Dövme yaptırmak sağlığa zararlı mı?

Günümüzde baş gösteren dövme çılgınlığıyla herkes dövme yaptırmak istiyor ancak Avrupa Kimyasallar Ajansı’na göre dövme boyası kansere ve başka tür hastalıklara yol açabiliyor.

DailyMail’de Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın dövme boyalarının sağlığı etkilerinin yer aldığı açıklamalar yer aldı. Avrupa Kimyasallar Ajansı yakında dövme boyasının içindeki kimyasalların bulunduğu bir liste yayımlamayı planlıyor.

Dövme yaparken kullanılan boyanın kanserojen etkisi olduğu ve bu yüzden yasaklanabileceği yazan açıklamada, Avrupa Kimyasallar Ajansı yakında dövme boyasının içindeki kimyasalların bulunduğu bir liste yayımlamayı planladığını da belirtti.

Bu boyaların içinde yer alan kimyasallar yıllar boyu sürebilen alerji ve kaşıntı gibi cilt problemlerine neden olabiliyor. Uzmanlar bu kimyasalların doğurganlığı ve çocuk gelişimini de kötü etkileyebileceğini belirtiyor.

Ayrıca dövme boyası kanserojen ve mutajenik, yani DNA’da mutasyona yol açan kimyasallar içeriyor.

Dövme boyalarının en risklisi ise kırmızı olarak açıklandı. Kırmızı rengi mavi, yeşil ve siyah renkler takip ediyor.

Dövme boyası işlem sırasında ve sonrasında vücuda nüfus ediyor. Buna rağmen yemek ve ilaç düzenlemesinde gösterilen özen gösterilmiyor. Bu yüzden Avrupa Kimyasallar Ajansı dövme boyasını incelemeye almayı düşünüyor.

Dövme işlemi ve kullanlan boyanın diğer komplikasyonları arasında enfeksiyon, kaşıntı, şişlik ve kırmızılık bulunuyor. Bu gibi durumlar uzun sürüyor ve her zaman tedavi edilemeyebiliyor.

İngiltere’deki Bradford Üniversitesinde yapılan başka bir araştırma ise dövme boyasının içindeki zehirli kimyasalların vücut tarafından emildiği, bu yüzden de kansere neden olduğu savunuluyor.

ilgili haberler