GüncelGündem

Beşiktaş’taki terör saldırısı davasında yeni gelişme

Paylaş:

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Aydın Ekici ile avukatı katıldı.

Duruşmada temel hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Ekici’nin silahlı terör örgütü PKK/KCK ile organik bağının bulunduğunu ve örgütün gayelerine hizmet ettiğini belirtti.

Bahçelievler’deki bir ikamette, 1 Temmuz 2017’de patlayıcı hususların ele geçirildiği bilgisine yer verilen mütalaada, bu patlayıcıların 10 Aralık 2016’da Beşiktaş hücumunda kullanılanlarla tıpkı cinste olduğunun tespit edildiği hatırlatıldı.

“DELİL BULUNMADI”

Mütalaada, taarruzda kullanılan patlayıcıların olaydan yaklaşık 7 ay sonra ele geçirilmesi ve sanığın bu devirde kelam konusu konuttan taşınmış olması konuları göz önüne alındığında, terör saldırısına azmettiren, müşterek fail yahut yardım eden sıfatıyla iştirak ettiğine dair kanıt bulunamadığı kaydedildi.

Ekici’nin “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsinin istendiği mütalaada, sanığın öbür cürümlerden mahkumiyetine kâfi, kesin ve inandırıcı kanıtın olmadığından beraatine karar verilmesi talep edildi.

Diyecekleri sorulan sanık, “Hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Evraktaki olaylarla hiçbir alakam yoktur. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum.” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatına temele ait mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için müddet verdi.

Sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştıran heyet, duruşmayı 16 Nisan’a erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 47 kişinin hayatını kaybettiği hücuma ait 27 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, taarruzun sanıklar Zozan Kutum, Mehmet Emin Töre ve Bahadır Gülşen tarafından oluşturulan terör örgütü PKK’nın İstanbul’daki hücre yapılanması tarafından gerçekleştirildiği anlatılmıştı.

Saldırının akabinde Bahçelievler’de hücre konutu olduğu belirlenen ikamette arama yapıldığı bilgisine yer verilen iddianamede, 400 gram amonyum nitrat patlayıcı unsur, el imali bombalar, uzaktan kumanda ile patlatmaya yarayan elektronik devre, elektronik devreyi harekete geçirecek kullanma kılavuzu ve patlayıcı hususları taşımak için kullanılan 16 adet termos ele geçirildiği aktarılmıştı.

İddianamede, meskende ele geçirilen su termoslarının 4’ünde en tehlikeli patlayıcı olarak söz edilen TNT, 12’sinde ise patlayıcı unsur bulaşıklarının çıktığı ve kelam konusu patlayıcıların Kandil ve Hakkari’den içine kamufle emeliyle peynir, çökelek üzere besin hususları konularak gönderildiği belirtilmişti.

Bu patlayıcıların bir kısmının Beşiktaş akınında kullanıldığı belirtilen iddianamede, bir kısmının ise hazırlıkları yapılan aksiyonlarda kullanılmak üzere saklandığı aktarılmıştı.

İddianamede, soruşturmanın tamamlandığı tarihlerde firari olan Ekici’nin hücre yapılanması sorumlusu ve Beşiktaş saldırısının planlayıcılarından sanık Mehmet Emin Töre ile Bahçelievler’deki hücre meskeninde kaldığı, bu meskende ikamet eden bireylerin tamamının terör örgütünün kelamda özel kuvvetler hücre yapılanmasında faaliyet yürüttüğü ve İstanbul’daki bombalı akınları organize ettiği vurgulanmıştı.

İddianamede, sanığın “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması istenmişti.

Sanık Aydın Ekici’nin, “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7,5 yıldan 15 yıla, 7 sefer “tasarlayarak bombalama suretiyle taammüden öldürmeye yardım” hatasından 105 yıldan 210 yıla, 40 kere “kişinin yerine getirdiği kamu vazifelisi nedeniyle bombalama suretiyle tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım” kabahatinden 600 yıldan 1200 yıla kadar, 35 kere “tasarlayarak bombalama suretiyle taammüden öldürmeye teşebbüse yardım” cürmünden 262 yıl 6 aydan 525 yıla, 209 kere “kişinin yerine getirdiği kamu vazifelisi nedeniyle bombalama suretiyle tasarlayarak taammüden öldürmeye teşebbüse yardım” cürmünden 1567 yıl 6 aydan 3 bin 135 yıla, “zincirleme formda patlayıcı husus kullanarak kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin mala ziyan vermeye yardım” cürmünden 1 yıl 10 ay 15 günden 10 yıl 6 aya, “zincirleme halde patlayıcı husus kullanarak mala ziyan vermeye yardım” hatasından 1 yıl 10 ay 15 günden 10 yıl 6 aya ve “tehlikeli unsurların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi” hatasından 6 yıldan 12 yıla kadar olmak üzere toplamda 2 bin 551 yıl 6 aydan 5 bin 117 yıl 6 aya kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edilmişti.

ANA DAVA 2019’DA KARARA BAĞLANDI

Saldırıya ait İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava, 17 Mayıs 2019’da karara bağlanmıştı.

Mahkeme, sanıklardan Zozan Kutum, Mehmet Emin Töre, Gülşen Bahadır ve Tufan Beyhan’ı “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve 46 bireye karşı “tasarlayarak ve bombalamak suretiyle taammüden öldürme” kabahatlerinden 47’şer kere ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırmıştı.

Söz konusu sanıklara ayrıyeten 242 bireye karşı “tasarlayarak ve bombalamak suretiyle taammüden öldürmeye teşebbüs” kabahatinden 4 bin 840’ar yıl, “tehlikeli unsur bulundurmak” kabahatinden 13 yıl üçer ay, “kamu malına ziyan verme” cürmünden 21’er yıl ve “mala ziyan verme” hatasından 15 yıl 9’ar ay olmak üzere 4 bin 890’ar yıl mahpus cezası verilmişti.

Sanıklardan 10’u “benzer kabahatlerden 25 yıldan 3 bin 380 yıla kadar değişen müddetlerde mahpus cezasına çarptırılırken, 4 sanığa “terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7,5 yıldan 15 yıla kadar değişen müddetlerde mahpus cezası verilmiş, ortalarında Aydın Ekici’nin de bulunduğu firari 10 sanığın belgesinin ayrılmasına karar verilmişti.

Firari olarak aranan sanık Aydın Ekici (30) 2023 Şubat ayında yakalanmış ve tutuklanmasına hükmedilmişti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu