GüncelGündem

Dağlık Karabağ Yine Gerildi Azerbaycan Operasyonunun Kodları

Paylaş:

Her an olabilir diye düşünülüyordu ama bu kadar çabuk bekleniyor değildi doğrusu. Bu yüzden hayli şaşırtıcı oldu gerçekten de. İlerleme sayılabilecek adımlar atıldığı için durum iyi görünüyordu oysa. Batı destekli barış görüşmeleri bu yılın başlarında Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’a ait olduğunu – orada yaşayan etnik Ermenilere güvenlik garantileri sunulması şartıyla- resmen tanıyacağını ilan etmesiyle sonuçlanmıştı.

Düşük yoğunluklu savaş

Ancak Azerbaycan sınırları içinde yer alan, çoğunluğu etnik Ermeni olan bölge, Sovyet döneminin sonlarından bu yana Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaların, savaşların kaynağı olduğunu unutturmamak istercesine yine gerildi. Azerbaycan ordusu, dün Dağlık Karabağ bölgesinde kara mayınlarının dördü asker ikisi sivil altı kişiyi öldürmesinin ardından “yerel terörle mücadele önlemleri” başlattığını duyurdu. Bu düşük yoğunluklu olsa da “savaş” demek bir anlamda.

Bakü, operasyonun amacının, Dağlık Karabağ’da yaşayan etnik Azerileri korumak olduğunu söylüyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise askerlerinin bölgede faaliyet gösterdiğini reddediyor. Ortada bir gerçek var. Bölgedeki silahlı Ermeni grupların salırısı sonucu altı Azerbaycanlı öldü. Dolayısıyla başkentlerin ne dediği çok belirleyici değil.

Askeri operasyonun zamanının iyi olduğu kanısındayım. “Altı kişi ölmüş, karşılık vermek için zamanı mı beklenir” diyenler olabilir. Öyle değil ama. Vurmak için, bulmasaydı da vururdu ama, en uygun zamanı buldu Azerbaycan. Barış müzakerelerinin şartlarını dikte etmek için Ermenistan’a uyguladığı insani yardım mallarına yönelik kısmi ablukanın yanısıra askeri üstünlüğünden ötürü, bir de Rusya’nın Ukrayna’daki savaşla meşgul olması nedeniyle son derece uygun bir ortamda gerçekleştirdi operasyonu.

Üç önemli nokta

Bu son gelişmede dikkatimi çeken üç konu var: 1 -Moskova’nın 2020’de geniş çaplı çatışmaların sona erdirilmesini müzakere etmesinin ardından kurulan 2 bin kadar Rus barış gücü askeri, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki Ermenistan hedeflerine yönelik askeri saldırısına karşı harekete geçmedi.

2 – Azerbaycan, Rusya’nın kaynaklarını Ukrayna’daki savaşta kullanmasıyla Güney Kafkasya’daki büyük güç boşluğunu giderek daha fazla dolduran geleneksel müttefiki Türkiye’nin askeri desteğinden de yararlandı.

3 -85 ABD askerinden oluşan bir kıta şu anda 10 günlük bir NATO barışı koruma eğitim misyonu kapsamında Erivan yakınlarında Ermeni güçleriyle ortak tatbikatlar gerçekleştiriyor. ABD askeri gücünün bölgede olması iyiye işaret değil.

Rusya’ya güvenmiyor, gözü batıda

Ermenistan’ın uzun zamandır ABD/Batı ile ilişki kurma çabalarından Rusya’nın memnun olmadığı biliniyor. Bu nedenledir mi bilemem ama ortak güvenlik anlaşması imzalamalarına karşın Rusya’nın Ermenistan’ın yardımına koşmaması dikkat çekici. Bir de tabii uluslararası alanda bir kaç destekçisinden biri olan Türkiye’yi karşısına almak istememesi de bunda etken olabilir. Sonuçta Moskova’nın bu tutumu Erivan’ı daha batıya itiyor tabii. Yani Ermenistan, güvenliği için Moskova’ya olan bağımlılığını yeniden değerlendirecek kuşkusuz.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, kısa bir süre önce Ermenistan’ın Rusya’ya güvenlik konularında bağımlılığını “stratejik bir hata” olarak değerlendirmişti. Bu ayın başlarında İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği bir röportajda da “Ermenistan’ın güvenlik mimarisi, silah ve mühimmat tedariki de dahil olmak üzere yüzde 99.999 oranında Rusya’ya bağlıydı” demişti. Paşinyan’ın şu sözleri hayli dikkat çekiciydi: “Ancak bugün Rusya’nın kendisinin de silaha, silah ve mühimmata ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Bu durumda Rusya Federasyonu’nun istese bile Ermenistan’ın güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamayacağı anlaşılabilir bir durum”.

Erivan UCM’ye göz kırptı

Ermenistan’ın Rusya’nın hoşuna gitmeyecek bir girişimini daha anımsatayım yeri gelmişken. Ermenistan hükümeti, Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında küresel tutuklama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne katılmayı düşündüklerini de duyurmuştu.

Yani sadece askeri anlamda değil, mevcut siyasi havayı değerlendirme açısından da Azerbaycan hayli avantajlı durumda. Dağlık Karabağ’daki Ermenilerin güvenliğinden elbette artık o toprakların yeniden sahibi olan Azerbaycan sorumlu. Ama Ermenistan’da orada “bağımsız” davrandığı söylenen Ermeni grupları denetimine almalı.

Onca can kaybına, onca çabaya rağmen gerçekleştirilmiş bir barış anlaşması varken onu yaşatmak iki ülkenin de başlıca görevi olmalı.

Umarım dün yaşananlarla sınırlı kalır gerilim.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu