Siyaset

Bakan Çavuşoğlu Rusya-Ukrayna savaşı için net konuştu: Öyle ya da böyle bu savaş masada bitecek

Paylaş:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Bilkent Üniversitesi’ndeki “Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası” bahisli konferansa katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaş hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

“ETRAFIMIZ KRİZLERLE ÇEVRİLİ”

“Türk dış siyasetini anlamak için kullandığımız ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ unsurunu tamamlayıcı bir formda ana kavramlarımız var. Bunun başında teşebbüsçü ve insani diplomasi var. Şiddetli bir coğrafyada yaşıyoruz. Etrafımız krizlerle çevirili. Dünyadaki çatışmaların yüzde 60’ı bizim yakın coğrafyamızda” diye konuştu.

“SORUNLARI BÜYÜMEDEN ÇÖZMEK BİR ZORUNLULUK”

Dünyadaki sınamalar ve beraberinde getirdiği fırsatlar karşısında sıkıntıları büyümeden çözmenin bir tercih değil mecburilik olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, global aktör olarak global problemlere tahlil getirmek için bir dış siyaset izlediklerinin altını çizdi. Batı’nın ekonomik üstünlüğünü kaybettiğini belirten Çavuşoğlu, “Hegemon gücünü yitiriyor. Zira düşünsel üstünlüğünü kaybediyor. Düşünsel üstünlükten kastım nasıl düşünüleceğini, yeni kuralları koyan bir üstünlük. Bugün Batı merkezli okuma yerine alternatifler ortaya çıkıyor” dedi.

“İSTANBUL TAHIL MUTABAKATI GLOBAL BESİN KRİZİNİ ÖNLEDİ”

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda arabuluculuk eş başkanlığını yürüten tek ülke olduğunu lisana getiren Çavuşoğlu, “Rusya-Ukrayna savaşında eforlarımızı tüm dünya görüyor. İstanbul Tahıl Mutabakatı global besin krizini önledi. Dün Medeniyet İttifakları Toplantısı için Fas’taydık. Herkes artan ırkçılıktan, hoşgörüsüzlükten, yabancı düşmanlığından bahsederken tahıl krizinin bu manada tahlilini de vurguluyorlar. Zira krizler birbirini besliyor” açıklamasında bulundu.

“ÖYLE YA DA BU TÜRLÜ BU SAVAŞ MASADA BİTECEK”

Rusya-Ukrayna savaşına ait Çavuşoğlu, “Öyle ya da bu türlü bu savaş masada bitecek. Alanda askeri kazanımlarla biteceğini düşünmüyoruz. Bu türlü bile olsa on yıllar sürebilecek bir savaş riski var. Tarafları biz evvel Antalya’da bir ortaya getirdik, daha sonra İstanbul’da bir ortaya getirdik. İstanbul’da bir ortaya getirdiğimizde taraflar ateşkes için çok yaklaşmıştı. Sonra sihirli eller değdi ve tarafların masadan uzaklaştığını gördük” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu