Sağlık

Çocuğunuz okulda sağlıklı besleniyor mu?

Paylaş:

Özellikle okul periyodunda sağlıklı beslenen çocuklar; hastalıklardan daha uygun korunuyor, sağlıklı gelişiyor ve derslerinde daha başarılı oluyor. Münasebetiyle ailelerin bu bahiste şuurlu davranarak sağlıklı tercihler yapması gerektiğini hatırlatan Uzman Diyetisyen Ayşe Gül İtimat, ‘’Çocuğunuzun beslenmesinin kâfi olup olmadığını her daim güzel gözlemleyin. Okuldaki yiyecekleri gereğince sağlıklı ve kâfi bulmuyorsanız tedbir alın” dedi ve şu tekliflerde bulundu:

Ayşe Gül Güven

Kahvaltı önemli

Bu öğün biraz problemli zira dersler erken başlıyor. Çocuğun uyanır uyanmaz okula yetişme telaşına düşmemesi için akşam olabildiğince erken yatması kıymetli.  Geç yatması onun hem dersleri manaya, kavrama ve çözme başarısına hem de sağlıklı bir kahvaltı yapmasına pürüz olabilir. Süratli ve sağlıklı kahvaltı alternatifleri olarak baharatlı peynirli omlet, baharatlı haşlama yumurta + zeytin + ceviz + mevsim meyveli tarçınlı yoğurt (soğuk üzümlü yoğurt) + 10 badem/fındık, konut imali tam tahıllı peynirli/zeytinli poğaça, muz + süt + yulaf ezmesi/chia tohumu (akşamdan hazırlanıp meyvesi sabah eklenir), kakaolu süt + mesken üretimi hamuru içinde kuru meyve bulunan kurabiye ya da hamuru içinde taze meyve bulunan kek vb. çok sayıda alternatif düşünülebilir. Kahvaltıyı reddeden çocuğun yanına küçük bir sandviç, yumurtalı ekmek ya da tost verilebilir.

Ara öğün atlanmamalı

Yanlarında sağlıklı orta öğün alternatifleri olmayan çocuklar yüklü olarak paketli ya da fast food usulü besinlere yönelir. Bu da sağlıklı beslenmeye ziyan verir. Onların yerine çocuğunuzun yanına; taze meyve, taze kuruyemiş, kuru meyve, yoğurt, kefir, ayran, süt, mesken imali tam tahıllı unlu poğaça ya da tam tahıllı ekmek ortası peynir, domates, salatalık, biberli sandviç almasını teşvik edin.

Çevresel koşulları kolaylaştırın

Çocuğunuza meskende de her vakit zerzevat yemekleri, meyve, yoğurt, ceviz, fındık, tam tahıllı ekmek üzere sağlıklı alternatifler sunun. Mutfağınızda paketli eserler, şekerli ve yüksek kalorili içi boş besinler bulundurmayın ki çocuk bunlara ulaşmasın.

Boş vakitlerini verimli değerlendirin

Kilo denetimi de sağlaması ismine çocuğu sevdiği idmanlara yönlendirin. Bu onun toplumsallaşmasını, gerilimini atmasını ve âlâ vakit geçirmesini sağlar. Bunları tabiat içinde geçirilen vakitle ailesel aktivitelere de çevirebilirsiniz. Bazen de çocuk bedensel olarak yorulmaya hazır değildir. Dinlenebilir, sevdiği müziklere ya da hobilerine vakit ayırabilir.

Obeziteye dikkat!

Dünya Sıhhat Örgütü 2016 bilgilerine nazaran Türkiye’deki 5-19 yaş çocuk ve ergenlerin fazla kilolu olma sıklığı her iki cinsiyet için de yüzde 29.5’tir. Bu oran erkeklerde yüzde 30.3, kızlarda yüzde 28.6 dağılımındadır. Örneğin tıpkı çalışma da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki oran yüzde 40.2’dir. Bu durum çocuk, ailesi ve toplum açısından toplumsal ve ekonomik sonuçlar doğurur. Okul çağındaki çocuklarda ve ergenlerde çok kilo ve obezite astım ve bilişsel bozukluk (dikkat, düşünme ve bellek üzere mental işlevler) riskini artırır. Uzun vadede çocuklardaki çok kilo ve obezite, ileriki yaşlarda da obezite, diyabet, kalp hastalıkları, birtakım kanserler, teneffüs sistemi hastalıkları, ruh sıhhati ve üreme bozuklukları riskini artırır. Önleyici faktörler dikkate alınmadığı sürece bu döngü dönüp durur.

Bunu unutmayın

Çocuklar sizi kopyalama eğilimindedir. Sizin beslenme alışkanlıklarınız, boş vaktinizde yaptıklarınızı siz farkında olmadan kopyalar. Bu nedenle ona âlâ rol model olun.

İŞTE SAĞLIKLI SEÇENEKLER

– Okulun anlaştığı yemek şirketleri olabilir. Birçok okulun öğle öğrenciye sunduğu yaklaşık 4 kap öğlen yemeği nizamı vardır. Bunlar çorba, ana yemek, pilav, makarna, bulgur, börek vb, yoğurt, ayran, meyve, tatlı yahut salata içerir. Bu genelde çocuğun en yüksek güç alımına açık olduğu öğlen vakti için kâfi ve istikrarlıdır. Lakin kantinlerdeki paketli besinler, tostlar ve hamburgerler için birebir şeyi söyleyemeyiz.

– Çocuk yemeğini konuttan de götürebilir. Kokuyu ve sıvıyı koruma eden kaplara konut yemekleri, tahıl kümesi besinler ve süt kümesi yiyecekler yanına salata ya da meyve eklenerek de tamamlanabilir.

– Ekmek ya da lavaş ortasına sebzeli et, tavuk sote, ton, köfte ya da peynir/kaşarlı alternatifleri değişen günlerde tercih edebilir. Yanına ayran değişen günlerde konut imali limonata eklenebilir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu