AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Bankalarda mevduat faizleri düşüyor

Paylaş:

Bankalarda mevduat faizleri düşüyor

Merkez Bankası’nın dövizdeki yükselişi sınırlamak için attığı adımların TL’ye erişimde yarattığı sıkıntıların azalması mevduat faizlerinin gerilemesine neden oldu.  Geçen yılın son haftasında TL sıkışıklığı nedeniyle TL mevduat faizlerini yüzde 25’e kadar yükselten bankalar, rekabette erken havlu attı. TL mevduat faizlerinde 31 Aralık 2021-7 Ocak 2022 haftasında gerileme görüldü. Merkez Bankası’nın istatistiklerine göre mevduatların tüm vadelerinde ortalama faiz yüzde 17.88’e kadar geriledi. Bir ay vadeli mevduatın 31 Aralık’ta yüzde 19.03 olan ortalama faizi, 7 Ocak’ta 1.88 puan gerileyerek yüzde 17.15’e düştü. 31 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 puanlık hızlı bir artışla yüzde 20.77’yi gören üç ay vadeli mevduatın faizi ise 0.95 baz puan düşüşle yüzde 19.82’ye geriledi. Aralık ayında döviz kurlarını tutabilmek için yapılan döviz müdahaleleri TL’de likidite sorunu yaratmıştı.

RAHATLAMA BEKLENTİSİ

Merkez Bankası’nın aralık ayında 7.3 milyar dolarlık doğrudan müdahalesinin yanı sıra yaklaşık 9 milyar dolar da örtülü rezerv satışı yaptığı tahmin ediliyor. Yeni yıl ilk haftasında birey ve şirketlerin 2.2 milyar dolar değerinde döviz bozdurması da bankaların TL sıkışıklığını aşmasında etkili oldu. Ayrıca Kur Korumalı TL Mevduat sistemine şirketlerin de dahil edilmesi ile birlikte piyasalarda TL’ye erişimin kolaylaşacağı yönündeki beklentileri de güçlendirdi. Diğer yandan şirketler için bilanço sezonunun bitiyor olması da bankaların mevduat yarışından çekilmesinde etkili oldu.

Merkez Bankası verilerine göre 7 Ocak itibarıyla bankacılık sektöründe TL mevduat tutarı 1 trilyon 857 milyar TL’ye ulaştı. Haftalık artış yüzde 28.2 oldu. Ancak, TL mevduatın toplam mevduat içindeki payı yüzde 37.2’den yüzde 367’ye düştü. Döviz mevduatları ise yüzde 2.7 düşüşle 234.2 milyar dolara inerken, toplam mevduat içindeki payı yüzde 63.2’ye çıktı.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu