GüncelGündem

Bayanlar Amini için saçlarını kesti

Paylaş:

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün akşam düzenlenen merasimde yaklaşık 300 bayan İran’da öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini için aksiyon yaptı, isyan etti. Saçlarını keserek Amini tablosuna tutturan bayanlar, tabloyu Bayan Ağacı’na astı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa (Jina) Amini’nin “Başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi nedeniyle Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bayan Ağacı önünde bugün aksiyon ve basın açıklaması yapıldı.

Bodrum Bayan Dayanışma Derneği, Bodrum Kent Kurulu, 2017 Bodrum Yurttaş İnsiyatifi  ve Bodrum Bayan Platformu tarafından düzenlenen aksiyona ortalarında Bodrum’da yaşayan ve turist olarak ilçeye gelen İranlılarında bulunduğu yaklaşık 300 bayan aksiyona katıldı.

KADIN DAYANIŞMASI HUDUT TANIMAZ

Ellerinde Türkçe, Farsça, İngilizce olarak  İran’da Direnen Bayanlara Selam Olsun, Bayan Düşmanlığı Sonunuzu Bayan Dayanışma İhtilali Getirecek, Erkek Devlet Şiddetine Karşı İsyandayız, İktidar Hayatı Amaç Aldığında Hayat Direniş Olur, Jina Mahsa Amani İsyanımızdır, Bayan Dayanışması Hudut Tanımaz yazılı dövizler taşıyan bayanlar sık sık Devlet Elini Vücudumdan Çek, Sokaklarıda Meydanları da “Terk Etmiyoruz, Bayanlar Birlikte Birlikte Güçlü, İran’da Direnen Bayanlara Bin Selam Olsun” sloganları attılar. İranlı bir erkek turist İngilizce ve Farsça yaptığı konuşmada “Amini ve O’nun üzere bayanlar özgürlük istedikleri için öldürüldüler, hepimizin tüm dünyadaki bayanların özgür olmasın istiyoruz” dedi.

BİZ BU ZİHNİYETİ YAKINDAN TANIYORUZ

Bodrumlu bayanlar yaptıkları basın açıklamasında şu sözler kullanıldı;

*Jîna Masha Amini…İran’da, “İslami kurallara nazaran başörtüsünü örtmediği için”, ‘ahlâk polisi’ tarafından azapla katledildi. Hegemonyasını, bayan düşmanlığı üzerinden kuran militarist, tekçi, erkek hâkim molla rejimi!  Asıl ahlaksız olan sizsiniz! Masha’nın saç teli değil, sizin erkek devletinizdir, ahlaksız olan.

*Biz bu zihniyeti yakından tanıyoruz, İran uzağımızda değil. İstanbul Sözleşmesi’ni, tek adamın ağzıyla feshedenler. Tacizcileri, tecavüzcüleri cezasızlıkla ödüllendirilenler… “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diye çıktığımız meydanlarda bize şiddet, taciz uygulayanlar, hapsedenler. Daha geçtiğimiz günlerde, İstanbul’da iktidarın takviyesiyle düzenlenen mitingde, lgbti bireylere karşı nefret kabahati işleyenler…

*Bunu tarihe not düşün. Bayanlar boyun eğmedi, eğmez! Bu ataerkil, bu faşist zihniyeti reddediyoruz! İran’dan yayılan direnişi, tarihimizdeki tüm bayan direnişleri ile bir arada sahipleniyor ve Bodrum’dan bir defa daha haykırıyoruz. Vücutlarımız üzerinden iktidar kurmanıza asla müsaade vermeyeceğiz! Laik, demokratik, özgürlükçü bir dünyayı, biz bayanlar kuracağız! Dünyanın dört bir yanında direnen bayanlara selâm olsun! İranlı bayanlara selam olsun!

300 BAYAN SAÇLARINI KESTİ AMİNİ TABLOSUNA İĞNELEDİ

Eylem ve basın açıklamasına katılan bayanlar daha sonra saçlarını keserek bayanların yaptığı Amini tablosunun üzerine çengelli iğne ile saçlarını tutturarak Bodrum Bayan Ağacı’na astılar. Hareket sessizce sona erdi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu