Sağlık

DSÖ: Türkiye akıl sıhhati ile çabada epey kararlı

Paylaş:

DSÖ’ye nazaran, Avrupa’da her 6 şahıstan 1’i, yaklaşık 155 milyon insan akıl sıhhati meseleleri yaşıyor.

Akıl sıhhati problemlerinin herkesi hayatının bir devrinde etkileyebileceğini belirten uzmanlar, donanımlı akıl sıhhati sistemlerinin ve muhtaçlık duyanlara kâfi takviyenin sağlanmasının ehemmiyetine vurgu yapıyor.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Lazeri, Türkiye’nin akıl sıhhati konusundaki gayretlerini takdir ettiğini söyledi.

“ULUSAL VE LOKAL DÜZEYDE KARARLI”

Türk hükümetinin ve mahallî kurumların akıl sıhhati problemleri ile çabada deneyimine birinci elden şahit olduğunu belirten Lazeri, Türkiye’deki kurumların bu hususta “hem ulusal hem lokal düzeyde hayli kararlı” olduğunu lisana getirdi.

Lazeri, ulusal akıl sıhhati maddesine ait Türkiye parlamentosunda görüşmelerin yapıldığını belirterek, akıl sıhhati sıkıntıları ile çabada Türkiye’nin epey yeterli ve kuşatıcı bir Ulusal Hareket Planı’na sahip olduğunu vurguladı.

Umut konutları ve bakımevleri dahil akıl sıhhati merkezlerinin sayısının tüm Türkiye’de arttığını söyleyen Lazeri, Türkiye’nin bu merkezleri geliştirmede attığı adımların “oldukça kapsamlı” olduğunu kaydetti.

Lazeri, Türkiye’nin bu alandaki aksiyonlarının, siyasetleri, düzenlemeleri, servisleri, deneyim sahibi insanları kapsadığını, hekimler, hemşireler dahil akıl sıhhati konusunda hizmet veren tüm işçinin gerekli eğitimleri aldığını tabir etti.

Pan-Avrupa Ruh Sıhhati Koalisyonu’nun dün Ankara’da sonuçlanan ikinci toplantısını yaptıklarını hatırlatan Lazeri, burada akıl sıhhati sorunu olan bireylerle yaşayan insanları dinlediklerini söyledi.

Lazeri, Ankara civarındaki akıl sıhhati merkezlerini gezme fırsatı da bulduklarını belirterek, toplantıya katılan konukların bu merkezlerde kullanılan inovasyonları kendilerinin görmesini istediğini aktardı.

Türkiye’de akıl sıhhati sıkıntıları yaşayan şahısların desteklenmesine yönelik DSÖ ile Sıhhat Bakanlığı ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde geliştirilen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan bir projenin daha yıllık toplantısının olduğunu belirten Lazeri, bu toplantıya ait “DSÖ içinde olan bizler için bu çok çok değerli bir olay zira memleketler arası tecrübeyi ve Türkiye’deki ulusal gelişmeleri karşı karşıya getirmemizi sağlıyor.” dedi.

Lazeri, tarafların bu sayede birbirlerinden öğrenecek çok şeyi olduğunu vurguladı. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu