GüncelGündem

Bulgaristan’da çok partili koalisyon kurma süreci çıkmaza girdi

Paylaş:

SOFYA (AA) – Ekim 2022’deki seçimin ardından parlamentoda temsil hakkı kazanan 7 parti, aralarındaki çekişmeleri bir tarafa bırakıp koalisyon hükümeti kuramazken seçmenler son 2 yılda 5. kez sandık başına gitmek zorunda kalacak.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in son olarak hükümeti kurma görevini verdiği; parlamentoda 24 sandalyesi bulunan Rusya yanlısı, eski Bulgar Komünist Partisi çizgisinde siyaset yapan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) de diğer partilerden destek alamadı.

Bunun üzerine Radev, dün erken genel seçim için 2 Nisan tarihini belirledi, diğer bir kararnameyle de 3 Şubat’tan itibaren parlamentoyu feshedeceğini duyurdu.

Anayasal prosedür ne?

Bulgaristan anayasasına göre, bir hükümet krizi yaşandığında, cumhurbaşkanı önce parlamentoda en büyük grubu olan partiye kabineyi kurma görevi veriyor.

Ardından ikinci en büyük partiyi, üçüncü ve son kez de kendi tercihi doğrultusunda, erken seçime gidilmeden önce bir diğer partiyi hükümet kurmakla görevlendiriyor.

Bu süreçte hükümetin kurulamaması durumunda, ülke tekrar erken genel seçime gidiyor.

Süreç nasıl gelişti?

Ülkede “parlamenter rulet” olarak adlandırılan anayasal uygulamaya göre, en büyük siyasi partinin hükümet kuramaması halinde bu görev, parlamentonun ikinci büyük partisine devrediliyor.

240 üyeli 48. parlamentoda eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi, bu süreçte hükümeti kurmakta başarısız oldu.

Geçmişte ülkeyi yaklaşık 12 yıl yöneten GERB’in lideri Borisov’la ilgili, toplumda var olan “yeraltı dünyasının temsilcisi” algısı nedeniyle eski başbakan milletvekili olmamıştı. Ancak parlamentodaki diğer partiler, Borisov parti lideri olduğu sürece GERB ile koalisyon için müzakere yapmayı reddetti.

GERB’in ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen eski başbakanlardan Kiril Petkov’un eş başkanlığını yaptığı Değişime Devam (PP) partisi de parlamentodan güvenoyu alabilecek bir koalisyon oluşturma çabalarında başarısızlığa uğrayarak hükümeti kuramadı.

Sürecin son aşamasında Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen Bulgar Komünist Partisi çizgisindeki Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) lideri Korneliye Ninova da kabineyi kurmak için parlamentodan destek alamadı.

2 yılda 5 genel seçim

AB’nin en yoksul ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan’da vatandaşlar, son 2 yılda yapılacak 5’inci genel seçimden önce karamsar.

2 Nisan’da yapılacak yeni seçime katılım oranının da son derece düşük olması bekleniyor.

Bulgaristan’da siyasi kriz, Nisan 2021’de yapılan genel seçimlerin ardından oluşturulan 45. parlamento döneminde başladı.

Partiler arasında hükümeti kurma konusunda uzlaşma sağlanamaması nedeniyle Bulgar seçmenler, 2021 yılının temmuz ve kasım aylarında, ayrıca 2022 yılının ekim ayında 3 kez daha erken seçim için sandık başına gitti.

Ülke, Nisan 2021’den bu yana parlamentodan güvenoyu alan bir hükümet oluşturulmadığı için Radev’in kurduğu geçici hükümetler tarafından yönetiliyor.

Aradan geçen zamanda Radev, toplam 12 kez parlamentoda temsili olan çeşitli siyasi partileri hükümeti kurmakla görevlendirdi.​​​​​​​

Muhabir: Ihvan Radoykov

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu