Ekonomi

Çin iktisadı alarm veriyor: Dünyanın en büyük ikinci iktisadı neden zorda?

Paylaş:

Küresel iktisat büyük meselelerle boğuşurken dünyanın en büyük ikinci iktisadı olan Çin’de de düşen kârlılıklar, emlak bölümü krizi, iklim sıkıntıları ve sıfır covid siyaseti gündemde. İşte Çin iktisadının güç durumda olmasının 5 sebebi…

Çin iktisadı, sıfır Covid stratejisinin tesiriyle ve zayıflayan global talep nedeniyle yavaşlıyor.

Asya ülkesi, ABD ve İngiltere üzere yüksek enflasyonla çaba etmese de öbür meselelerle uğraşmak zorunda. Dünyanın fabrikası olarak da bilinen Çin’in eserleri için hem yurtiçinde hem de milletlerarası alanda ansızın müşteri kaybı yaşanırken global çaptaki ticari tansiyonlar de büyümeyi engelliyor.

BÜYÜME SAYILARI ALARM VERİYOR

Çin’de 3. çeyrek büyüme sayıları yakında açıklanacak. Şayet dünyanın en büyük ikinci iktisadı daralırsa bunun global bir sakinlik mümkünlüğünü da artırması bekleniyor.

Pekin’in gayesi bu sene için yıllık yüzde 5,5 büyüme. Fakat şu anda bu amaca ulaşılması mümkün değil. Çin, Nisan-Haziran periyodunu kapsayan ikinci çeyrekte yüzde 0,4 büyümüştü. Lakin analistler o devir için yüzde 1’lik büyüme bekliyordu.

Öte yandan yuan, ABD doları karşısında kıymet kaybederken son yılların en berbat performansını sergiliyor. Bu da yatırımcıları korkutarak finansal piyasalardaki meçhullüğü körüklüyor. Bu ortamda Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in 16 Ekim’de başlayacak olan Çin Komünist Partisi Kongresi’nde (CPC) mevcut riskleri değerlendirmesi bekleniyor.

Peki Çin iktisadı neden berbat durumda? BBC 5 unsurda Çin iktisadını anlattı:

1- Sıfır Covid siyaseti ortalığı kasıp kavuruyor

Shenzhen ve Tianjin üzere üretim merkezleri de dahil olmak üzere birçok kentte yaşanan Covid salgınları ekonomik faaliyete ziyan verdi. Yasaklar nedeniyle beşerler yiyecek-içecek, perakende yahut turizm üzere şeylere para harcamazken bu durum hizmet kesimini baskı altına aldı.

Bunun yanında imalat kesiminde üretimin global talep azalmasının da tesiriyle düştüğü görüldü. Ayrıyeten ABD üzere ülkelerdeki yüksek faiz oranları ile yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaş da talebi düşürdü.

Ancak uzmanlar, Pekin’in ekonomiyi canlandırmak için daha fazlasını yapabileceği konusunda hemfikir. Yeniden de sıfır Covid sona erene kadar bunu yapmak için çok az neden var. S&P Asya Baş Ekonomisti Louis Kuijs, “İşletmeler büyüyemiyorsa ve beşerler parayı harcayamıyorsa ekonomimize para pompalamanın pek bir manası yok” dedi.

2-Pekin harekete geçmiyor

Pekin idaresi ağustosta küçük işletmeler, altyapı yatırımları ve gayrimenkul kesimi için 1 trilyon yuanlık (203 milyar dolar; 180 milyar sterlin) takviye planını açıkladı.

Ancak BBC’ye nazaran yetkililer, büyüme maksatlarını karşılamak ve istihdamı artırmak gayesiyle harcamaları yükseltmek için çok daha fazlasını yapabilir.

Kuijs, “Hükümetin iktisattaki zayıflığa yansısı, evvelki ekonomik zayıflık periyotları sırasında gördüklerimizle karşılaştırıldığında epeyce mütevazı” dedi.

3. Çin’in emlak piyasası krizde

Zayıf gayrimenkul faaliyeti ve konut bölümündeki olumsuz hava da büyümeyi yavaşlattı. Bu durum ekonomiyi sert bir formda vurdu. Zira gayrimenkul dalı Çin’in Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Kuijs mevzu ile ilgili değerlendirmesinde “Konut piyasasında itimadın zayıf olması insanların genel ekonomik durum hakkında emin olmamalarına neden oluyor” dedi.

Ev satın alanlar bitmemiş binalara ipotek ödemeyi reddederken kimileri da meskenlerinin tamamlanacağından kuşku ediyor. Ayrıyeten yeni konutlara olan talep azalıyor. Bu da fiyatları düşürmeye devam ediyor.

4. İklim değişikliği işleri daha da kötüleştiriyor

Aşırı hava şartları Çin üzerinde kalıcı bir tesir yaratmaya başladı. Şiddetli sıcak hava dalgası ve kuraklık ağustosta güneybatıdaki Sichuan eyaletini ve orta bölgedeki Chongqing kentini vurdu.

İklimlendirme talebi arttıkça neredeyse büsbütün hidroelektrik güce dayanan kimi bölgelerdeki elektrik şebekelerini vurdu. iPhone üreticisi Foxconn ve Tesla üzere büyük üreticilerin fabrikaları üretime orta verdi.

Ayrıca Pekin bu hava olayları nedeniyle işleri bozulan güç şirketlerini ve çiftçileri desteklemek için milyarlarca dolar harcadı.

5. Çin’in teknoloji devleri yatırımcılarını kaybediyor

Çin’in teknoloji devleri üzerindeki düzenleyici baskısı da dev şirketleri vurdu. Tencent ve Alibaba, geçtiğimiz çeyrekte gelirlerindeki birinci düşüşlerini bildirdi. Tencent’in ve Alibaba’nın 2. çeyrekte kârı yaklaşık yüzde 50 düştü.

S&P mevzu ile ilgili bir bir notta, “Bazı yatırım kararları erteleniyor ve kimi yabancı şirketler başka ülkelerdeki üretimi artırmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu