

Uygulamayla kimlik kartlarındaki çiplerde bulunan parmak izleriyle, noterlik işlemi esnasında alınan parmak izinin eşleştirilmesiyle kimlik doğrulaması yapıldığını anlatan Tunç, böylece sahtecilik ve dolandırıcılık olaylarının önüne geçildiğini kaydetti.

Yılmaz Tunç, “Bu uygulama, 16 noterlikte pilot olarak başladı. Tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.” dedi.

“Yargı Reformu Strateji Belgesi hazırlığımız son aşamada”

Adalet Bakanı Tunç, noterlerin işlerini daha kolay yapabilmeleri adına bazı düzenlemelerin de yakın dönemde hayata geçirildiğini bildirdi.

Noterliklerle ilgili düzenleme hazırlıklarına değinen Tunç, şunları kaydetti:

“Yargı Reformu Strateji Belgesi hazırlığımız son aşamada. İnsan Hakları Eylem Planı hazırlığımız da son aşamada. Bu belgelerde noterlerimizle ilgili hem vatandaşlarımızdan gelen hem de sizlerden gelen talepler doğrultusunda bu belgelerde de noterlerimize yer verilmesini sağlayacağız. Yargının etkinliğinde çok büyük faydasını gördüğümüz bu noterlik mesleğinin gelişimi ve sorunlarının giderilmesinde elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtmek istiyorum.”

Birlik Başkanı Çağlayan seçimde aday olmayacak

Kongrede konuşan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Emine Çağlayan, Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından birinin kadın haklarına ilişkin olduğunu belirterek, Birliğin ilk kadın başkanı olarak görev yaptığını anımsattı.

Birliğin yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktığını ifade eden Çağlayan, son dönemde Türk Dünyası Noterler Birliğinin kurulduğunu, mirasçılık belgelerinin mahkemelerin yanı sıra noterliklerden de alınmasına imkan tanındığını dile getirdi.

Çağlayan, yapılacak seçimde aday olmayacağını belirterek, yeni seçilecek başkana başarı dileğinde bulundu.

Türkiye Noterler Birliğinin 53. Olağan Kongresi kapsamındaki seçimler, 9 Haziran Pazar günü yapılacak.

Muhabir: İsmet Karakaş

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu