GüncelGündem

“Her saat başı 5 bayan yahut kız çocuğu öldürülüyor”

Paylaş:

UNODC ve UN Women tarafından yapılan yeni araştırmanın sonuçları 25 Kasım Bayanlara Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü’nde kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapor, bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin dünyadaki en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olduğunu bir kere daha hatırlattı.

Rapor, bayan cinayetleri sayılarının yüksekliğine dikkat çekerken, bu sayıların çok daha yüksek olabileceğine işaret ediyor.

Diğer yandan Covid-19 salgınının başlarında bayan cinayetlerinde önemli bir artış olduğu kaydediliyor.

81 BİN 100 BAYAN ÖLDÜRÜLDÜ

Rapordan bayan cinayetleriyle ilgili öne çıkan bilgilerden kimileri şöyle:

* 2021 yılında dünyada 81 bin 100 bayan ve kız çocuğu kasıtlı olarak öldürüldü.

* Bayan cinayetlerinin birden fazla bayanların yakın partnerleri ya da aile üyeleri tarafından işlendi.

* 2021 yılında dünyada yaklaşık 45 bin bayan ve kız çocuğu yakın partnerleri yahut başka aile üyeleri tarafından öldürüldü. Yani bayan cinayetlerinin yaklaşık yüzde 56’sı yakın partnerler yahut başka aile üyeleri tarafından işlendi.  Bu, ortalama olarak her saat başı, beşten fazla bayan yahut kız çocuğunun kendi ailelerinden biri tarafından öldürüldüğü manasına geliyor.

* Bayan cinayetlerinin en çok görüldüğü kıta 17 bin 800 bayan cinayeti ile Asya olurken, bunu Afrika 17 bin 200 bayan cinayeti ile izledi. Amerika kıtasında 2021 yılında tahminen 7 bin 500 bayan ve kız çocuğu yakın partneri ya da öteki aile üyeleri tarafından öldürülürken, Avrupa’da bu sayı 2 bin 500 olarak gerçekleşti.

“SOMUT ADIMLARA GEREKSİNİM VAR”

Raporu kıymetlendiren UN Women İcra Yöneticisi Sima Bahous, “Kadın cinayetleri önlenebilir, bunu yapmak için araçlar ve bilgi mevcut. Bilhassa bayan örgütleri değişim için savunuculuk yapıyor. Bayanların ve kız çocuklarının konutta, sokaklarda ve her yerde inançta olmalarını sağlamak için daha somut adımlara gereksinimimiz var” dedi.

UNODC İcra Yöneticisi Ghada Waly ise şunları söyledi:

*Toplumsal cinsiyete dayalı her türlü şiddeti önlemek için, her bir cinayeti dikkate almalı, bayan cinayetlerinin gerisindeki sebepleri daha uygun anlamalıyız. Böylelikle daha düzgün ve tesirli tedbire ve adalete erişim düzenekleri tasarlayabiliriz.

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu