GüncelGündem

‘Türkiye JES’ler ve maden alanlarıyla delik deşik’

Paylaş:

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’nın CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün soru önergesine verdiği karşılıkta, 32’si Aydın’da olmak üzere Türkiye’deki 63 Jeotermal Güç Santrali (JES) ile 270’i Aydın’da olmak üzere 14 bin 904 maden alanı olduğunu belirtti. Bülbül, “AKP iktidarının siyasetleri ülkeyi delik deşik etmek üzerine kurulu” dedi.

Bölgede yaşayan canlıların ömür alanlarını tehdit ettiği, tarım alanlarını olumsuz etkilediği, incirde rekolteyi düşürdüğü, zeytin ağaçlarını kuruttuğu, çıkan zehirli akışkanların bir müddet sonra çökerek toprağı ve yer altı sularını zehirlediği için yöre insanlarının, tabiat ve etraf örgütlerinin karşı çıktığı Türkiye’deki JES’in yarısı Aydın’da çıktı.

Bakanlık, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün sorusu üzerine, “2022 yılı Şubat ayı sonu itibariyle Aydın vilayetimizde 872.81 MW  heyeti gücünde 32 adet, Türkiye genelinde ise 1.676,17 MW şurası gücünde 63 adet aktif JES bulunmaktadır” cevabını verdi. Bakanlık bu tarihten sonra kaç firmaya daha müsaade verildiğini ise açıklamadı.

ÇED OLUMLU RAPORU VERİLİYOR

ÇED süreçleri faal işletilmediği, JES firmaları lehine maddelerin hiçe sayılarak Çevresel Tesir Kıymetlendirme (ÇED) olumlu raporu verildiği için yöre sakinleri ile firma yetkilileri ortasında gerginlikler ise sürüyor. Efeler, Kuşadası, Köşk, Germencik, Buharkent ilçelerinin köylerine verilen 10’u aşkın ÇED olumlu kararları ile ilgili yargı süreçleri devam ediyor.

TÜRKİYE’DE 14 BİN 904 MADEN ALANI BULUNUYOR

Bakanlığın, Bülbül’ün sorularına verdiği karşılıkta ayrıyeten Türkiye genelinde maden alanlarının sayıları ve işleyişleri hakkında bilgi verildi. “Aydın vilayetimizde 73 arama, 197 işletme ruhsatlı olmak üzere 270; Türkiye genelinde ise 9 bin 796 arama, 5 bin 108 işletme ruhsatlı olmak üzere toplam 14 bin 904 maden alanı bulunmaktadır” denildi.

“TOPLUMSAL MALİYET ASLA DÜŞÜNÜLMÜYOR”

CHP’li Bülbül, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada JES ve madenlere denetimsiz bir halde verilen müsaadelerde toplumsal maliyetin düşünülmediğini belirterek şunları söyledi;

*Türkiye’de doğal varlıkların kullanımı konusunda AKP iktidarının siyasetleri ülkeyi delik deşik etmek üzerine konseyi. Şirketler kazansın diye yurttaşın ömür alanı talan ediliyor, tüm bunların toplumsal maliyeti asla düşünülmüyor.

*Ekosistem yok ediliyor, tarım eserleri kalıcı hasara uğruyor, eserlerin kalitesi düşerken yapılan testlerde ziyanlı kimyasallara rastlanıyor. Bunların hepsi birkaç şirketin yararı uğruna ortaya çıkan sonuçlar.

Elbette güç bir gereksinim. Lakin tesislerde yapılan arama çalışmaları da kanunlara ve yönetmeliklere ters yapılıyor. Bölgelerin gereksinimleri göz önüne alınmalı ve buna nazaran müsaadeler verilmeli. AKP iktidarı ruhsat ve müsaade vermeyi bir bürokratik süreç üzere görerek ihale etmeye, ruhsat dağıtmaya devam ediyor. Tüm bunlara bir an evvel son verilmeli ve ömür alanlarımız korunmalıdır.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu