Spor

Bedri Baykam kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Bedri Baykam’ın hayatı ve biyografisi!

Paylaş:

Vatandaşlar tarafından merak edilen isimler ortasında Bedri Baykam geliyor. Pekala, Bedri Baykam kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? İşte ayrıntılar…

BEDRİ BAYKAM KİMDİR?

Bedri Baykam (1957, Ankara), Türk ressam.

Bedri Baykam 1957 yılında Ankara’da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikinci çocuğu olarak doğdu. İki yaşında fotoğraf yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre’de birinci yapıtlarını sergiledi. Şahane çocuk olarak tanımlandığı 1960’lı yıllarda Avrupa ve Amerika’nın birçok sanat merkezinde daima olarak stantlar açtı, büyük ilgi gördü. İstanbul Fransız Lisesi’ne (Papillon) devam eden Bedri Baykam 1975 yılında Paris’e taşındı. 1975-80 yılları ortasında Sorbonne Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi tahsili yapan Baykam, bu fakülteden master aldı. Paris’te tıpkı süreç içinde L’Actorat isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı. Baykam 1970’li yıllar boyunca tıpkı vakitte Türkiye Şampiyonaları’nda değerli dereceler alan bir tenisçi oldu.

1980 yılında ABD’ye taşınan sanatçı, 1984’e kadar California College of Arts and Crafts’de fotoğraf ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika’da kalan Baykam, bu mühlet içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris’te birçok stantlar açmaya devam etti. 1987’de atölyesini İstanbul’a taşıyan Baykam, bugüne kadar yarısı milletlerarası olmak üzere 142 ferdî stant açtı, sayısız küme standına katıldı, birçok kısa metrajlı sinema ve görüntü sinemaları çekti, kısa ve uzun metrajlı sinemalarda aktörlük yaptı. Baykam 80’lerde ayrıyeten New York’un çehresini değiştiren graffiti sanatkarlarından biri oldu. 80’lerden itibaren standart hale getirdiği büyük uzunluk işleri, siyaset ve erotizmi çağdaş sanat ortamımıza taşıyan sanatçı, son beş yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, tüm dünyada büyük ilgi gören “4D” dört boyutlu işler üretmeye başladı. Birçok standın küratörlüğüne de imza attı. Baykam’ın yayınlanmış 31 kitabı bulunuyor.

Eserleri, Berlin Academie der Künste, Barcelona Picasso Museum, Roland-Garros Museum, Pinacothèque de Paris, Stedelijk Schiedam, Museum der Çağdaşa Salzburg, National Academy of Arts of Ukraine, Osthaus Museum Hagen, Künstlerhaus Bethanien Berlin, Bahrain National Museum, Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen üzere müze ve enstitülerde ve Kahire, Venedik, İstanbul ve Buenos Aires Bienallerinde sergilenen sanatçı, birebir vakitte Daniel Templon (Paris), Stephen Wirtz (San Francisco), Yahşi Baraz (İstanbul), The Proposition (New York), Gallery Siyah Beyaz (Ankara), E.M. Donahue (New York), Galerie Kuchling (Berlin), Lavignes-Bastille (Paris), Galerie Pages (Genevre), Opera Gallery (Londra), Gloria Delson Contemporary Arts (Los Angeles) üzere galerilerde stantlar açmıştır.

Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Niyet Derneği’nin faal üyelerinden olan sanatçı, birebir vakitte UNESCO’ya bağlı Milletlerarası Plastik Sanatlar Dernegi’nin de kurucularından ve hala bu örgütün Türkiye ulusal komitesi lideri. Tıpkı vakitte, 2015 yılında düzenlenen UNESCO resmi partneri International Association of Arka (IAA) 18. Dünya Sanat Birlikleri Genel Konseyi’nde Dünya Lideri seçildi. 2011 yılında, Meksika’nın Guadalajara kentinde yapılan 17. Dünya Sanat Birlikleri Genel Heyeti’nde, UPSD Lideri olarak Baykam’ın yaptığı teklifin oybirliği ile kabul edilmesi üzerine, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, Dünya Sanat Günü ilan edildi. 2019 yılında ise Baykam’ın, bu sefer IAA Dünya Lideri sıfatı ile UNESCO’ya taşımış olduğu teklif yeniden oybirliğiyle kabul edildi ve Dünya Sanat günü Memleketler arası UNESCO Günleri’nin ortasına girdi.

Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak hedefiyle kurulan Taban Operasyonu hareketini, çeşitli demokratik kitle örgütleri liderleri ile birlikte örgütleyen ve yönlendiren Baykam, 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu misyona üç sene boyunca devam etti. Daha evvel Güneş, Hürriyet Şov, Tempo, Siyah-Beyaz, Akşam, Aydınlık, Genç Sanat ve OdaTv’de köşesi olan, üç yıl boyunca “Dönemin Rengi” isimli bir kültür tartışma programını Prima TV’de hazırlayan ve sunan, 2 yıl boyunca Skala sanat mecmuasının genel yayın direktörlüğünü yapan Baykam, ayrıyeten hala Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve öbür sanat mecmuaları için de sanatsal makaleler yazıyor ve FBTV’de “2 F 1 B” isimli bir futbol tartışması sunuyor.

Yeni-Dışavurumculuk akımının öncülerinden olan ve ayrıyeten yaptığı multi-medya enstalasyonları (Livart) ve kolajli siyasi sanat yapıtlarıyla de tanınan Baykam, daima kabuk değiştirmeyi seven bir sanatçı. 80’lerin başından bu yana birçok 16mm kısa sinema yönetti ve çeşitli uzun metrajli sinemalarda oyuncu olarak rol aldı. 1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif standı İstanbul’da, AKM’de açıldı. Amerikalı direktör Stefan R. Svetiev’in “This Has Been Done Before” isimli sineması, 1999 yılına kadar olan tüm mesleğini ve siyasi ömrünü ele alan bir belgesel olarak birebir süreçte tamamlandı. Boyut Yayın Kümesi tıpkı vesileyle Baykam’ın tüm periyotlarını bir ortaya getiren 480 sayfalık, “I’m Nothing But I’m Everything” isimli geniş monografiyi yayınladı. 2003 yılında CHP kurultayında Parti’nin Genel Lider adaylarından olan ve “Yurtsever Hareket”in kurucusu ve yönlendiricilerinden olan Bedri Baykam, yıllardır Türkiye’de siyaset sahnesinin ortasında yer alan aydınlardan biri.

Baykam ayrıyeten merkezi İstanbul’da bulunan Piramid Sinema Yapım Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi/Piramid Sanat’ın kurucusu. 1997 Mayıs ayında gazeteci Sibel (Yağcı) Baykam ile evlendi. Ocak 1999’da çiftin Suphi ismini verdikleri oğulları oldu.

Bedri Baykam UNESCO IAA Memleketler arası Sanatkarlar Derneği ve Bu derneğin Türkiye Ulusal Komitesi’nin Dünya ve Ulusal Başkanlığını 2015’ten beri Lider olarak yönetmektedir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu