DünyaGüncelGündemManşet Sağ

Berlin’de “müzakereler durdurulsun” sesleri..

Paylaş:

Türkiye’de Cumhuriyet Gazetesi’nden 9 yazarın ve HDP’li vekillerin tutuklanmasının ardından Almanya’dan sert eleştiriler geliyor. Alman siyasetçiler Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakerelerin bitirilmesini talep ediyor

Alman Meclisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) Grup Başkanı Thomas Oppermann, Türkiye’de artan otoriter eğilimler nedeniyle Ankara ile yürütülen Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakelerinin askıya alınmasının düşünülebileceğini ifade etti. Oppermann bugün Berlin’de yaptığı açıklamada “muhalefeti hapishaneye gönderen bir ülke AB ile müzakerelere devam edebileceğini beklememeli” dedi.

defaultThomas Oppermann

Oppermann, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratların oluşturduğu koalisyon içinde Türkiye’deki son gelişmelere karşı verilecek tepkinin konuşulduğunu dile getirdi. Türkiye’de muhalefetin sistematik olarak nasıl zorla susturulduğunu izlemenin dayanılmaz olduğunu ifade eden Oppermann, AB’nin de hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağını işaret etti. Oppermann ancak güvenlik konularında Avrupa’nın Türkiye ile NATO çerçevesinde işbirliğine devam edebileceğini kaydetti.

Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert ise ancak Türkiye’de idam cezasının yürürlüğe girmesi halinde  AB’ye tam üyelik müzakerelerinin durdurulmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Seibert, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’un Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulanabileceği şeklindeki açıklamasına ilişkin olarak da “Almanya’nın Türkiye’ye yaptırım uygulamak gibi bir düşüncesinin olmadığını “söyledi.

Haberin devamını okumak için ..

DW

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu