GüncelGündem

Bakırköy’ün dönüşüm planları itirazlar ortasında kabul edildi

Paylaş:

İstanbul’un sarsıntı riski altındaki Bakırköy ilçesinin dönüşümü için hazırlanan bölge imar planı, İBB Meclis kasım ayı oturumlarında günde geldi.

İBB’nin yaptırdığı “İstanbul’un muhtemel zelzele kayıpları kestirimlerinin güncellenmesi” çalışmasında ilçenin 1.derece riskli olarak kategorize edilen 553 hektarlık Zeytinlik, Cevizlik, Sakızağacı, Yenimahalle, Kartaltepe, Zuhuratbaba ve Osmaniye mahallelerini dönüştürmek için hazırlanan, 2012 ve 2018 yılında iki sefer iade edilen plan çalışması üçüncü sefer oya sunuldu.

Deprem başta olmak üzere afet risklerine karşı gerekli önlemleri almak ve kentsel uygunlaştırma çalışmalarını yönlendirmek, can kaybının önüne geçebilmek için  hazırlanan ve 14 aydır bekleyen “Bakırköy Merkez Demiryolu Kuzeyi ve Güneyi Revizyon Nazım İmar Planı”nda  komisyon bir dizi değişiklik yaptı.

Revize edilen bölge planları mecliste oylanmadan evvel CHP’liler mutabakat sağlanamayan birtakım  konular olduğunu belirterek raporun geri çekilip pazartesi günü gerçekleştirilecek oturumda gündeme alınmasını istediler. CHP kümesinin ısrarına karşın rapor geri çekilmedi ve oylandı. CHP-İYİ Parti “hayır”, AKP-MHP kümesi “evet” oyu verdi. Bölge planları oyçokluğu ile geçti.

“BİZE SON ANDA BİLGİ VERİLDİ”

Oylama sonrasında CHP ve AKP kümesi ortasında tartışma yaşandı. Tartışmanın odağında da Bakırköy Belediyesi’ne ilişkin 3 bin metrekarelik 90 ada 29 parsel vardı. Parsel, en çok 3 katlı olmak üzere belediye hizmet alanına alındı.

Bakırköy Belediye Lider Yardımcısı Cavit Ganiç, “Belediyenin kendi mülkü olan 29 parsel pazarlama alanıydı. Taban katı belediye hizmet alanı olsun, ticari üniteler yer alsın dedik. Birinci katı da sivil toplum kuruluşları için düzenleyecektik.

Komisyonda bu türlü konuştuk fakat burada farklı bir şey yapıldığını gördük. Onun için ret oyu veriyoruz. Mutabık kalınmadı” dedi. Ganiç, kurulda yapılan değişikliklerden son anda haberdar olduklarını öncesinde talep etmelerine karşın kendilerine bilgi verilmediğini de söyledi.

“PLANIN GENELİNE İTİRAZIMIZ VAR”

AKP’liler CHP’nin, ilçe belediyesinin kendi yerinde istediği değişiklik yapılmadığı için dönüşüm planlarına “hayır” oyu kullanmasını eleştirdi. CHP’liler mevzunun yalnızca belediye toprağı olmadığını, 5-6 parsel ile ilgili de itirazları olduğunu fakat minimum şartlarda uzlaşmak için bu parseli tartıştıklarını söylediler. Düzenlenmesi gereken öteki mevzular olduğunu, planın geneline de itirazlarının bulunduğunu belirttiler.

“ASKIDA İTİRAZ EDİN”

İmar ve Bayındırlık Komitesi Lideri Adnan Zeki Bostancı da plan askıya çıktığında itiraz edilebileceğini ve uygun olan itirazlar doğrultusunda değişiklik yapılabileceğini kaydetti. AKP’li Meclis Üyesi Halit Cebeci de plan hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Site yahut kooperatif eliyle yapılmış en az 4 bloktan oluşan alanlar 6306 sayılı kanun kapsamında toplu yıkılıp yapılması durumunda artı 1 kat alabilecek. Demiryolunun kuzeyinde kalan  konut alanlarının en az 4 parsel yahut asgarî 2000 bin metrekare birleştirme durumunda artı 1 kat verildi. Bakırköy’ümüze bir tane de Millet Bahçesi kazandırılmıştır.”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu