Yürüyelim arkadaşlar!

Yürümenin faydaları üzerine onlarca belki yüzlerce makale yayımlanmıştır. Oturduğumuz yerde, elimizde bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından yürüyüşün ruh ve beden sağlığına faydalarını okuyoruz. Oturdukça oturasımız geliyor. Oturmaktan yoruluyoruz. Arabalarla işe gidiyor, masabaşı işlerde çalışıyor, akşam evde TV karşısında oturuyor, arkadaşlarımızla buluştuğumuz kafelerde, barlarda yine oturuyoruz.

Uzmanlar sürekli uyarıyor; düzenli ve tempolu yürüyüş yaşam süresini uzatır, hastalıklara karşı güçlendirir, mutlu hissettirir, kilo kontrolü sağlar, kasları kuvvetlendirir, depresyondan korur ve daha neler neler…

Yürüyüş parkurları yok, yeşil alan yok, sokağımız, caddelerimiz hatta kaldırımlar arabalarla dolu ama diyelim ki yürüdük, nasıl yürümeliyiz? Doğru tempoyu nasıl yakalarız?
Doğru tempo vücudunuzu zorlamayan, sakatlığa neden olmayan ve aşırı derecede yormayan tempodur ki bunun için koşma seviyesine yakın bir hızla başlayıp daha sonra yavaşlamanız gerekiyor. Burada amaç, konuşurken bir parça nefessiz kalacak kadar hızlı yürümek olmalı. Yani sanki yürüyüş sırasında yanınızda biri var ve onunla nefes nefese kalmadan konuşarak yürüyebilecekmişsiniz gibi hissettiğiniz en yüksek tempo doğru tempodur.

Peki yürüyerek kaç kalori harcarız diyorsanız; uzmanlar dakikada 6 kalori harcandığını söylüyor. Düzenli yürümek vücudun oksijen kullanma kapasitesini artırıyor, büyük kas grupların dinamik ve ritmik olarak çalışmasını sağlıyor.

Kilo almayı engelleyen yürüyüş, kan basıncını düzenler, kendinizi zinde hissetmenizi sağlar, solunum kapasitesini artırır, kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar, endorfin (keyif verici hormonlar) salınımı sağlar, beyne oksijen sağlanmasını artırarak, zihinsel keskinlik ve yaratıcı düşünce potansiyelini yükseltir, sindirimi kolaylaştırır.
Günlük düzenli yapacağınız yürüyüşler, kan akımını ve kan damarlarının miktarını artırarak, dolaşımı iyileştirir ve kalp-damar, beyin gibi damarsal hastalıkların riskini de azaltmaya yardımcı olur.

yuruyus2

Yürümek bedava!
Uzmanlar sürekli egzersiz yap derken, birçoğumuzun kapısından bile geçemediğimiz fitness salonları aklına geliyor. Herkes spor salonu ve yüzme havuzu olan rezidanslarda oturmuyor. Yaşadığı çevre bisiklet kullanmak için uygun olmayabiliyor. Bu durumda en basit, en ucuz, en kolay fiziksel aktivite olarak yürüyüş imdadınıza yetişiyor.
Yürüyüş başladığınız ilk günlerde bacak ve bel kaslarınızda hafif ağrılar olabilir, bu normaldir ve dinlenince geçmelidir. Yürüyüş sırasında ağrı oluştuğunda mutlaka dinlenin, ağrı artarak devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Dikkat edin!
Yemekten hemen sonra, üstelik biraz da fazla kaçırmış iseniz hemen yürüyüş yapmamalısınız. Yürüyüşten en az 2 saat önce hafif bir şeyler yemiş olmanız en sağlıklısı. Eğer yürüyüşler açık alanda yapılacaksa sabah erken saatleri tercih etmelisiniz. Aşırı sıcaklarda kendiniz zorlamamalı, yürümek için güneşin battığı saatleri tercih etmelisiniz.

Yürüyüş için mutlaka ayak tabanını iyi destekleyen, rahat bir spor ayakkabı edinin. Terlik veya kösele ayakkabı ile yürüyüş yapmayın. İşe yürüyerek gidenlerin de iş kıyafetinin altına rahat ayakkabılar giymekten çekinmemesi lazım. Bir tarafı onarayım derken başka bir tarafa zarar vermeyin.

Yoğun egzersiz; eklem ve kıkırdak dokuların yapılarını bozar, ortopedik rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden günde 60 dakikadan fazlası için kendinizi zorlamayın. Hatta bu 60 dakikalık yürüyüş programınızı 30 dakika sabah 30 dakika akşam olmak üzere iki defada gerçekleştirin.

Şehir efsanesi
Yürüyüş esnasında vücudunuzu naylon, muşamba ve benzeri maddeler sarmanın kilo vermek adına bir faydası yoktur.

Yürürken abartılı bir şekilde elleri kolları sallamanın da yağ yakmaya ya da kalp sağlığına bir faydası yoktur. Ancak kolları hafifçe sallamak daha fazla enerji harcamanızı sağlar.

Ne kadar çok yürürsem o kadar yağ yakarım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 60 dakikadan fazla egzersiz (yürüyüş) yapmak sağlığınızı da bozar.

ilgili haberler